Rosja pozostaje bez okrętów podwodnych na Morzu Śródziemnym: ostatni okręt podwodny, który mógł przewozić Kalibry, został wycofany.

Autor: Mykhailo Stoliar | 06.01.2025, 14:47
Rosyjski okręt podwodny Noworosyjsk opuszcza Morze Śródziemne Okręt podwodny Noworosyjsk opuszcza wody Morza Śródziemnego. Źródło: ВМС Португалії

Na początku stycznia 2024 r. spalinowo-elektryczny okręt podwodny B-261 Noworosyjsk opuścił Morze Śródziemne, gdzie bazował w syryjskim porcie Tartus.

Co wiadomo

Ten okręt podwodny, który może przenosić do czterech pocisków manewrujących Kalibr, jest ostatnim przedstawicielem rosyjskiej floty podwodnej w regionie.

Fakt przepłynięcia okrętu podwodnego przez Gibraltar został zarejestrowany przez portugalską marynarkę wojenną, a odpowiednie zdjęcia zostały opublikowane 4 stycznia 2025 roku. Według portalu Naval News oznacza to, że Rosja nie ma już okrętów podwodnych na Morzu Śródziemnym - po raz pierwszy od dłuższego czasu.

B-261 Noworosyjsk był jedynym okrętem podwodnym, który był częścią zgrupowania operacyjnego rosyjskiej marynarki wojennej w Tartusie na przełomie 2024 i 2025 roku. Rosyjska marynarka wojenna tradycyjnie utrzymuje rotacyjną obecność okrętów podwodnych w regionie.

Jednak zdaniem analityków plany zastąpienia Noworosyjska wydają się wątpliwe. Okręt podwodny B-608 Mozhaysk, należący do rosyjskiej Floty Pacyfiku, opuścił Morze Bałtyckie 31 grudnia 2024 r., ale nie był widziany na wodach kanału La Manche. Może to wskazywać na trudności lub opóźnienia w rozmieszczeniu okrętu podwodnego na Morzu Śródziemnym.

Obszar wodny bazy w Tartus rano 5 stycznia 2025 r.
Wody wokół bazy Tartus rankiem 5 stycznia 2025 r. Ilustracja: MT_Anderson (Twitter/X)

Jeśli Rosja nie wyśle nowego okrętu podwodnego do Tartus, może to oznaczać, że przygotowuje się do stopniowego wycofywania się ze swojej bazy morskiej w Syrii. Rosyjskie okręty podwodne znane są ze swojej niestabilności technicznej, co zmusza je do spędzania większej ilości czasu w bazach niż na pełnym morzu. Brak okrętów podwodnych w Tartus może wskazywać na uznanie niemożności utrzymania obecności w regionie.

Po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę na pełną skalę, Rosja straciła możliwość swobodnego przemieszczania się między Morzem Czarnym i Śródziemnym z powodu tureckiej blokady Bosforu i Dardaneli w dniu 27 lutego 2022 roku. W rezultacie kilka okrętów Floty Czarnomorskiej, w tym fregata Admirał Grigorowicz, korweta Buyan-M i dwa okręty podwodne projektu 636.6, "utknęły" w Syrii.

Źródło: Naval News