Litwa zamierza wycofać się z porozumienia zakazującego amunicji kasetowej

Autor: Mykhailo Stoliar | 11.07.2024, 11:26
Litwa zamierza wycofać się z porozumienia zakazującego amunicji kasetowej

W ramach propozycji litewskiego Ministerstwa Obrony, rząd Litwy zatwierdził rozważenie wycofania się z Konwencji o broni kasetowej.

Co wiemy

W środę tego tygodnia, 3 czerwca, litewski rząd zatwierdził propozycję Ministerstwa Obrony dotyczącą wycofania się z międzynarodowego porozumienia w sprawie amunicji kasetowej. Deklaracja musi jeszcze zostać zatwierdzona przez parlament i prezydenta. Jak wyjaśniło litewskie Ministerstwo Obrony na swojej stronie internetowej, powodem jest pogarszająca się sytuacja bezpieczeństwa i bezpośrednie zagrożenie dla kraju ze strony Rosji.

Tak zwana Konwencja z Oslo z 2008 roku zabrania państwom-sygnatariuszom produkcji, posiadania, używania i przekazywania amunicji kasetowej z dziesięcioma lub więcej bombami, z których każda waży cztery kilogramy lub mniej. Zabronione są również subamunicje ważące co najmniej 20 kilogramów każda.

Litewskie Ministerstwo Obrony zauważyło, że Rosja nie podpisała tego porozumienia i aktywnie używa amunicji kasetowej na Ukrainie, co stanowi zagrożenie dla krajów, które odmówiły jej użycia.

Amunicja kasetowa CBU-97/CBU-105

W sumie konwencję podpisały 124 państwa, z czego 112 ją ratyfikowało, w tym Litwa. Oprócz Rosji, konwencji nie podpisały Stany Zjednoczone, Chiny, Indie, Izrael, Polska i niektóre kraje postsowieckie, w tym Ukraina, Estonia i Łotwa.

Litewskie ministerstwo obrony wyjaśniło powód wycofania: amunicja ta jest jednym z najskuteczniejszych środków obrony dużych obszarów i zmniejsza wysiłki logistyczne i koszty o połowę w porównaniu z amunicją konwencjonalną.

Ponadto Litwa graniczy z Rosją i obawia się możliwej rosyjskiej inwazji na swój kraj.

Źródło: Soldat und technik