BenQ GS50 vs BenQ GV30: Porównanie

Autor: Jim Reddy | 05.07.2024, 17:14

Cześć wszystkim, tu Jim! Dziś porównam dwa wszechstronne przenośne projektory BenQ: GS50 i GV30. Oba modele łączą duży ekran projektora z dudniącym dźwiękiem głośnika Bluetooth, dzięki czemu idealnie nadają się do spotkań w pomieszczeniach i na świeżym powietrzu. Ale mają też pewne kluczowe różnice w rozdzielczości, jasności, basach i nie tylko, które mogą sprawić, że jeden z nich będzie lepiej dopasowany do twoich potrzeb.

Spędziłem dużo czasu testując zarówno GS50, jak i GV30, oceniając jakość obrazu, jakość dźwięku, łatwość obsługi i ogólną wartość. W tym dogłębnym porównaniu BenQ GS50 vs GV30 podzielę się moimi praktycznymi doświadczeniami, aby pomóc Ci zdecydować, który z nich przeniesie Twoją przenośną rozrywkę na wyższy poziom. Zaczynamy imprezę!

BenQ GS50 vs GV30 in 2024

BenQ GS50 vs GV30: Szybki przegląd

Szanuję twój czas i staram się dostarczać tylko niezbędne informacje, pomijając puch.

Jeśli się spieszysz, oto moje szybkie podejście: BenQ GS50 i GV30 to podobne przenośne projektory z systemem Android i zintegrowanymi głośnikami Bluetooth. Główne różnice to rozdzielczość (1080p w GS50 vs 720p w GV30), jasność (500 lumenów vs 300 lumenów) i dźwięk (system 2.1 z subwooferem w GS50 vs 2.0 w GV30). Oba mają automatyczną regulację ostrości, korekcję zniekształceń trapezowych i 2-godzinną wbudowaną baterię.

Polecam BenQ GS50, jeśli chcesz uzyskać najostrzejszy możliwy obraz i najbardziej efektowny dźwięk. Rozdzielczość Full HD, wyższa jasność i dedykowany subwoofer zapewniają najwyższej jakości wrażenia wizualne, szczególnie w pomieszczeniach z niewielkim oświetleniem otoczenia. Ale jeśli priorytetem jest maksymalna przenośność, bardziej kompaktowy rozmiar i mniejsza waga GV30 ułatwiają zabranie go w dowolne miejsce. Wciąż zapewnia on bardzo dobry obraz 720p i czysty dźwięk stereo.


Spis treści


BenQ GS50 vs GV30: Porównanie

Specyfikacja BenQ GS50 BenQ GV30
Obraz
BenQ GS50
GV30
Rozdzielczość 1920 x 1080 (Full HD) 1280 x 720 (HD)
Jasność (ANSI Lumenów) 500 300
Technologia wyświetlania DLP 0,33" DLP 0,33"
Żywotność źródła światła 20 000 godzin / 30 000 godzin (Eco) 20 000 godzin / 30 000 godzin (Eco)
Współczynnik rzutu 1.21:1 1.20:1
Rozmiar obrazu 30" - 112" 30" - 100"
Głośniki 2 x 5W głośnik średniotonowy + 10W subwoofer 2 x 4W
Żywotność baterii 2 godziny 2 godziny
Korekcja zniekształceń trapezowych Automatyczna pionowa + pozioma Automatyczna pionowa
Wymiary (szer. x wys. x gł.) 7,3" x 5,7" x 5,7" 4,7" x 7,7" x 7,3"
Waga 5,07 lbs 3,53 kg
Data premiery Październik 2021 Październik 2021

Zaczynając od jakości obrazu, główną zaletą BenQ GS50 jest jego natywna rozdzielczość 1920 x 1080 Full HD. Pozwala to na wyświetlanie znacznie ostrzejszych i bardziej szczegółowych obrazów w porównaniu z liczbą pikseli HD 1280 x 720 w GV30. Tekst wygląda wyraźniej, drobne tekstury są lepiej odwzorowane i można usiąść bliżej ekranu, nie widząc pojedynczych pikseli. Różnica jest szczególnie zauważalna w rozmiarach 100"+.

