Audi pomogło stworzyć filtr wychwytujący ze ścieków mikrodrobiny plastiku pochodzące ze zużycia opon.

Autor: Volodymyr Kolominov | wczoraj, 10:11
Odkrywanie przyszłości: Jak URBANFILTER zmienia miejskie krajobrazy w Niemczech Zrzut ekranu z filmu z 2022 r. przedstawiającego testy URBANFILTER w Niemczech. Źródło: Audi AG

W stolicy Danii, Kopenhadze, rozpoczęły się praktyczne testy filtra URBANFILTER. Został on zaprojektowany do wychwytywania mikrodrobin plastiku, takich jak ścieranie opon, które są spłukiwane z ulicy do miejskiego systemu kanalizacyjnego. Filtr został opracowany przez Uniwersytet Techniczny w Berlinie (TU Berlin) przy wsparciu Audi Environmental Foundation.

Co wiadomo.

Pięć gramów mikrodrobin plastiku tygodniowo - tyle jest spożywane z żywnością, wodą i powietrzem, według badań przeprowadzonych w 2019 r. przez University of Newcastle. Te małe cząsteczki, o wielkości do pięciu milimetrów, trafiają do środowiska poprzez kosmetyki, produkty, a nawet pranie ubrań. URBANFILTER został zaprojektowany w celu zmniejszenia ilości mikrodrobin plastiku w tym niekończącym się cyklu.

Infografika: Wyniki testów URBANFILTER w ciągu 4 lat
Infografika: Wyniki testów URBANFILTER w ciągu czterech lat. Zdjęcie: Audi AG

System składa się z dziewięciu modułów, które można łączyć w zależności od potrzeb. Skutecznie filtruje plastik, zanim dostanie się on do warstw wodonośnych. Pierwsze testy przeprowadzono w Berlinie i na terenie testowym ADAC. Wyniki były zachęcające: filtry wychwyciły do 97 procent cząstek stałych.

Pilotaż w Kopenhadze obejmuje dzielnicę Frederiksberg, gdzie BAIONYX, firma specjalizująca się w technologii oczyszczania, rozpoczęła instalację filtrów modułowych. Wdrożenie odbędzie się w kilku fazach pod nadzorem TU Berlin.

Według Rüdigera Recknagela, dyrektora Audi Environmental Foundation, projekt w Danii to dopiero początek. Fundacja zamierza przyciągnąć jeszcze więcej partnerów i uruchomić inne modele filtrów w przyszłości.

Źródło: Audi