Korea Południowa prezentuje naddźwiękowy pocisk ziemia-powietrze
Naddźwiękowy pocisk ziemia-powietrze został zaprezentowany podczas pokazu lotniczego w Sachon w Korei Południowej.
Co wiadomo
Najnowszy pocisk jest przeznaczony do użytku z lekkimi myśliwcami uderzeniowymi FA-50 i nowoczesnymi samolotami KF-21 4,5 generacji. Ponadto jest on przeznaczony zarówno na eksport, jak i do wzmocnienia zdolności lotnictwa rakietowego południowokoreańskich sił powietrznych.
Obecnie arsenał Republiki Korei składa się z pocisków Cheonryong i niemieckich pocisków manewrujących Taurus.
Nowy pocisk wykorzystuje wysoce precyzyjny moduł i jest wyposażony w silnik odrzutowy o bezpośrednim przepływie, który zapewnia prędkość około 2,5 Macha i zasięg do 300 km.
Oczekuje się, że pocisk będzie miał możliwość korzystania z różnych systemów naprowadzania, w tym aktywnej głowicy naprowadzającej i elektrooptycznej, która łączy w sobie poszukiwacz podczerwieni. Według informacji opublikowanych przez Agencję Badań i Rozwoju Obronności, jego rozwój potrwa od 2022 do 2026 roku, co czyni go niedostępnym dla potencjalnych klientów.
W 2025 roku mają zostać przeprowadzone trzy testy w locie, które potwierdzą deklarowaną charakterystykę pocisku i skorygują ewentualne problemy.
W produkcję prototypowego pocisku będzie zaangażowana firma Hanwha Aerospace, która zintegruje go również z systemem uzbrojenia FA-50.
Źródło: Bizhankook