Sztuczna inteligencja przekonuje zwolenników teorii spiskowych w 20% przypadków: badanie Uniwersytetu Stanforda
Badanie naukowe przeprowadzone przez Uniwersytet Stanforda wykazało, że sztuczna inteligencja może znacznie zmniejszyć wiarę w spiski wśród osób z silnymi uprzedzeniami. Naukowcy zauważają, że eksperyment ten wykazał możliwość zmiany przekonań teoretyków spiskowych.
Badanie zmniejszyło wiarę uczestników w wybraną teorię spiskową średnio o 20%. Efekt ten pozostawał niezmieniony przez co najmniej 2 miesiące i był obserwowany dla szerokiego zakresu teorii spiskowych, od klasycznych związanych z zabójstwem prezydenta Kennedy'ego, istnieniem kosmitów i Iluminatów, po te związane z bieżącymi wydarzeniami, takimi jak COVID-19 i wybory prezydenckie w USA w 2020 roku. Efekt ten zaobserwowano nawet wśród uczestników, których przekonania spiskowe były głęboko zakorzenione i ważne dla ich tożsamości. Należy zauważyć, że sztuczna inteligencja nie zmniejszyła wiary w prawdziwe spiski. Co więcej, gdy profesjonalny weryfikator faktów ocenił próbkę 128 stwierdzeń dokonanych przez sztuczną inteligencję, 99,2% z nich było prawdziwych, 0,8% wprowadzało w błąd, a żadne nie było fałszywe. Podejścia, które obalają teorie spiskowe, doprowadziły również do spadku wiary w inne, niepowiązane spiski, wskazując na ogólny spadek teorii spiskowych i wzrost zamiaru przeciwstawienia się innym zwolennikom spisków.
Ilustracja: science.org (A i B ) Średnia wiara w główną teorię spiskową każdego uczestnika według warunku (rozmowa, podczas której sztuczna inteligencja próbowała obalić teorię spiskową, na czerwono; kontrola, podczas której sztuczna inteligencja omawiała nieistotny temat, na niebiesko) i punktu czasowego w badaniu 1 (A) i badaniu 2 (B). Przekonania przed rozmową były większe niż 50 dla wszystkich uczestników, ponieważ uczestnicy z przekonaniem przed rozmową mniejszym niż 50 zostali wykluczeni z badania. (C) Przekonania bezpośrednio po rozmowie z AI według warunku i tematu głównej teorii spiskowej uczestnika. Słupki błędu wskazują 95% przedziały ufności.
W badaniu wzięło udział 2190 Amerykanów, którzy wyrazili swoje przekonania na temat teorii spiskowych i wspierających je argumentów. Każdy uczestnik wchodził w interakcję ze sztuczną inteligencją GPT-4 Turbo w trzyrundowych dialogach, podczas których inteligencja próbowała przekonać uczestników, że ich przekonania są bezpodstawne za pomocą argumentów i dowodów.
Wyniki pokazały, że takie podejście zmniejszyło poziom wiary w teorie spiskowe średnio o 20%. Efekt ten utrzymywał się przez co najmniej dwa miesiące i obejmował szeroki zakres teorii, od klasycznych po nowoczesne. Nawet wśród uczestników z głęboko zakorzenionymi uprzedzeniami, przekonania spiskowe mogą ulec zmianie, gdy przedstawi się im wystarczająco przekonujące dowody.
Badanie wykazało również, że sztuczna inteligencja nie tylko zmniejsza wiarę w spiski, ale także ma pozytywny wpływ na zmianę ogólnych poglądów uczestników i zwiększa ich gotowość do obalenia teorii spiskowych u innych. Badanie to pokazuje potencjalny pozytywny wpływ wykorzystania sztucznej inteligencji do rozwiązywania konfliktów społecznych i wspierania społeczeństwa.
Źródło: science.org