Budowa fabryki BYD w Brazylii wstrzymana z powodu niewolniczych warunków pracy

Autor: Volodymyr Kolominov | wczoraj, 12:37
Nowości elektryczne: na co stać chińskiego giganta BYD Samochody BYD. Źródło: Autoevolution

Brazylijskie władze wstrzymały budowę zakładu montażu samochodów chińskiego producenta samochodów elektrycznych BYD w stanie Bahia ze względu na warunki pracy, które zostały uznane za porównywalne z "pracą niewolniczą".

Co wiadomo?

Brazylijskie Ministerstwo Pracy (MPT) poinformowało, że uratowano ponad 160 pracowników. Zostali oni zatrudnieni przez firmę Jinjiang Construction Brazil, która, jak wynika z dochodzenia, zatrzymała paszporty pracowników, nie wypłaciła im wynagrodzenia i zapewniła poniżające warunki życia.

Pracownicy mieszkali w czterech akademikach w mieście Camasari. W jednym z nich ludzie spali na łóżkach bez materacy i korzystali z pryszniców dla 31 osób. Z tego powodu musieli wstawać bardzo wcześnie, aby przygotować się do pracy.

Odpowiedź BYD

BYD powiedział, że anulował umowę z wykonawcą. Firma oświadczyła, że wielokrotnie domagała się od Jinjiang Construction poprawy warunków dla pracowników i przeprowadziła "szczegółową inspekcję" warunków pracy podwykonawców. Pracownicy z placu budowy zostali przeniesieni do hoteli.

Kontekst

BYD, jeden z największych producentów samochodów elektrycznych na świecie, aktywnie rozszerza swoją obecność w Brazylii, która jest największym rynkiem zagranicznym chińskiej firmy. W 2015 r. BYD otworzył fabrykę w São Paulo w celu produkcji podwozi autobusów elektrycznych, a w ubiegłym roku ogłosił inwestycję o wartości 3 mld R$ (484,2 mln USD) w budowę fabryki pojazdów elektrycznych.

Źródło: BBC