ONZ ostrzega: Azja Południowo-Wschodnia staje się centrum cyberprzestępczości - do 37 miliardów dolarów w 2023 roku dla samych atakujących
Cyberprzestępczość rośnie i atakuje zarówno duże firmy, jak i zwykłych użytkowników, wyłudzając od nich pieniądze na różne sposoby.
Nowy raport ONZ ujawnia skalę problemu i zwraca uwagę na obecną sytuację.
Co wiadomo
Biuro ONZ ds. Zwalczania Handlu Narkotykami i Przestępczości stwierdziło, że aktywność cyberprzestępców z Azji Południowo-Wschodniej znacznie wzrosła w ostatnich latach.
Według ich informacji, tylko w 2023 roku oszuści z sieci nielegalnie otrzymali od 18 do 37 miliardów dolarów!
Eksperci biją na alarm i twierdzą, że nigdy wcześniej nie odnotowano takiego poziomu cyberprzestępczości w regionie azjatyckim.
Od 2020 roku (wraz z nadejściem pandemii) biedne kraje, takie jak Mjanma, Kambodża i Laos, stały się centrami syndykatów cyberprzestępczych. Atakujący wykazują się niesamowitą pomysłowością, przebiegłością i bezczelnością. Kradną tożsamości, hakują serwery, szantażują ludzi, oszukują za pośrednictwem serwisów randkowych, wykorzystują hazard, tworzą fałszywe strony, oszukują ludzi za pomocą oszustw telefonicznych i innych schematów.
Cyberprzestępcy wykorzystują najnowocześniejsze technologie, w tym generatywną sztuczną inteligencję, podróbki, złośliwe oprogramowanie oraz kryptowaluty i międzynarodowe przelewy pieniężne do prania pieniędzy.
Zachęcamy do zachowania szczególnej nieufności wobec wszelkich nieoczekiwanych ofert online, niepublikowania żadnych danych osobowych, przestrzegania higieny informacji i nieklikania podejrzanych linków. A co najważniejsze, powiedz swoim starszym krewnym i nieletnim dzieciom o niebezpieczeństwach związanych z Internetem, aby nie stały się ofiarami cyberprzestępców.
Źródło: Bloomberg