Japonia testuje nowy pocisk manewrujący, który po raz pierwszy może przelecieć 1500 km
Ministerstwo Obrony Japonii wraz z Siłami Samoobrony Terytorialnej przetestowało nowy pocisk manewrujący 12SSM-ER o zasięgu około 1500 km.
Co wiemy
Nowy pocisk manewrujący został przetestowany z naziemnej wyrzutni wyposażonej w dwa kontenery transportowe i startowe. System bazuje na ciężkiej platformie Mitsubishi 8×8 Gen.2.
Pocisk, wraz z rakietą nośną, ma 9 metrów długości i średnicę 1000 mm. Waży 1600 kg, co czyni go podobnym do amerykańskiego pocisku manewrującego Tomahawk, który Japonia również kupuje jako tymczasowy środek odstraszający dla swoich okrętów nawodnych.
Oficjalna data testu nie została ujawniona, ale japońskie Ministerstwo Obrony podało, że w październiku 2024 r. przeprowadzono pięć próbnych odpaleń: trzy z wyrzutni lądowej i dwa z platformy nawodnej.
Oczekuje się, że pocisk wejdzie do służby pod koniec 2025 roku. Znacząco zwiększy skuteczną strefę rażenia z 400 do 1500 km, co będzie ważnym krokiem w odstraszaniu Chin. Wersja morska pocisku ma być instalowana na okrętach nawodnych morskich sił samoobrony, w tym na niszczycielach okrętów podwodnych, niszczycielach rakietowych i fregatach.
Testowanie 12SSM-ER. Ilustracja: Japońskie siły lądowe
Japoński rząd klasyfikuje nowy produkt jako pocisk manewrujący dalekiego zasięgu, chociaż technicznie należy on do pocisku manewrującego dalekiego zasięgu SSM-2 opracowanego na podstawie wersji okrętowej Type 17. Ponadto kraj opracowuje dwa pociski manewrujące o zasięgu od 2 000 km do 3 000 km.
W przeciwieństwie do Stanów Zjednoczonych, Japonia nie była sygnatariuszem traktatu o siłach nuklearnych pośredniego zasięgu. W związku z tym rozwój pocisków manewrujących o zasięgu ponad 1 000 km nie był ograniczony umowami międzynarodowymi, chociaż istniała presja polityczna ze strony Stanów Zjednoczonych.
Ponadto, oprócz naziemnych i okrętowych wersji pocisku, Japonia opracowuje modyfikację samolotu, która ma być używana na myśliwcach F-2. Jej rozwój ma zostać zakończony do końca 2027 roku.
Źródło: Japońskie Siły Lądowe