Kazachstan naprawia rosyjskie myśliwce zachodnim sprzętem, by obejść sankcje

Autor: Mykhailo Stoliar | 13.09.2024, 09:02
Kazachstan naprawia rosyjskie myśliwce zachodnim sprzętem, by obejść sankcje

Kazachska firma ARC Group serwisuje rosyjskie Su-30SM przy użyciu sprzętu francuskich firm Thales i Safran w celu obejścia sankcji.

Co wiemy

Projekt InformNapalm, oparty na dokumentacji i zeznaniach, wykazał, że Rosja wykorzystuje kazachską firmę ARC Group do serwisowania własnych myśliwców. Obecnie Rosja posiada do 130 zmodernizowanych myśliwców Su-30SM wyposażonych we francuską awionikę.

Należą do nich: wielofunkcyjne wyświetlacze SMD55S i SMD66S (Thales); system radionawigacji i lądowania TLS2020 (Thales); system radionawigacji TACAN-NC12 (Thales); wskaźniki przedniej szyby HUD 3022 (Thales); systemy nawigacji SIGMA 95NAA (Safran).

Dla Rosji komponenty te mają krytyczne znaczenie, ponieważ rosyjski przemysł nie jest w stanie wyprodukować nawet przybliżonych analogów tych technologii. Aby utrzymać te samoloty w eksploatacji, Rosjanie muszą stale konserwować je przy użyciu zachodniego sprzętu.

Po rozpoczęciu inwazji na pełną skalę Rosja powinna była utracić dostęp do zachodnich technologii i usług, ale zgodnie z dokumentami tak się nie stało. Rosja była w stanie przywrócić usługi w środku sankcji dzięki kazachskiej firmie ARC Group.

Analyst Research Consulting Group jest dystrybutorem francuskiej firmy Safran Electronics & Defence. W październiku 2021 r. podpisała pierwszą umowę z rosyjską firmą Rosaviaviaspetskomplekt, która naprawia, konserwuje i dostarcza komponenty lotnicze.

Po 2022 r. kazachska firma kontynuowała świadczenie usług dla Irkuckich Zakładów Lotniczych, które utrzymują Su-30SM. Przedstawia swoją działalność francuskim dostawcom jako pośrednik z kazachstańskim zakładem naprawy samolotów nr 405.

Zgodnie z dokumentami, w 2024 r. ARC Group podpisała umowę z Thales AVS France SAS na obsługę wyświetlaczy wielofunkcyjnych SMD55S/SMD66S i wskaźników kolimatora HUD3022 dla kazachskich myśliwców Su-30SM.

Umowa między ARC Group i Thales AVS France SAS. Fot: InformNapalm

Umowa ta jasno określa kontrolę eksportu z bezpośrednim zakazem transferu jakichkolwiek towarów do Federacji Rosyjskiej. Jednak równocześnie z podpisaniem tej umowy, ARC Group wysłała Rosjanom ofertę handlową na łączną kwotę 13 826 199,26 EUR do rozpatrzenia i rejestracji.

Oczywiście, dziwnym zbiegiem okoliczności, umowa ta zawiera niemal te same usługi, co kontrakt między Thales a kazachską fabryką samolotów.

Źródło: InformNapalm