USA po raz pierwszy przetestowała rakietowy dron przeciwlotniczy Coyote LE SR z helikoptera

USA po raz pierwszy przeprowadziły start rakietowego drona przeciwlotniczego Coyote LE SR z helikoptera. Ten dron, zaprojektowany przez firmę Raytheon, jest przeznaczony do walki z różnymi typami bezzałogowców. Może być uruchamiany z powietrza, ziemi lub morza, co czyni go uniwersalnym rozwiązaniem w przeciwdziałaniu dronom.
Co wiadomo
Możliwość startu z helikoptera rozszerza funkcjonalność drona, umożliwiając przeprowadzanie rozpoznania, obserwacji i walki radioelektronicznej bezpośrednio z pokładu. Charakteryzujące się Coyote LE SR są na razie nieujawnione, jednak w poprzedniej wersji przeciwlotniczej Coyote Block 2 zasięg lotu przekraczał 10 km, a prędkość sięgała 600 km/h.
Dron jest wyposażony w silnik rakietowy na paliwo stałe oraz silnik odrzutowy, który włącza się po starcie. Jednakże nie dotyczy to wersji Coyote Block 1, która ma silnik elektryczny i bardziej przypomina Switchblade. Seria Coyote pozycjonuje się jako dostępny sposób walki z dronami, chociaż cena niektórych modeli, na przykład Coyote 2C, sięga 125 tysięcy dolarów.
Poprzednie wersje Coyote Block 1 i Block 2 pełniły funkcję dronów przeciwlotniczych, niszcząc cele ładunkami odłamkowymi i burzącymi. Natomiast Coyote Block 3 był wielokrotnego użytku i wykorzystywał środki rażenia nienażnym, prawdopodobnie systemy walki radioelektronicznej.
Natomiast Coyote LE SR zmienił koncepcję — jest przeznaczony do rozpoznania, obserwacji, zdobywania celów, walki radioelektronicznej, komunikacji i precyzyjnego niszczenia obiektów. Prawdopodobnie może pełnić funkcję repeatera lub likwidować cele w wyniku bezpośredniego zderzenia. Tak więc nowa wersja drona nie jest już wyłącznie przeciwlotnicza, a stała się wielozadaniową platformą.
Źródło: Defense Express