Zbliżenie z Europą: Indie dołączają do programu Eurodrone jako obserwator

Indie oficjalnie otrzymały status obserwatora w programie Eurodrone, który jest europejską inicjatywą w dziedzinie zdalnie sterowanych systemów powietrznych średniej wysokości (MALE RPAS).
Co wiadomo
W dniu 27 sierpnia 2024 r. rząd Indii złożył wniosek o przyznanie statusu obserwatora, który został zatwierdzony przez Organizację Współpracy w Dziedzinie Obrony i Bezpieczeństwa Regionu Ameryk (OCCAR). List zatwierdzający został przekazany ambasadorowi Ajitowi Gupcie przez dyrektora OCCAR-EA Joachima Sackera podczas ceremonii w ambasadzie Indii w Berlinie.
Eurodrone, opracowany przez Airbus Defence Space GmbH we współpracy z Leonardo Spa, Dassault Aviation i Airbus Defence Space SAU, to zaawansowany system bezzałogowy, który wykonuje misje wywiadowcze, obserwacyjne i rozpoznawcze (ISTAR). Projekt ma na celu zmniejszenie zależności Europy od technologii spoza UE.

Eurodrone. Ilustracja: Wikipedia
Program został uruchomiony w 2016 r. i osiągnął już ważne wyniki. W 2018 r. zakończono fazę definiowania, a w 2022 r. podpisano umowę na produkcję 20 systemów (60 samolotów i 40 stacji naziemnych). Oczekuje się, że pierwszy prototyp zostanie dostarczony w 2024 r., a dostawy seryjne spodziewane są pod koniec dekady.
Przystąpienie Indii do Eurodrone w charakterze obserwatora podkreśla rosnące znaczenie programu dla globalnej współpracy obronnej i potwierdza strategiczną rolę OCCAR (Organizacji Współpracy w zakresie Wspólnego Uzbrojenia) na arenie światowej.
Źródło: OCCAR