Indie przyjęły na uzbrojenie system rakietowy Barak-8, który opracowały wspólnie z Izraelem

Indyjskie siły zbrojne pomyślnie przeprowadziły serię prób odbiorczych średniodystansowej rakiety Striker Barak-8, która udowodniła swoją gotowość do rozmieszczenia bojowego.
Co wiadomo
Podczas prób system przechwycił cztery cele powietrzne imitujące zagrożenia na różnych wysokościach, prędkościach i odległościach, demonstrując wysoką dokładność i niezawodność.
Opracowany wspólnie przez izraelską firmę Israel Aerospace Industries (IAI) oraz indyjską Organizację Badań i Rozwoju Obronności (DRDO), system został już zintegrowany z marynarką wojenną i siłami powietrznymi Indii. Barak-8 jest wynikiem partnerstwa między Izraelem a Indiami i jest produkowany w zakładach Bharat Dynamics Limited we współpracy z innymi indyjskimi przedsiębiorstwami obronnymi.

ZRK Barak-8. Ilustracja: IAI
Prezydent i dyrektor generalny IAI Boaz Levi podkreślił, że sukces prób nie tylko zwiększa zdolności obronne Indii, ale także wzmacnia współpracę technologiczną obu państw.
Indie zakupiły system Barak-8 MRSAM w 2017 roku za kwotę 1,6 miliarda dolarów, a w 2018 roku podpisały kolejną umowę na 777 milionów dolarów dotyczącą jego wersji o większym zasięgu. W styczniu 2025 roku Indie zamówiły ponad 70 takich systemów w firmie Bharat, gdzie będą one później rozmieszczone, w tym na nowych okrętach wojennych.
Aby zapewnić ciągłą pomoc, IAI utworzyła w Indiach lokalne struktury do wsparcia technicznego i serwisowego.
Barak-8 jest przeznaczona do ochrony przed szerokim zakresem zagrożeń powietrznych: od samolotów i helikopterów po drony i rakiety manewrujące. System obejmuje wielofunkcyjny radar, wyrzutnie oraz rakiety przechwytujące o zasięgu do 70 kilometrów.
Źródło: TDP