GS50 jest również znacznie jaśniejszy przy 500 ANSI lumenach w porównaniu do 300 lumenów GV30. W realnym świecie oznacza to, że GS50 może generować większy, mocniejszy i bardziej nasycony obraz w pomieszczeniach o skromnym oświetleniu otoczenia. Jest to lepszy wybór do oglądania w ciągu dnia lub gdy nie można w pełni kontrolować oświetlenia. Nie miałem żadnych problemów z oglądaniem GS50 przy włączonych kilku lampach.

Oba modele wykorzystują źródło światła LED o żywotności 20 000 godzin w trybie normalnym lub 30 000 godzin w trybie Eco. W praktyce oznacza to bezobsługową żywotność, bez konieczności wymiany drogich lamp. Jasność i kolory powinny pozostać bardzo stabilne przez cały okres użytkowania projektora. Doceniam to, że nie muszę martwić się żmudną wymianą żarówek co kilka lat.

GS50 i GV30 mają bardzo podobny współczynnik projekcji, odpowiednio 1,21:1 i 1,20:1. Oznacza to, że mogą rzucać duży obraz ze stosunkowo niewielkiej odległości - około 8 stóp dla 100-calowego ekranu. Jest to świetne rozwiązanie dla elastyczności umieszczania w mniejszych pomieszczeniach lub ciasnych konfiguracjach na podwórku. Należy tylko pamiętać, że aby GS50 mógł wyświetlić obraz o maksymalnym rozmiarze 112", trzeba doliczyć kilka dodatkowych stóp zasięgu.

Być może największą różnicą między tymi dwoma projektorami jest dźwięk. GS50 może pochwalić się systemem 2.1-kanałowym z dwoma przetwornikami średniotonowymi o mocy 5 W oraz mocnym subwooferem o mocy 10 W. Rezultatem jest imponująco głęboki, dynamiczny dźwięk z solidnym basem - rzadkość w przypadku przenośnych projektorów typu all-in-one. Jest on wystarczająco głośny i pełny, aby zapewnić wciągającą ścieżkę dźwiękową do filmów i programów bez dodatkowych głośników.

GV30 nie jest jednak garbaty, z podwójnymi przetwornikami o mocy 4 W i dedykowanym trybem "Extra Bass". Chociaż nie może się równać z GS50 pod względem niskich tonów lub maksymalnej głośności, nadal zapewnia czysty, ładnie zbalansowany dźwięk jak na swój rozmiar. Dialogi są zawsze wyraźne, a dźwięk jest wystarczający do swobodnego oglądania. Większość użytkowników będzie w pełni usatysfakcjonowana, używając go jako głównego źródła dźwięku.

Uzupełniając wspólne cechy, oba projektory mają 2-godzinną zintegrowaną baterię do prawdziwie bezprzewodowej pracy (przy zmniejszonej jasności), automatyczną regulację ostrości, aby szybko wybrać ostrość, automatyczny keystone, aby wyrównać obraz, oraz pełny interfejs Android TV do przesyłania strumieniowego aplikacji takich jak Netflix, Hulu i Prime Video.

GS50 dodaje automatyczny poziomy keystone do pionowego, aby lepiej wyrównać obraz w konfiguracjach poza kątem. Oferuje również kompatybilność z HDR10/HLG dla lepszego kontrastu i kolorów z treściami o wysokim zakresie dynamiki. GV30 nie ma tych dodatków i osiąga standardowy zakres dynamiki obrazu.

Ostatnią kwestią jest rozmiar i waga. Przy wymiarach 7,7 x 7,3 x 4,7 cala i wadze 3,53 funta, GV30 jest znacznie bardziej kompaktowy niż GS50 o wymiarach 7,3 x 5,7 x 5,7 cala i wadze 5,07 funta. Daje to GV30 wyraźną przewagę w zakresie przenośności - jest po prostu łatwiejszy do chwycenia i wrzucenia do torby w celu oglądania w podróży. GS50 jest nadal dość łatwy w transporcie, ale z czasem na pewno zauważysz jego dodatkową wagę.

