Samolot Su-27UB, który wcześniej należał do Ukrainy, jest wystawiany w Narodowym Muzeum Sił Powietrznych USA.

Autor: Mykhailo Stoliar | 25.11.2024, 08:54
Samolot Su-27UB, który wcześniej należał do Ukrainy, jest wystawiany w Narodowym Muzeum Sił Powietrznych USA.

Muzeum Narodowe Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych wystawiło zmodernizowany samolot Su-27UB, który wcześniej należał do Ukraińskich Sił Powietrznych.

Co wiadomo

Strona Narodowego Muzeum Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych na Facebooku opublikowała wiadomość o uzupełnieniu ekspozycji - muzeum otrzymało Su-27UB, który wcześniej służył w ukraińskich siłach powietrznych. Wcześniej samolot był wystawiany bez silników.

Ten Su-27UB zjechał z linii montażowej 30 marca 1988 r. z numerem ogonowym 01. Pierwotnie należał do 100. oddzielnego pułku myśliwskiego Marynarki Wojennej ZSRR, stacjonującego na Krymie. Pułk został sformowany w 1986 roku, a po rozpadzie ZSRR samolot stał się własnością Ukrainy, gdzie nadal służył w Siłach Powietrznych.

W 2008 roku Su-27UB został zdemilitaryzowany i sprzedany amerykańskiej prywatnej firmie Pride Aircraft. Samolot otrzymał numer rejestracyjny N132SU w Stanach Zjednoczonych.

Su-27UB

Około 2011 r. został odsprzedany firmie Meridican. W 2018 roku numer rejestracyjny został anulowany. Dalsze losy samolotu związane są z jego wykorzystaniem w misjach szkoleniowych Sił Powietrznych USA, gdzie prawdopodobnie pełnił rolę "agresora".

Uważa się również, że Su-27UB był wykorzystywany w ramach programu Foreign Material Exploitation (FME) do testowania radarów, broni i środków przeciwdziałania. Takie samoloty są często wykorzystywane do oceny możliwości zagranicznego sprzętu.

Teorię tę potwierdzają inne przykłady, w tym tajemniczy los Su-27UB o numerze N131SU, który rzekomo rozbił się w 2017 roku podczas podobnych testów.

Su-27UB stał się kolejnym samolotem, który dołączył do wystawy Narodowego Muzeum Sił Powietrznych USA po udziale w programie FME. Inne przykłady obejmują MiG-23MS, który wcześniej wykonywał podobne misje.

Źródło: Narodowe Muzeum Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych