Z Londynu do Nowego Jorku w zaledwie godzinę: Venus Aerospace opracowuje samolot Stargazer, który może osiągnąć prędkość ponad 7300 km/h.

Autor: Anton Kratiuk | dzisiaj, 19:48
Z Londynu do Nowego Jorku w zaledwie godzinę: Venus Aerospace opracowuje samolot Stargazer, który może osiągnąć prędkość ponad 7300 km/h.

Amerykańska firma Venus Aerospace opracowuje samolot, który może zrewolucjonizować podróże lotnicze.

Co wiadomo

Venus Aerospace opracowuje hipersoniczny samolot o nazwie Stargazer, który może osiągnąć prędkość ponad 7300 kilometrów na godzinę, co pozwoli mu pokonać Ocean Atlantycki w mniej niż godzinę. Czy można w to uwierzyć? - Z Londynu do Nowego Jorku w zaledwie godzinę!

Z Londynu do Nowego Jorku w zaledwie godzinę: Venus Aerospace opracowuje samolot Stargazer, który może osiągnąć prędkość ponad 7300 km/h.-2

Wśród głównych cech Stargazera znajdują się m.in:

  • hipersoniczny silnik VDR2, który jest zdolny do osiągania prędkości przekraczających barierę dźwięku. Do startu Stargazer będzie używał silników odrzutowych, a podczas lotu przełączy się na silnik VDR2;
  • dzięki aerodynamicznemu kształtowi samolot praktycznie nie stawia oporu powietrzu;
  • zastosowanie nowoczesnych lekkich i wytrzymałych materiałów do budowy samolotu zmniejsza jego całkowitą masę, co przyczynia się do zwiększenia prędkości. Co ważne, pasażerowie nie doświadczą ogromnych przeciążeń, ponieważ zaprojektowano obudowę ciśnieniową z kontrolowanym mikroklimatem, aby chronić ich przed nagłymi zmianami ciśnienia;
  • specjalne fotele są zaprojektowane tak, aby wygodnie pomieścić pasażerów i wspierać ciało przy dużych prędkościach i przeciążeniach;
  • zaawansowane systemy kontroli i stabilizacji lotu pomagają zredukować turbulencje i nagłe manewry, zapewniając płynny lot.

Oczywiście wielu porównuje Stargazera do Concorde'a, ale maksymalna wysokość lotu brytyjsko-francuskiego naddźwiękowego odrzutowca pasażerskiego wynosiła 18 300 metrów, podczas gdy hipersoniczny Stargazer będzie mógł latać wyżej, na wysokości 33 500 metrów.

Oczywiście do pierwszego lotu Stargazera pozostało jeszcze sporo czasu, gdyż silnik VDR2 jest wciąż w fazie rozwoju i przechodzi testy na dronach.

Źródło: Daily Mail