Francuska marynarka wojenna planuje połączyć amfibię z dronami nawodnymi

Pomimo sukcesów ukraińskich dronów na Morzu Czarnym, nie odegrały one decydującej roli w niszczeniu rosyjskich okrętów. Analitycy wojskowi oceniają ich rolę jako pomocniczą, podczas gdy większość ataków na rosyjską flotę została przeprowadzona przez pociski manewrujące.
Co wiadomo
20 lutego wiceadmirał Emmanuel Slars, zastępca szefa sztabu francuskiej marynarki wojennej ds. operacji powietrznych i morskich, powiedział, że ukraińskie drony morskie odegrały pewną rolę, ale rosyjska flota poniosła główne straty w wyniku ataków pociskami manewrującymi w dokach.
Jednocześnie drony nawodne mogą być skuteczne w wyspecjalizowanych zadaniach, takich jak walka z okrętami podwodnymi. Królewska Holenderska Marynarka Wojenna rozważa obecnie ten obszar. W 2023 r. zleciła konsorcjum Dutch Naval Design przeprowadzenie badań nad opracowaniem drona nawodnego, który będzie towarzyszył przyszłym fregatom w ramach programu ASWF (Anti-Submarine Warfare Fregate). Zgodnie z planem, dron ten będzie wyposażony w sonar i będzie w stanie działać autonomicznie przez 96 godzin.
Francja bada również możliwości dronów nawodnych. Niedawno fregaty francuskiej marynarki wojennej przetestowały drona Seaquest S opracowanego przez Sirenha (spółkę zależną Naval Group) we współpracy z Couach-CNC. Testy potwierdziły jego zdolność do wykonywania zadań zwiadowczych, śledzenia, ochrony portów i logistyki.
Innym obszarem badań we Francji jest wykorzystanie drona DriX H8 opracowanego przez Exail. Jest on testowany w ramach pilotażowej operacji OER finansowanej przez Dyrekcję Generalną Uzbrojenia (DGA) i koordynowanej przez Centre d'Expertise des Programmes Navales (CEPN) z siedzibą w Tulonie.

DriX. Ilustracja: Francuskie Ministerstwo Obrony
DriX H8 to 1,4-tonowy, 7,7-metrowy dron nawodny wyposażony w silnik wysokoprężny o mocy 38 KM, sonar i inne czujniki. Może poruszać się z prędkością 7 węzłów i działać autonomicznie przez okres do tygodnia. Francuska Służba Hydrograficzna i Oceanograficzna zamówiła już jeden taki system.
Jednym z kluczowych zadań OER jest zbadanie ryzyka związanego z lądowaniem tego drona na pokładzie amfibii. DriX H8 będzie również zaangażowany w ćwiczenia Dragoon Fury 25, gdzie będzie wykorzystywany do zbierania danych akustycznych i tworzenia okoliczności taktycznych.
Źródło: Opex360