We Francji martwią się o „kwestię kosmiczną” i proponują stworzenie kosmicznego samolotu wojskowego

Autor: Mykhailo Stoliar | 14.04.2025, 18:02
Widok w przyszłość: Nowa wizualizacja kosmoplanu Dream Chaser Ilustracyjne zdjęcie kosmoplanu Dream Chaser. Źródło: Sierra Nevada Corporation

Dyrektor generalny Dassault Aviation Éric Trappier od lat proponuje stworzenie francuskiego samolotu kosmicznego, a niedawno minister sił zbrojnych Sébastien Lecornu oświadczył, że „kwestia kosmiczna” budzi w nim największe zaniepokojenie.

Co wiadomo

Minister wystąpił przed parlamentarną komisją obrony, gdzie podkreślił, że nawet udane wyniesienie satelity CSO-3 rakietą Ariane 6 nie jest wystarczające do zapewnienia bezpieczeństwa. Jego zdaniem prawdziwy suwerenność w kosmosie oznacza posiadanie własnych możliwości szybkiego i niezależnego reagowania na zagrożenia, a nie poleganie na partnerach.

Jednocześnie dyrektor generalny Trappier od wielu lat wzywa do wznowienia prac nad francuskim samolotem kosmicznym. Uważa, że taki pojazd zapewni strategiczną przewagę w przyszłych wojnach, szczególnie gdy systemy obrony powietrznej rozwijają się w szybkim tempie, a wywiad satelitarny się doskonali.

Koncept hipersonicznego samolotu wielokrotnego użytku VEHRA nigdy nie został zrealizowany z powodu braku finansowania, a sam Trappier skarży się, że w Paryżu na ten pomysł patrzy się obojętnie, w przeciwieństwie do USA.

Jednak nie wszyscy we Francji są tak sceptyczni, na przykład dowódca sił kosmicznych generał Philippe Adam przyznaje, że kosmiczny samolot ma potencjał, zwłaszcza w zakresie wynoszenia ładunków na orbitę z możliwością ich powtórnego wykorzystania.

Ilustracja anulowanego projektu VEHRA
Ilustracyjne zdjęcie anulowanego projektu VEHRA. Ilustracja: Dassault

Jego zdaniem taka system może ożywić ideę wielokrotnego użytku wahadłowców, takich jak anulowany francuski projekt Hermès, ale w wersji zautomatyzowanej, bezzałogowej. Obniży to koszty startów i zapewni elastyczność w realizacji zadań.

W tym kontekście warto wspomnieć amerykańską firmę Gravitics, która niedawno zaprezentowała nowy „transportowiec orbitalny” w celu wzmocnienia możliwości taktycznego reagowania Sił Kosmicznych USA.

Chodzi o platformę zdolną do wyniesienia na orbitę kilku manewrowych jednostek do szybkiego reagowania na zagrożenia w kosmosie. Jednocześnie niektóre koncepcje z czasów zimnej wojny, w tym kosmiczny samolot X-20 Dyna-Soar, które kiedyś zostały anulowane z powodu wysokich kosztów, znów stają się aktualne dzięki nowym technologiom.

Źródło: Opex360