BenQ GV30 vs GS50: Design

Pod względem wzornictwa BenQ GS50 i GV30 są wycięte z podobnego materiału z zaokrąglonymi krawędziami, zamontowanymi na górze elementami sterującymi, przednimi kratkami i bocznymi wejściami. Istnieje jednak kilka kluczowych różnic w rozmiarze, kształcie i przenośności.

BenQ GS50 Design


BenQ GV30 Design

GS50 ma bardziej kwadratowy profil o wymiarach 7,3 x 5,7 x 5,7 cala w porównaniu do pionowej postawy GV30 7,7 x 7,3 x 4,7 cala. Dzięki temu GS50 może pomieścić większy subwoofer o mocy 10 W, umieszczony na tylnym panelu. Przetworniki GV30 znajdują się w przedniej kratce, co zapewnia bardziej elegancką i minimalistyczną estetykę.

Elementy sterujące są dobrze rozmieszczone i responsywne w obu urządzeniach, a główne przyciski znajdują się na górnym panelu, co zapewnia łatwy dostęp. Piloty są również niemal identyczne, oferując wszystkie niezbędne funkcje, takie jak zasilanie, automatyczne ustawianie ostrości, keystone, skróty do aplikacji i pełną gamę klawiszy nawigacyjnych Android TV. Nie miałem żadnych problemów z kontrolowaniem obu projektorów z typowej odległości oglądania.

Łączność jest dyskretnie ukryta na panelach bocznych. GS50 ma dwa porty HDMI 2.0 (jeden z ARC), USB-C, gniazdo audio 3,5 mm i czytnik multimediów USB-A. GV30 jest nieco prostszy dzięki dwóm wejściom HDMI 1.4, USB-C i wyjściu słuchawkowemu. Oba oferują najnowsze Wi-Fi 6 i Bluetooth 5 do bezprzewodowego przesyłania strumieniowego o wysokiej przepustowości i niskich opóźnieniach.

Jak wspomniano powyżej, GV30 ma znaczną przewagę rozmiaru i wagi nad GS50 do użytku przenośnego. Przy wadze 3,53 lbs w porównaniu do 5,07 lbs, jest znacznie mniej obciążający ramiona do noszenia przez dłuższy czas. A wyższa, cieńsza obudowa łatwiej mieści się w wypchanych plecakach lub walizkach. Jeśli jesteś w ciągłym ruchu, GV30 jest wyraźnym zwycięzcą pod względem wygody chwytania i przenoszenia.

To powiedziawszy, GS50 jest nadal dość przenośny jak na swoje możliwości. Kwadratowa konstrukcja zgrabnie mieści się na półce lub stole, a gwintowana wkładka na spodzie pozwala na łatwy montaż statywu. Gruby gumowy zderzak chroni obiektyw przed uderzeniami i upadkami, a pokrycie z tkaniny jest wystarczająco trwałe, aby wytrzymać okazjonalne wycieczki na świeżym powietrzu.

Oba projektory zawierają ten sam dobrze wyściełany miękki futerał do przenoszenia, który chroni je podczas transportu. Wewnątrz znajduje się siatkowa kieszeń do zabezpieczenia kabla zasilającego i poręczna pętla z tyłu do zawieszenia lub przymocowania do karabińczyka. Aby zapewnić dodatkowy spokój ducha, BenQ obejmuje oba modele hojną 3-letnią gwarancją obejmującą źródło światła - co w dzisiejszych czasach jest rzadkością przyjazną dla konsumenta.

Estetycznie i ergonomicznie, GS50 i GV30 są równie atrakcyjne. Rozmiar i waga GS50 komunikują moc i wydajność premium, podczas gdy lekki minimalizm GV30 krzyczy o elastyczności w każdym miejscu. Wybierz swoją truciznę w oparciu o to, które cechy mają większe znaczenie dla twoich nawyków oglądania i stylu życia.

BenQ GS50 lub GV30: Opinie właścicieli

Zobaczmy, co faktyczni nabywcy mają do powiedzenia na temat swoich doświadczeń z przenośnymi projektorami BenQ GS50 i GV30:

Recenzje właścicieli BenQ GS50

Pochwały: "Jakość obrazu mnie powaliła, zwłaszcza w tak kompaktowym urządzeniu. Treści Full HD wyglądają super ostro i kolorowo nawet przy rozmiarze 100". Toprawdziwe doświadczenie kinowe".

