KRLD stworzyła swój pierwszy powietrzny system rakietowy, ale nie od zera, ale na podstawie radzieckiego odpowiednika

Autor: Mykhailo Stoliar | 27.03.2025, 17:42
Nad niebem KRLD: Pierwszy północnokoreański samolot bojowy dalekiego zasięgu na pasie startowym Pierwsze drony latające w Korei Północnej. Źródło: KCNA

KRLD przeprowadziła pierwsze testy własnego samolotu do wykrywania radarów dalekiego zasięgu, opartego na wojskowym samolocie transportowym IŁ-76. Jego konstrukcja przypomina radziecki A-50, ale ma znaczące różnice.

Co wiadomo

Państwowa agencja prasowa KCNA poinformowała, że w dniach 25-26 marca przywódca kraju Kim Dzong Un osobiście uczestniczył w prezentacji nowych północnokoreańskich systemów wywiadowczych. Samolot był budowany przez co najmniej dwa lata i, według oficjalnych doniesień, zademonstrował "innowacyjne funkcje", które pomogą gromadzić dane wywiadowcze i monitorować potencjalne zagrożenia.

Pierwszy północnokoreański samolot zwiadowczy dalekiego zasięgu. Ilustracja: KCNA
Pierwszy samolot obserwacyjny Korei Północnej: KCNA

Samoloty tej klasy są w stanie monitorować przestrzeń powietrzną na dużych odległościach i współdziałać z systemami przeciwlotniczymi. Na przykład rosyjski A-50U może wykrywać myśliwce z odległości do 300 km i pociski manewrujące z odległości do 200 km.

Strukturalnie nowy północnokoreański samolot ma podobny układ do radzieckiego A-50, ale bez niektórych owiewek w nosie. Opublikowane zdjęcia z pomieszczenia kontrolnego pokazują inny układ i mniejszą liczbę stanowisk roboczych, co może wskazywać na wyższy poziom automatyzacji.

Pierwszy północnokoreański samolot zwiadowczy dalekiego zasięgu. Ilustracja: KCNA
Pierwszy północnokoreański samolot zwiadowczy dalekiego zasięgu: KCNA

Kluczową różnicą między koreańskim projektem jest konstrukcja anteny. Podczas gdy radzieckie i rosyjskie samoloty mają obrotowy radar zapewniający widoczność dookoła, północnokoreański samolot będzie prawdopodobnie wyposażony w trzy stałe anteny, podobnie jak jego chińskie odpowiedniki. Może to ograniczyć widok do obszarów sektorowych, ale potencjalnie zwiększyć szybkość przetwarzania danych.

Źródło: KCNA