Niemiecka armia otrzymała pozwolenie na zakup izraelskich systemów rakietowych PULS
Niemiecka armia otrzymała zgodę parlamentu na zakup pierwszej partii systemów artylerii rakietowej PULS firmy Elbit. Decyzja ta może zmusić Berlin do zwrócenia się w przyszłości do europejskich dostawców amunicji.
Co wiemy.
Posunięcie to, ogłoszone tuż przed świętami Bożego Narodzenia w ramach większej serii zezwoleń na finansowanie niemieckich sił zbrojnych, oznacza, że Bundeswehra może wydać około 68 milionów dolarów na pięć systemów.
Wybór systemu PULS, zaproponowanego przez Elbit we współpracy z niemiecko-francuskim wykonawcą KNDS, kończy teraz zaciętą rywalizację o miano głównego niemieckiego systemu wieloprowadnicowego nowej generacji. Lockheed Martin i Rheinmetall zaoferowały propozycję o nazwie GMARS, która obejmowała również amunicję Lockheed, w tym pociski kierowane dla MLRS. Ostatecznie propozycja Lockheed-Rheinmetall okazała się niewystarczająca, powiedział rzecznik niemieckiego ministerstwa obrony w wywiadzie dla Defence News.
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz przechodzi obok systemu rakietowego wielokrotnego startu (MARS II). Ilustracja: AFP
Decyzja na korzyść PULS ma na celu pogłębienie współpracy między siłami artyleryjskimi Niemiec i sąsiedniej Holandii, która wcześniej zakupiła izraelski produkt i której umowa zawiera opcję odpowiednika dla przyszłych zakupów niemieckich.
"Armia holenderska jest głęboko zintegrowana ze strukturami armii niemieckiej, a wykorzystanie wspólnego systemu uzbrojenia zapewni dalszą współpracę" - napisał rzecznik w odpowiedzi na pytania dziennikarzy.
PULS, który jest skrótem od Precise and Universal Launching System, pozwala na wybór niestandardowego systemu kierowania ogniem, umożliwiając w ten sposób krajom-użytkownikom wybór własnej amunicji do integracji, dodał rzecznik.
Źródło: DefenceNews