Stworzono najdokładniejszy zegar atomowy na świecie, który będzie tracił sekundę co 30 miliardów lat.
Naukowcy z JILA, wspólnej instytucji Narodowego Instytutu Standardów i Technologii (NIST) oraz Uniwersytetu Kolorado w Boulder, stworzyli najdokładniejszy zegar atomowy w historii.
Co wiadomo
Zegar ten, zasilany przez superchłodzone atomy strontu, jest w stanie odliczać czas z niewiarygodną dokładnością, tracąc zaledwie jedną sekundę co 30 miliardów lat.
W przeciwieństwie do standardowych zegarów atomowych wykorzystujących atomy cezu, nowe urządzenie działa na częstotliwościach optycznych, co pozwala mu "tykać" biliony razy na sekundę. Osiągnięcie to nie tylko podwaja dokładność poprzednich rekordzistów, ale także otwiera możliwość badania subtelnych efektów przewidywanych przez ogólną teorię względności Einsteina, w tym wpływu grawitacji na czas.
Taka dokładność zegara ma kluczowe znaczenie dla agencji kosmicznych, które będą musiały bezbłędnie nawigować w przestrzeni kosmicznej. Ponadto techniki kontrolowania przechłodzonych atomów mogą znaleźć zastosowanie w komputerach kwantowych, w których atomy schłodzone do temperatury bliskiej zera absolutnego są wykorzystywane jako kubity.
Utrata jednej sekundy co 30 miliardów lat oznacza, że gdyby taki zegar zaczął tykać na początku wszechświata, wszechświat musiałby być jeszcze ponad dwukrotnie starszy, aby zegar stracił nawet sekundę.
Źródło: NIST