Rosja zwiększa produkcję samobieżnych haubic «Malwa»

Autor: Mykhailo Stoliar | 05.04.2025, 12:57
Innowacyjny system artyleryjski «Malwa»: zagłębienie w szczegóły 152-mm system artyleryjski «Malwa». Źródło: Wikipedia

Rosyjski przemysł obronny zwiększył produkcję samobieżnych systemów artyleryjskich 2S43 «Malwa». W lutym zarejestrowano transport co najmniej ośmiu takich systemów koleją.

Co wiadomo

Na kanale Telegram BTVT.INFO opublikowano zdjęcie pociągu z haubicami «Malwa». Analiza zdjęć pozwala wyciągnąć wnioski, że produkcja tych kołowych samobieżnych armat w Rosji się rozwija. Jest również prawdopodobne, że wśród transportowanych systemów były 2S44 «Hiaćint-K», które są znormalizowane z «Malwą» i opierają się na tym samym podwoziu.

2S44 «Hiaćint-K» - samobieżny system artyleryjski
2S44 «Hiaćint-K». Ilustracja: z otwartych źródeł

Produkcją podwozi BAZ-6910-011 zajmuje się «Brianskie Zakłady Samochodowe», które, mówiąc wprost, doznały uderzeń ukraińskich dronów. Dzięki podwoziu samochodowemu i uproszczonej konstrukcji «Malwa» ma być tańsza i masowo produkowana w porównaniu do gąsienicowych odpowiedników.

Wiadomo, że haubica otrzymała część artyleryjską od dalekosiężnej armaty 2A36 «Hiaćint-B», co pozwoliło zwiększyć zasięg ognia. Zwykłymi pociskami trafia w cele na odległość do 30,5 km, a pociskami aktywno-reaktywnymi – do 33,1 km.

Opracowanie «Malwy» rozpoczęto w Centralnym Instytucie Badawczym «Buriewestnik» w latach 2010., a testy rozpoczęły się w 2020 roku. Otwarta konstrukcja bez dodatkowego opancerzenia pozwoliła zmniejszyć wagę samobieżnego systemu artyleryjskiego do 32 ton, co jest o 25% lżejsze od gąsienicowego «Msta-S».

Źródło: Telegram