Francuskie wojsko testuje nowoczesne podejście do operacji bojowych, łącząc możliwości dronów szturmowych i rozpoznawczych z lotnictwem śmigłowcowym. Celem jest stworzenie nowych doktryn, które uwzględnią wnioski z wojny rosyjsko-ukraińskiej.
Co wiadomo
Francuska armia studiuje doświadczenia wojny rosyjsko-ukraińskiej, eksperymentując z dronami uderzeniowymi FPV i szukając taktyk, które mogłyby zwiększyć zdolności bojowe w intensywnych walkach. Jednym z takich eksperymentów były manewry 3 Pułku Śmigłowców Bojowych. Podczas ćwiczeń drony zostały wystrzelone bezpośrednio ze śmigłowca Gazelle, aby zapewnić rozpoznanie i wsparcie ogniowe.
"Obserwując postęp technologiczny na współczesnych teatrach działań wojennych, 3 Pułk Śmigłowców Bojowych zaczął badać możliwości wykorzystania dronów FPV", powiedział Generalny Inspektor Armii. "Ten eksperyment ma szerszą ambicję: przyspieszyć współpracę między małymi dronami a lotnictwem w celu zwiększenia skuteczności pętli rozpoznawczej" i ostatecznie "zwiększyć potencjał operacji taktycznych o wysokiej intensywności".
Żołnierze francuskiego 3 Pułku Śmigłowców ćwiczą użycie dronów. Ilustracja: Inspection de l'armée de Terre
Według generała Davida Cruzilla, dowódcy Lekkich Sił Powietrznych Armii Francuskiej, poziom technologiczny pozwala wreszcie na wdrożenie doktryny połączonego wykorzystania śmigłowców i dronów opracowanej 15 lat temu. "Dron jest dziś wielką szansą. Nastąpił taki skok technologiczny, że możemy przejść od doktryny do wdrożenia" - powiedział.
Ćwiczenia mają na celu nie tylko przećwiczenie obecnej taktyki, ale także stworzenie nowych doktryn wykorzystania śmigłowców w połączeniu ze specjalistycznymi dronami śledzącymi. Francuskie wojsko przewiduje, że do 2040 roku walka powietrzna stanie się "oparta na dronach". Według podpułkownika Kerangata, w przyszłości śmigłowcom będą towarzyszyć taktyczne drony, które będą wykorzystywane w każdych warunkach.
Niemniej jednak szef sztabu generalnego francuskich sił zbrojnych, generał Pierre Chille, podkreślił, że armia powinna być ostrożna w podejmowaniu decyzji o rezygnacji z załogowych śmigłowców szturmowych, biorąc pod uwagę ich ważną rolę w nowoczesnych operacjach wojskowych.
Źródło: Zone Militaire