Mężczyzna wyleczony z raka jelita grubego szczepionką mRNA w Wielkiej Brytanii przy użyciu technologii mRNA

Autor: Nastya Bobkova | 31.05.2024, 18:06
Mężczyzna wyleczony z raka jelita grubego szczepionką mRNA w Wielkiej Brytanii przy użyciu technologii mRNA

Pierwszy pacjent w Anglii został skutecznie wyleczony spersonalizowaną szczepionką przeciwnowotworową wykorzystującą technologię mRNA, taką samą jak szczepionka przeciwko COVID-19.

Co wiemy.

Elliot Pfebw, lat 55, został pierwszą osobą, która otrzymała szczepionkę po usunięciu guza z okrężnicy. Zastrzyk ma na celu stymulację układu odpornościowego, aby mógł on rozpoznawać i atakować komórki nowotworowe.

Szczepionki mRNA na raka poszukują określonych mutacji w guzie pacjenta, aby stworzyć spersonalizowane leczenie. Pomaga to przyspieszyć badania, które zostały opracowane kilka lat temu, ale pandemia COVID-19 znacznie przyspieszyła ich rozwój.

Program NHS England Cancer Vaccine Launch Pad to inicjatywa mająca na celu przyspieszenie wprowadzenia spersonalizowanych szczepionek przeciwnowotworowych w Wielkiej Brytanii. W ramach programu prowadzona jest już rekrutacja pacjentów do udziału w badaniach mających na celu ocenę skuteczności szczepionek mRNA na różne rodzaje raka, w tym raka trzustki i płuc.

Partnerstwo z BioNTech pozwala Wielkiej Brytanii nie tylko przyspieszyć rozwój tych szczepionek, ale także rozszerzyć zakres badań klinicznych w celu zapewnienia spersonalizowanego leczenia dla 10 000 osób do 2030 roku. W Cambridge powstanie centrum badawcze, w którym ponad 70 naukowców będzie pracować nad dalszym rozwojem tych terapii.

Źródło: Sky News