Ukraina dogoniła wszystkie kraje UE pod względem produkcji statków powietrznych

Autor: Mykhailo Stoliar | dzisiaj, 08:59
Ukraina dogoniła wszystkie kraje UE pod względem produkcji statków powietrznych

Ukraina zwiększyła produkcję samobieżnych systemów artyleryjskich "Bogdan" do 15, przy czym szczytowo do 20 sztuk miesięcznie, więc mówimy o 180-240 rocznie.

Co wiadomo

Produkcja samobieżnych systemów artyleryjskich 2S22 Bohdan produkowanych przez Kramatorsk Heavy Machine Tool Plant osiąga szczytową wielkość do 20 sztuk miesięcznie.

Te wielkości ukraińskiej produkcji zbrojeniowej zostały ogłoszone przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego podczas otwarcia Drugiego Międzynarodowego Forum Przemysłu Obronnego. Liczby te są porównywalne z produkcją w Europie, gdzie wskaźniki do 180-240 samobieżnych systemów artyleryjskich rocznie są uważane za znaczące.

Samobieżny system artyleryjski Bohdan 2S22

Na przykład największym producentem systemów obrony powietrznej w Europie jest francuska firma Nexter, będąca częścią KNDS. Produkcja ich systemu Cezar w kwietniu 2024 r. wynosi 6 sztuk miesięcznie, ale planowane jest podwojenie tej liczby do 12 sztuk miesięcznie, chociaż termin zwiększenia skali nie został ogłoszony.

Oprócz Nextera, kołowe pojazdy samobieżne są produkowane w Czechach (takie jak systemy Dana 2 i Dita firmy Excalibur Army) i na Słowacji (Zuzana 2 firmy Konštrukta-Defence). W przyszłości planowana jest również produkcja RCH-155 od niemieckiego KNDS, który obecnie specjalizuje się w systemach gąsienicowych PzH-2000.

A propos niemieckiego systemu PzH-2000. Bundeswehra podpisała kontrakt na 10 jednostek w marcu 2023 roku. Produkcja tych systemów zaplanowana jest na 2026 rok.

Samobieżny system obrony powietrznej PzH-2000

System Zuzana 2 został zamówiony dla Ukrainy w łącznej liczbie 24 sztuk. Zamówienie to obejmowało 8 jednostek, zawartych w czerwcu 2022 r., oraz 16 jednostek zamówionych w październiku 2022 r. od Danii, Norwegii i Niemiec.

System obrony powietrznej Zuzana 2

W ramach drugiego kontraktu pierwsze dwa bezzałogowe statki powietrzne zostały dostarczone dopiero w lipcu 2023 r., a od maja 2024 r. kontrakt pozostawał w trakcie realizacji. Równolegle realizowany jest kontrakt podpisany w 2018 r. z armią słowacką na 25 jednostek.

Źródło: Defence Express