"Ten projektor jest bardzo jasny jak na moje potrzeby. Mogę go używać w salonie z kilkoma włączonymi lampami i nadal uzyskać żywy, nadający się do oglądania obraz. Świetny do sportu i gier z przyjaciółmi."

***

Wady: "Poziomy czerni są tylko przeciętne - w całkowicie ciemnym pomieszczeniu można zauważyć podwyższone cienie i lekko wyblakły wygląd. Ale do zwykłego oglądania jest w porządku."

"Żywotność baterii jest krótka i wynosi około 2 godzin. A jasność zauważalnie spada po odłączeniu od zasilania. Zaplanujużywanie go w pobliżu gniazdka, aby uzyskać najlepsze wyniki".

Recenzje właścicieli BenQ GV30

Pochwały: "Jestemzdumiony tym, jak mały i lekki jest ten projektor. Mieści się w dłoni, a mimo to wyświetla ogromny, kolorowy obraz. Tak łatwy do zabrania w dowolne miejsce".

"Interfejs Android TV jest fantastyczny. Mam wszystkie moje ulubione aplikacje streamingowe, takie jak Netflix i Disney+ bezpośrednio na projektorze, bez potrzeby korzystania z zewnętrznych urządzeń. Pilot zdalnego sterowaniaułatwia nawigację."

***

Wady:"Rozdzielczość 720p jest zauważalnie bardziej miękka niż 1080p, szczególnie w przypadku tekstu. Nadal wygląda dobrze w filmach i programach, ale nie oczekuj bardzo drobnych szczegółów".

"Głośniki są po prostu OK - wykonują swoją pracę, ale brakuje im basu i mogą brzmieć blado przy dużej głośności. Zwykle podłączam większy głośnik Bluetooth, aby uzyskać lepszy dźwięk".

Ogólnie rzecz biorąc, właściciele obu projektorów są bardzo zadowoleni z ich wszechstronności i wygody. Nabywcy BenQ GS50 zachwycają się wyraźnym obrazem Full HD, dużą jasnością i potężnym systemem dźwiękowym. Niektórzy życzą sobie głębszych poziomów czerni i dłuższej żywotności baterii, ale uważają, że ogólne wrażenia z oglądania uzasadniają cenę.

Recenzenci BenQ GV30 uwielbiają ultrakompaktowy rozmiar projektora i jego niewielką wagę do użytku w podróży. Wbudowane inteligentne funkcje Android TV i automatyczna konfiguracja również są często chwalone. Niektórzy użytkownicy zwracają uwagę na nieodłączne ograniczenia rozdzielczości i głośników w porównaniu do większych modeli, ale nadal doceniają praktyczność GV30 w podróży i małych przestrzeniach.

Oba projektory otrzymują pozytywne oceny za jakość wykonania, bez powszechnych skarg na wady sprzętowe lub problemy z kontrolą jakości. Zespół obsługi klienta BenQ również zbiera pochwały za szybkość reakcji i 3-letnią gwarancję. Chociaż żaden produkt nie jest idealny, GS50 i GV30 wydają się być niezawodnymi i wydajnymi przenośnymi projektorami, które spełniają swoje obietnice.

Alternatywy dla BenQ GS50 i GV30

Jeśli nie jesteś całkowicie przekonany do BenQ GS50 lub GV30, oto kilka innych dobrze ocenianych przenośnych projektorów z solidnym dźwiękiem:

  1. ViewSonic M2: Projektor DLP 1080p o jasności 500 ANSI lumenów, krótkim współczynniku rzutu 1,23, USB-C, 16 GB pamięci i zintegrowanymi głośnikami Harman Kardon. Zawiera Wi-Fi do bezprzewodowego przesyłania strumieniowego;
  2. Anker Nebula Solar: Projektor DLP 1080p o jasności 400 ANSI lumenów, podwójne głośniki 3 W, Android TV 9, wbudowany Chromecast i 3-godzinny czas pracy na baterii. Waży zaledwie 3,1 funta, co ułatwia przenoszenie.

