Firma AeroVironment poinformowała o udanych testach w locie swojego nowego drona stratosferycznego Horus A wyposażonego w panele słoneczne

Autor: Anton Kratiuk | 02.10.2024, 14:33
Firma AeroVironment poinformowała o udanych testach w locie swojego nowego drona stratosferycznego Horus A wyposażonego w panele słoneczne

Firma AeroVironment poinformowała o udanych testach w locie swojego zmodernizowanego drona zasilanego energią słoneczną Sunglider, nazwanego Horus A.

Co wiadomo

Horus A to bezzałogowy statek powietrzny zdolny do przenoszenia ładunku o masie do 70 kg, który znacznie zwiększył możliwości platformy wysokościowej HAPS. Generuje on do 1,5 kW energii elektrycznej, co wystarcza do autonomicznego lotu na wysokości do 20 kilometrów.

Podczas testów Horus A jednocześnie obsługiwał radar z syntetyczną aperturą (SAR) i sieć radiową Mesh Network na poziomie taktycznym. Samolot zademonstrował zdolność do skutecznego manewrowania w niesprzyjających i turbulentnych warunkach, bezpiecznie lądując, by następnie powrócić do stratosfery i kontynuować swoją misję.

Radio satelitarne BLOS oraz solidny zestaw awioniki i łączy danych umożliwiają tej platformie wypełnienie krytycznych luk w zdolnościach obronnych poprzez zapewnienie stabilnej komunikacji i łączności, dokładnego pozycjonowania, nawigacji i pomiaru czasu. Możliwości te mogą pomóc w kontrolowaniu mniejszych systemów bezzałogowych, takich jak Switchblade, zwiększając ich skuteczność bojową.

Horus A może pełnić nie tylko funkcje wojskowe, ale także cywilne, w tym świadczyć usługi telekomunikacyjne, monitorować środowisko i przesyłać dane między operatorami komórkowymi.

Horus A otrzymał zatwierdzenie zdatności do lotu od armii amerykańskiej oraz specjalny certyfikat zdatności do lotu FAA pozwalający na przeprowadzanie testów w krajowej przestrzeni powietrznej.

Projekt ten jest niezwykle ważny dla rozwoju bezzałogowych systemów latających zasilanych energią słoneczną.

Źródło: AeroVironment