Amerykańskie startupy zwracają się o pomoc do ukraińskich firm, ponieważ ich drony "nie latają zbyt dobrze".

Autor: Mykhailo Stoliar | 12.03.2025, 20:16
Ukraiński wynalazek: Drony FPV w najnowocześniejszej technologii Ukraiński dron FPV. Źródło: Reuters

Amerykańskie startupy z branży obronnej współpracują z ukraińskimi producentami nad stworzeniem bardziej wydajnych dronów dla armii USA.

Co wiemy.

Amerykańskie startupy wydały miliardy dolarów na rozwój małych dronów, które według Pentagonu są niezbędne w przyszłych konfliktach, ale wiele z nich produkuje zbyt drogie modele, które nie spełniają oczekiwań. W tym samym czasie ukraińscy producenci, pomimo ograniczonych zasobów, uruchomili masową produkcję dronów i szukają nowych klientów i inwestorów. Przyciągnęło to uwagę Departamentu Obrony USA.

Nathan Mintz, współzałożyciel CX2, zauważył, że żadna amerykańska firma nie nadąża za Ukrainą w rozwoju dronów, ponieważ ukraińscy producenci mają wyjątkową okazję do przetestowania swoich modeli bezpośrednio na polu bitwy. CX2 podpisała umowę na instalację swojego oprogramowania na ukraińskich dronach w celu przetestowania ich w warunkach bojowych.

Ukraiński dron dalekiego zasięgu Lutyi
Ukraiński dron dalekiego zasięgu Lutyi. Ilustracja: Wikipedia

Pentagon przyznaje, że małe, autonomiczne drony są ważne i stanowią priorytet w finansowaniu, ale amerykański przemysł dronowy nie doświadcza jeszcze szybkiego wzrostu. Jednym z czynników, które zainteresowały USA, była zdolność ukraińskich producentów do szybkiego skalowania swoich osiągnięć. W 2023 r. amerykańskie firmy wyprodukowały około 100 000 dronów, podczas gdy Ukraina wyprodukowała ponad dwa miliony, w tym modele dalekiego zasięgu.

Oczekuje się, że współpraca między Ukrainą a Stanami Zjednoczonymi w dziedzinie dronów będzie kontynuowana niezależnie od rozwoju negocjacji dyplomatycznych w sprawie wojny. Pentagon uważa, że więzi między ukraińskimi i amerykańskimi start-upami pozostaną silne i ułatwią wprowadzanie nowych innowacji.

Amerykańskie jednostki zajmujące się innowacjami w dziedzinie obronności podpisały już pierwsze kontrakty z ukraińsko-amerykańskimi partnerami. Wiosną ich drony uderzeniowe dalekiego zasięgu będą testowane w Ukrainie, po czym firmy będą mogły ubiegać się o kontrakty z Departamentem Obrony USA. Po raz pierwszy ukraiński producent dronów znalazł się na liście potencjalnych dostawców dla armii USA.

Ukraiński pocisk rakietowy Ruta
Ukraiński pocisk rakietowy Ruta. Ilustracja: джерело

Wciąż jednak istnieją przeszkody na drodze do wejścia ukraińskich dronów na globalny rynek. Jedną z barier są ukraińskie ograniczenia dotyczące eksportu dronów, dlatego też producenci lobbują w Kijowie na rzecz zniesienia tego zakazu. Kolejnym wyzwaniem jest zależność od chińskich komponentów - Pentagon będzie musiał znaleźć dostawców w innych krajach, aby sprzedawać drony.

Źródło: The Wall Street Journal