Bloomberg: Honda chce usunąć Renault z umowy fuzji z Nissanem

W obliczu zbliżającej się fuzji Hondy i Nissana, intrygi rozwijają się wokół francuskiego producenta samochodów Renault. Renault posiada 35,7% udziałów w Nissanie. Według Bloomberga, Honda zwróciła się do Nissana o wykupienie tego udziału o szacunkowej wartości 557 miliardów jenów (3,6 miliarda USD).
Co wiadomo.
Honda obawia się, że francuski producent samochodów może sprzedać swoje udziały w Nissanie zewnętrznemu nabywcy podczas rozmów w sprawie fuzji. Umowa, która obiecuje stworzyć jednego z największych gigantów motoryzacyjnych na świecie, może zostać zerwana, jeśli kontrola nad Nissanem wpadnie w nieprzewidywalne ręce.
Jeszcze zanim rozmowy Hondy i Nissana zostały oficjalnie potwierdzone, pojawiły się pogłoski, że tajwańska firma Foxconn jest zainteresowana udziałami Nissana w rękach Renault. Zwiększyło to napięcie związane z transakcją.
Co na to Renault?
Obecnie istnieje sojusz między Renault Nissan i Mitsubishi. Jednak w oficjalnym komunikacie prasowym dotyczącym możliwej fuzji Honda-Nissan w ogóle nie wspomniano o Renault. A krótkie oświadczenie francuskiej firmy mówi po prostu, że "rozważy wszystkie opcje w oparciu o najlepszy interes Grupy i jej interesariuszy".
Co dalej?
Na tym etapie Honda i Nissan wciąż ustalają, czy fuzja jest w ogóle wykonalna. Decyzja ta powinna zostać podjęta do końca stycznia. Jeśli tak się stanie, formalne działania mające na celu połączenie firm zostaną podjęte do sierpnia 2026 roku. Przypuszczalnie wszelkie potencjalne działania Nissana mające na celu wykupienie udziałów Renault nie nastąpią przed końcem stycznia. Nadal istnieją wątpliwości, czy Nissan może sobie na to pozwolić w obliczu trudności finansowych.
Jeśli dojdzie do fuzji japońskich firm, Honda i Nissan pozostaną odrębnymi markami z własnymi liniami modelowymi, ale połączą platformy i technologie. Mitsubishi, kolejny członek sojuszu Renault-Nissan-Mitsubishi, wyraził zainteresowanie dołączeniem do przyszłego konglomeratu, ale żadna oficjalna decyzja nie została jeszcze podjęta.
Źródło: Bloomberg