Psy wybierają samochody elektryczne: badanie dowodzi mniej stresujących podróży

Autor: Volodymyr Kolominov | 07.03.2025, 14:45
Dr Scott Miller i jego pies Mango przedstawiają Skodę Elroq Lekarz weterynarii dr Scott Miller i pies Mango na tle Skody Elroq. Źródło: Skoda

Jeśli Twój pies denerwuje się podczas podróży, być może nadszedł czas, aby przesiąść się do samochodu elektrycznego. Badanie przeprowadzone przez weterynarza dr Scotta Millera wykazało, że psy czują się spokojniejsze w samochodach elektrycznych niż w samochodach z silnikiem benzynowym lub diesla.

Jak przebiegał eksperyment?

Jednoroczny cocker spaniel o imieniu Mango jeździł z prędkością do 112 km/h w trzech samochodach marki Škoda z różnymi typami silników: elektrycznym, benzynowym i wysokoprężnym. Podczas podróży mierzono tętno badanego i obserwowano jego zachowanie. Trasa odbywała się po tej samej drodze.

Wyniki

W spoczynku średnie tętno Mango wynosiło 80 BPM. W samochodzie elektrycznym tętno wzrosło do 100 BPM. W samochodzie benzynowym wzrosło do 120 BPM, a w samochodzie z silnikiem Diesla do 125 BPM. Według obserwatora, w Elroq Mango był bardziej zrelaksowany, leżał i prawie zasypiał podczas podróży. W samochodach z silnikiem spalinowym wydawał się bardziej rozkojarzony i mniej zrównoważony.

Eksperyment przeprowadzono w trzech samochodach marki Skoda
Eksperyment przeprowadzono w trzech samochodach marki Skoda: elektrycznym, benzynowym i wysokoprężnym. Fot: Skoda

Wyniki eksperymentu są poparte ankietą przeprowadzoną wśród 1500 kierowców posiadających psy, która wykazała, że prawie jedna trzecia (32%) martwi się o zachowanie swoich czworonożnych towarzyszy podczas podróży samochodem. 38% respondentów martwi się o bezpieczeństwo swoich pupili. 7% martwi się brakiem miejsca.

Badanie Škody wykazało, że 53% właścicieli psów zabiera swoje zwierzęta w podróż przynajmniej raz w tygodniu. Jednak ponad połowa (54%) całkowicie unika jazdy z psem, a 51% powstrzymałoby się od niektórych podróży, gdyby ich pupil musiał z nimi jechać.

Dla tych, którzy zapuszczają się na otwarte drogi, najtrudniejsze podróże z psem to długie podróże autostradami lub drogami A (50%), podróże dłuższe niż 30 mil (46%) i jazda w ruchliwych obszarach zabudowanych (40%).

Źródło: Skoda

EV