Naukowcy z Kalifornii opracowali dwie aplikacje, które pomagają osobom niedowidzącym poruszać się w pomieszczeniach.

Autor: Anton Kratiuk | 11.10.2024, 13:09
Naukowcy z Kalifornii opracowali dwie aplikacje, które pomagają osobom niedowidzącym poruszać się w pomieszczeniach.

Podczas gdy zespół Ilona Muska pracuje nad implantem Neuralink Blindsight, który pomoże osobom niedowidzącym odzyskać wzrok, naukowcy z Kalifornii opracowali aplikację, która umożliwi niewidomym nawigację wewnątrz budynków.

Co wiadomo

Roberto Manduchi, profesor informatyki i inżynierii na Uniwersytecie Kalifornijskim w Santa Cruz, wraz z kolegami opracował dwie nowe aplikacje na smartfony, które zapewnią bezpieczną metodę orientacji w miejscach, w których GPS jest trudny.

Aplikacje pomagają znaleźć drogę w pomieszczeniu, dotrzeć do właściwego punktu i nawigować z powrotem tą samą trasą. Aplikacje nie wykorzystują kamery i nie wymagają od użytkownika trzymania smartfona przed sobą, dzięki czemu nawigacja jest wygodniejsza i bezpieczniejsza.

Ponieważ usługi GPS są trudne w użyciu w zamkniętych pomieszczeniach, aplikacje takie jak Google Maps nie mogą pomóc osobom niewidomym, ale Manduchi wyszukuje drogę do celu na mapie wnętrza i śledzi postępy za pomocą czujników inercyjnych, akcelerometrów i żyroskopów wbudowanych w smartfon. A dzięki metodzie filtrowania cząstek, sygnały nie przechodzą przez ściany pomieszczeń i aplikacja nie podaje fałszywych informacji. Oprócz czujników inercyjnych, aplikacja wykorzystuje magnetometr telefonu do wykrywania anomalii pola magnetycznego wytwarzanego przez urządzenia elektryczne, co również pomaga w orientacji w nieznanym pomieszczeniu.

Aplikacja wydaje instrukcje głosowe, a jeśli masz smartwatch, podpowiedzi są wzbogacone o wibracje.

Aplikacja do odnajdywania drogi powrotnej odwraca wcześniej obraną trasę.

Deweloperzy starali się zminimalizować ilość przekazywanych informacji, aby program nie przeciążał człowieka informacjami i uwzględniał jego bezpieczeństwo.

System ostrzega użytkownika o zmianie kierunku na pięć metrów przed skrętem: na przykład "skręć w lewo na następnym zakręcie".

Twórcy podkreślają, że stworzony przez nich program nie rozwiąże wszystkich problemów osoby niewidomej w nieznanym budynku i nadal będzie ona musiała korzystać z laski lub psa przewodnika, ale system Manduchi ułatwi i przyspieszy proces poruszania się i stanie się wirtualną ręką, która poprowadzi niewidomego przez nieznane korytarze.

Źródło: News-medical.net