"Ostrzegaliśmy przed tym!" - Federalna Komisja Handlu USA skrytykowała Microsoft za podniesienie cen Game Pass

Autor: Anton Kratiuk | 20.07.2024, 12:31
"Ostrzegaliśmy przed tym!" - Federalna Komisja Handlu USA skrytykowała Microsoft za podniesienie cen Game Pass

Głównym przeciwnikiem fuzji Microsoftu i Activision Blizzard była amerykańska Federalna Komisja Handlu (FTC). Podczas rozpraw sądowych jej przedstawiciele wielokrotnie ostrzegali, że fuzja dwóch gigantów nieuchronnie doprowadzi do monopolu na rynku gier wideo i wzrostu kosztów Game Pass.

Microsoft zapewniał, że nie podniesie cen subskrypcji Game Pass i był to jeden z głównych argumentów, który przeważył o zawarciu umowy.

W tym tygodniu Microsoft og łosił globalne zmiany w planach Game Pass, które teraz nie tylko wzrosły w cenie średnio o 25 procent, ale także zapewniają inny zestaw usług dla użytkowników każdej wersji Game Pass, które nie są łatwe do zrozumienia.

FTC zaraz po sfinalizowaniu umowy między Microsoftem a Activision Blizzard zapowiedziało, że zrobi wszystko, by ją anulować, a organizacja oczywiście nie zignorowała podwyżki cen Game Pass.

Co już wiadomo

Federalna Komisja Handlu opublikowała oświadczenie, w którym skrytykowała działania Microsoftu i przypomniała, że FTC ostrzegała przed rychłym wzrostem kosztów subskrypcji po dodaniu do usługi gier Activision Blizzard.

Pogorszenie jakości produktu - usunięcie najbardziej wartościowych gier z nowej usługi Microsoftu - w połączeniu ze wzrostem cen dla obecnych subskrybentów jest dokładnie tą szkodą dla konsumentów wynikającą z fuzji, przed którą ostrzegała FTC.

Ponadto komisja przypomniała, że ze względu na ogromną wartość transakcji (około 70 miliardów dolarów), Microsoft musiał znacznie zmniejszyć inwestycje w innych obszarach swojej działalności i przeprowadzić masową falę zwolnień, która pozostawiła tysiące ludzi bez pracy.

Warto zauważyć, że wzrost cen Game Pass zbiegł się w czasie z rozpoczęciem stopniowego dodawania Call of Duty i innych gier Activision Blizzard do usługi. Wskazuje to, że taki był plan Microsoftu, choć korporacja obiecywała, że tego nie zrobi.

Źródło: The Verge