Ukraina po raz pierwszy demonstruje działanie zmodyfikowanego pocisku manewrującego Neptun
Niedawno prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenskij opublikował wideo, na którym prawdopodobnie po raz pierwszy pokazano nową wersję pocisku manewrującego R-360 Neptun.
Co wiadomo
Na filmie pokazano kilka rodzajów broni i sprzętu wojskowego produkcji ukraińskiej. W szczególności ATGM Stugna-P, pojazdy opancerzone Kozak-5, haubice 2S22 Bogdana (3.0) i przeciwokrętowy pocisk manewrujący R-360 Neptun. Jeśli chodzi o pocisk, to prawdopodobnie będzie to nowa wersja przeciwokrętowego Neptuna, przystosowana do niszczenia celów naziemnych i o zwiększonym zasięgu do 400 km.
Wersja ta mogła zostać wykorzystana w nocnym ataku na rosyjskie lotnisko Chalino pod Kurskiem.
Pierwsze informacje o zakończeniu modyfikacji ukraińskich Neptunów do rażenia celów naziemnych i ich bojowym wykorzystaniu pojawiły się we wrześniu ubiegłego roku. Wówczas ulepszony pocisk skutecznie zniszczył rosyjski system obrony powietrznej S-300PM/S lub S-400 na Krymie.
W grudniu istnienie nowego Neptuna potwierdziło również Ministerstwo Obrony Ukrainy. Oprócz zmian, które pozwalają mu skutecznie uderzać w cele naziemne, pocisk ma zwiększony zasięg do 400 km, chociaż oczekuje się, że pojawi się wariant do 1000 km.
Dla tych, którzy nie wiedzą
R-360 Neptun to ukraiński przeciwokrętowy pocisk manewrujący opracowany przez kijowskie biuro projektowe Luch w 2018 roku. Waży 870 kilogramów. Pocisk może niszczyć okręty nawodne w odległości 280-300 km (jak już wspomnieliśmy, nowa wersja może również atakować cele naziemne). Prędkość Neptuna wynosi 900 km/h i może poruszać się na wysokości od 10 do 300 metrów, ale tuż przed uderzeniem w cel wysokość spada do około 3 metrów. Możliwe jest również, że pocisk ten został użyty do zatopienia rosyjskiego krążownika rakietowego Moskwa w kwietniu 2022 roku.
Źródło: Defence 24