Wielka Brytania rozpocznie złomowanie 20 przestarzałych atomowych okrętów podwodnych już w 2026 r.

Autor: Mykhailo Stoliar | dzisiaj, 09:25
Wielka Brytania rozpocznie złomowanie 20 przestarzałych atomowych okrętów podwodnych już w 2026 r.

W Wielkiej Brytanii znajduje się obecnie aż 20 wycofanych z eksploatacji atomowych okrętów podwodnych, które czekają na złomowanie.

Co wiemy

Niemal cała flota wycofanych z eksploatacji okrętów podwodnych czeka na opracowanie technologii ich utylizacji.

Sytuacja z okrętami podwodnymi nie zmieniła się zasadniczo od 2021 r., kiedy po raz pierwszy omówiono kwestię złomowania. Technologia, która pozwoli na recykling łodzi na złom, będzie gotowa dopiero w 2026 roku. Tak więc nawet wtedy rozpoczną się prace nad pierwszymi wycofanymi z eksploatacji okrętami podwodnymi.

Według Naval News, brytyjska firma Babcock podpisała kontrakt z Defence Nuclear Enterprise (DNE) na utylizację atomowego okrętu podwodnego SM Swiftsure, który został wycofany z eksploatacji w latach 90-tych.

SM Swiftsure czeka na złomowanie w Rosyth Royal Dockyard

Zgodnie z warunkami umowy, okręt podwodny musi zostać zutylizowany w taki sposób, aby 100% materiałów można było poddać recyklingowi i ponownie wykorzystać. Obiecuje się, że proces ten nie będzie stwarzał problemów z usuwaniem reaktorów i innych radioaktywnych elementów.

SM Swiftsure będzie projektem testowym dla nowej technologii utylizacji. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, podejście to zostanie wykorzystane do recyklingu kolejnych 19 wycofanych z eksploatacji atomowych okrętów podwodnych Królewskiej Marynarki Wojennej.

Aby podkreślić znaczenie tego projektu, Babcock zorganizował oficjalną ceremonię rozpoczęcia prac, zapraszając 40 byłych członków załogi SM Swiftsure.

Wyjaśnijmy, dlaczego recykling przestarzałych okrętów podwodnych jest ważny. Pierwszym powodem jest to, że łodzie stają się potencjalnie niebezpiecznymi obiektami. Drugim jest to, że recykling starych łodzi uwolni zasoby do utrzymania działającej floty.

Źródło: Naval News