ViewSonic M2 jest zbliżony do BenQ GS50 pod względem podstawowych specyfikacji, oferując taką samą rozdzielczość 1080p, jasność 500 lumenów, źródło światła LED i obiektyw krótkiego rzutu. Otrzymujesz również podobny system dźwiękowy Harman Kardon, aczkolwiek w konfiguracji 2.0 w porównaniu do konfiguracji 2.1 GS50 z subwooferem. Główne kompromisy to nieco wyższa cena i brak baterii do odtwarzania bez podłączenia.

W bardziej przystępnej cenie, Anker Nebula Solar wypada korzystnie w porównaniu do BenQ GV30 z rozdzielczością 1080p, wbudowanym Android TV i lekką konstrukcją poniżej 4 funtów. Żywotność baterii jest jeszcze lepsza i wynosi do 3 godzin, choć jasność spada do 400 lumenów. Jeśli możesz żyć z niższą mocą światła, Solar jest doskonałą wartością do strumieniowania HD bez kabli.

Czy powinieneś kupić BenQ GS50 lub GV30?

Po dokładnych testach praktycznych stało się jasne, że BenQ GS50 i GV30 to znakomite przenośne projektory do rozrywki typu "wszystko w jednym". Dzięki wszechstronnej konstrukcji, wbudowanym inteligentnym funkcjom przesyłania strumieniowego, wysokiej jakości obrazu i przyzwoitemu wbudowanemu dźwiękowi, są one kompletnym pakietem do filmów, programów, sportu i gier w miejscach, w których telewizor po prostu się nie sprawdzi. Wewnątrz lub na zewnątrz, podłączone lub odłączone, z łatwością dostosowują się do niemal każdego scenariusza oglądania.

BenQ GS50 jest zdecydowanym zwycięzcą dla wymagających widzów, którzy nie chcą iść na kompromis w kwestii pełnego doświadczenia kina domowego. Jego natywna rozdzielczość 1080p, wyższa jasność 500 lumenów i potężny system dźwięku 2.1 z dedykowanym subwooferem zapewniają najostrzejszy, najbardziej efektowny obraz i dźwięk spośród wszystkich testowanych przeze mnie projektorów zasilanych bateryjnie. Tak, będziesz musiał wydać nieco więcej i udźwignąć dodatkowy funt lub dwa, ale korzyści są tego warte, jeśli chodzi o efekt wow podczas wieczoru filmowego.

Z drugiej strony, BenQ GV30 jest moim najlepszym wyborem dla wojowników drogowych i mieszkańców miast z ograniczoną przestrzenią. To, czego brakuje mu w absolutnej wydajności, nadrabia wygodą w każdym miejscu. Obraz w rozdzielczości 720p jest nadal bardzo wyraźny i kolorowy do swobodnego oglądania, a lżejsza waga 3,5 kg nie obciąży plecaka ani bagażu podręcznego. Dodaj do tego sprawne głośniki stereo i interfejs Android TV, a otrzymasz niezależne kino, które jest gotowe do rozrywki w każdej chwili.

Ostatecznie, oba projektory reprezentują szczyt przenośnej rozrywki na dużym ekranie. Jeśli chcesz maksymalnej wierności, mocy i elastyczności, wybierz BenQ GS50. Jest tak blisko, jak to tylko możliwe do bezkompromisowego oglądania, które mieści się na stoliku do kawy. Ale jeśli najważniejsza jest łatwość podróżowania i natychmiastowa gratyfikacja, prostota BenQ GV30 jest nie do pobicia. Z obrazem 100"+ w kieszeni, każda noc może być nocą otwarcia, bez względu na to, gdzie jesteś.

Dzięki za przeczytanie! Daj mi znać, jeśli masz inne pytania dotyczące BenQ GS50 vs GV30 lub ogólnie projektorów przenośnych. Zawsze chętnie pomogę moim towarzyszom podróży i gospodarzom podwórkowym znaleźć idealne rozwiązanie.


Powiązane artykuły: