VR-device Inter Sen zwalcza bezsenność przy użyciu neuronowego kalejdoskopa
Artyści i naukowcy z Uniwersytetu w Royal Melbourne Institute of Technology (RMIT) tworzą wirtualną rzeczywistość - narzędzie, które pomóże snu
Jak to działa
Urządzenie Inter-Dream łączy muzykę otaczającą i kalejdoskopowe efekty wizualne, które są kontrolowane przez fale mózgowe użytkownika poprzez EEG (elektroencefalografia).
Inter-Dream przypisuje różne kolory i właściwości różnym falom mózgowym i zmienia je w zależności od aktywności mózgu. Rezultatem jest nieustannie zmieniające się kolory, kształty i wzory. Bardziej aktywny mózg daje jaśniejsze obrazy, które powinny pomóc uspokoić się i zasnąć. Gadżet wykorzystuje zasady neurobiologii, wykorzystując mapowanie aktywności mózgu w czasie rzeczywistym, aby nauczyć użytkowników regulować ich stan psychiczny.
Co mówią użytkownicy
Inter-Dream został po raz pierwszy pomyślany jako publiczny projekt artystyczny PluginHUMAN. Badania wykazały, że 21% badanych miało mniej negatywnych emocji, 55% zgłosiło spadek strachu po użyciu urządzenia Pozytywne emocje wzrosły o 8%, a poczucie spokoju wzrosło o 13%. Teoretycznie wszystkie te zmiany doprowadzą do lepszego snu.
Semerzidis mówi, że do wdrożenia takiego projektu konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych testów, ale przynajmniej wskazuje to, że w niektórych przypadkach technologia może naprawdę pomóc zasnąć.
Źródło: RMIT