Polska leasinguje śmigłowce AH-64D Apache za 300 milionów dolarów

Polska podpisała umowę dzierżawy ośmiu śmigłowców szturmowych Boeing AH-64D Apache w 56. Bazie Lotniczej w Inowrocławiu. Jest to rozwiązanie tymczasowe, dopóki kraj nie zacznie otrzymywać zamówionych AH-64E Apache od 2028 roku.
Co wiadomo
Umowa jest warta około 300 milionów dolarów i obejmuje szkolenia oraz wsparcie logistyczne ze strony Stanów Zjednoczonych. Oczekuje się, że dzierżawione śmigłowce, które zostaną dostarczone przez armię amerykańską, dotrą do Polski między czerwcem a wrześniem tego roku.
Wicepremier i minister obrony Władysław Kosińiak-Kamysz zauważył, że umowa pozwoli Polsce przyspieszyć szkolenie załóg o dwa lata, a wyszkoleni w USA piloci będą mogli kontynuować szkolenie w kraju.

Śmigłowiec szturmowy AH-64E Apache. Ilustracja: Boeing
Ponadto Polska podpisała umowę na zakup 96 śmigłowców AH-64E Apache o wartości około 10 miliardów dolarów. Pierwsze 15 samolotów ma przybyć w 2028 r., a ich początkową bazą będzie Inowrocław. Umowa obejmuje obsługę techniczną, uzbrojenie, części zamienne i ustalenia offsetowe. Polskie firmy lotnicze w Łodzi i Dęblinie będą w stanie naprawiać śmigłowce Apache i ich silniki, które są również wykorzystywane w modelach Leonardo i Black Hawk.
Ponadto Wojskowa Akademia Techniczna zapewni szkolenia dla studentów, techników i inżynierów w zakresie konserwacji materiałów kompozytowych i naprawy silników. Rząd dąży do tego, aby co najmniej 50% wydatków na obronność pozostawało w przemyśle krajowym.
Po dostarczeniu wszystkich 96 AH-64E Apache, Polska stanie się największym operatorem eksportowym tych śmigłowców. Dołączy do Wielkiej Brytanii, Holandii i Grecji w obsłudze Apache w Europie, wraz z amerykańskimi jednostkami wojskowymi stacjonującymi na kontynencie.
Źródło: Defence Industry Europe