Eksport amerykańskiej broni do Europy potroił się z powodu wojny na Ukrainie

Według analizy Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI), eksport amerykańskiej broni do Europy wzrósł o 233% w latach 2020-2024 w porównaniu z poprzednimi pięcioma latami. Było to wynikiem pomocy dla Ukrainy i zwiększonych zakupów przez kraje europejskie po inwazji Rosji.
Co wiemy
Agresja Rosji zmieniła międzynarodowy rynek broni, a Stany Zjednoczone umocniły swoją pozycję największego eksportera broni na świecie, ponieważ kraje europejskie zwiększyły zamówienia na odbudowę swoich rozbitych sił zbrojnych.
Według raportu, europejscy członkowie NATO ponad dwukrotnie zwiększyli import broni w latach 2015-2019 i 2020-2024, przy czym Stany Zjednoczone odpowiadały za 64% tego importu, w porównaniu z 52% w poprzednich pięciu latach przedwojennych. Pozostałymi dwoma głównymi dostawcami dla europejskich członków NATO były Francja i Korea Południowa, z których każdy odpowiadał za 6,5% importu.
Łącznie Europa odpowiadała za 35% amerykańskiego eksportu broni, nawet więcej niż Bliski Wschód (przy czym Arabia Saudyjska pozostawała największym odbiorcą amerykańskiej broni).
"Stany Zjednoczone są w wyjątkowej sytuacji, jeśli chodzi o eksport broni. Stany Zjednoczone nadal są dostawcą zaawansowanych zdolności uderzeniowych dalekiego zasięgu, takich jak samoloty bojowe. Według SIPRI, do końca 2024 r. europejskie kraje NATO zamówiły w Stanach Zjednoczonych 472 samoloty bojowe" - powiedział Matthew George, dyrektor programowy programu handlu bronią SIPRI.
Ukraina, Wielka Brytania, Holandia i Norwegia znalazły się w pierwszej dziesiątce odbiorców amerykańskiej broni w ciągu pięciu lat do 2024 roku. Według SIPRI Ukraina odpowiadała za 26% amerykańskiego eksportu do Europy, a 71% tych transferów stanowiła używana broń pobrana z magazynów w celu szybkiej dostawy.
Źródło: Defence News