Najlepszy Dysk SSD do Serwera

Autor: Owen Moore | Aktualizacja 06.03.2024, 12:07

W czasach dysków HDD wybór dysku był po prostu kwestią pojemności, prędkości obrotowej i producenta. W przypadku dysków SSD sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana, zwłaszcza jeśli dysk będzie wykorzystywany w serwerze do przetwarzania ważnych danych.

Niewłaściwy interfejs może stać się wąskim gardłem dla całego systemu, ograniczając wydajność aplikacji. Z kolei model o niskiej wytrzymałości może ulec awarii już po kilku miesiącach użytkowania.

Aby zaoszczędzić czas, przeanalizowaliśmy ofertę dostępną na rynku i zebraliśmy najlepsze serwerowe dyski SSD w Maj 2024. W tym przewodniku dowiesz się również, na jakie funkcje powinieneś zwrócić uwagę w pierwszej kolejności.

Wybór redakcji
Western Digital Red SA500
Western Digital Red SA500
Western Digital Red SA500 to dysk SSD zoptymalizowany pod kątem systemów NAS, zapewniający szybki dostęp do często używanych plików, wyjątkową trwałość zapewniającą niezawodność przez całą dobę oraz najwyższą wydajność SATA dzięki niezawodnej technologii 3D NAND firmy Western Digital. Jego celem jest zwiększenie szybkości reakcji w szeregu aplikacji, takich jak bazy danych, ustawienia dla wielu użytkowników i edycja wideo.

Kup na Amazon

Najlepszy ogólnie
INTEL OPTANE SSD 905P
INTEL OPTANE SSD 905P
Dyski Intel Optane SSD z technologią 3D XPoint są bardzo wytrzymałe, zdolne do zapisu dziesiątek petabajtów danych i doskonale radzą sobie z losowymi żądaniami pamięci z prędkością do 575 000/550 000 IOPS dla odczytów i zapisów. Optane SSD 905P jest idealny do obciążeń wymagających intensywnego zapisu, oferując wysoką jakość usług i szybkość reakcji.

Kup na Amazon


Spis treści:


Najlepszy dysk SSD do serwera - przewodnik dla kupujących

Bazując na naszym doświadczeniu, podczas poszukiwania najlepszego dysku SSD do serwera, pewne czynniki mogą mieć znaczący wpływ na ogólne wrażenia z użytkowania. Przyjrzymy się bliżej temu, na co należy zwrócić uwagę przed zakupem.

Jak wybrać serwerowy dysk SSD

Wspomnieliśmy już o interfejsach, wytrzymałości i wydajności w różnych scenariuszach. Teraz omówimy to wszystko bardziej szczegółowo. Wybierając dysk SSD do serwera, należy wziąć pod uwagę następujące aspekty:

Format

Same układy pamięci flash nie zajmują dużo miejsca, dzięki czemu dyski SSD mogą mieć różne kształty i rozmiary w zależności od potrzeb użytkownika. Współczynnik kształtu określa kształt i rozmiar dysku, a najpopularniejsze z nich to:

- 2,5" (lub U.2)

2,5" lub U.2 w przypadku NVMe, znany również jako small form factor (SFF). Wszystkie dyski mają standardową długość i szerokość. Wysokość waha się od 7 do 15 mm w zależności od pojemności i rozwiązania chłodzącego.

- Karta rozszerzeń (AIC)

Karta rozszerzeń (AIC), czasami określana jako HHHL (połowa wysokości, połowa długości). Dysk SSD jako karta rozszerzeń jest podłączany bezpośrednio do gniazda PCIe na płycie głównej. Takie połączenie wykorzystuje więcej ścieżek PCI Express, a większy rozmiar AIC skutkuje bardziej efektywnym rozprowadzaniem ciepła. Zwiększa to maksymalną możliwą wydajność, ale dysk nie jest wymienialny podczas pracy.

- M.2

M.2 stosowany również w sprzęcie serwerowym. Zwykle jednak na płycie znajduje się tylko jedno lub dwa gniazda. Małe dyski w kształcie sztyftu mogą być używane do ładowania systemu operacyjnego lub buforowania.

jaki dysk ssd do serwera 2024

Interfejs

Interfejs lub protokół logiczny określa sposób, w jaki dysk SSD komunikuje się z procesorem. Dyski w różnych obudowach mogą korzystać z tego samego interfejsu, w serwerach są zwykle spotykane:

- SATA

SATA jest popularny w niższym segmencie cenowym. Dyski SSD SATA mają zazwyczaj szybkość transferu danych poniżej 560 MB/s dla operacji sekwencyjnych. Interfejs jest głównym ogranicznikiem wydajności i powodem wysokich opóźnień, więc bardziej zaawansowane technologie są używane do wymagających zastosowań.

- SAS

SAS to uznany standard pamięci masowej klasy korporacyjnej. Interfejs ten zyskał popularność dzięki skalowalności i wyższej przepustowości. Przykładowo, interfejs SAS 12 Gb/s zapewnia przepustowość do 1 GB/s na każdym z dwóch łączy. Funkcja podwójnego portu pozwala zwiększyć odporność systemu na awarie poprzez podłączenie jednego dysku do dwóch serwerów (jeśli jeden z nich ulegnie awarii, dostęp do danych pozostanie zachowany). Dyski SAS wymagają jednak specjalnego adaptera magistrali hosta (HBA) lub kontrolera RAID. Interfejs SAS może obsługiwać dyski SATA, ale nie odwrotnie.

- NVMe

W przypadku interfejsu NVMe dysk SSD jest podłączony do magistrali PCIe, która jest bezpośrednio podłączona do procesora lub za pośrednictwem chipsetu. Pozwala to znacznie zredukować opóźnienia (do kilku mikrosekund), a prędkości transferu danych są ograniczone charakterystyką samej pamięci.

Wybierając dysk SSD NVMe, należy wziąć pod uwagę obsługiwaną wersję standardu PCI Express. PCIe 3.0 zapewnia do 1 GB/s na pas lub 4 GB/s dla gniazda "x4 Gen 3". Kolejna generacja PCIe 4.0 podwaja tę prędkość.

Rodzaje pamięci flash

Dyski SSD zapisują informacje na chipach pamięci flash, znanych również jako NAND. Gdy dyski SSD pojawiły się po raz pierwszy, każda komórka mogła pomieścić tylko jeden bit (0 lub 1). Pamięć SLC (Single-Level Cell) oferowała wysokie prędkości transferu danych, ale niska gęstość i kosztowna produkcja dały początek innym technologiom. Zaawansowane algorytmy pozwalają na różne poziomy naładowania komórek, co odpowiada określonej sekwencji bitów. Wadą tego podejścia jest zmniejszona trwałość. Każda komórka ma określoną żywotność, a im więcej bitów informacji przechowuje, tym częściej będzie nadpisywana.

W nowoczesnych dyskach SSD można znaleźć następujące typy pamięci:

 • MLC (Multi-Layer Cell). Każda komórka przechowuje dwa bity informacji. Zaletą pamięci MLC jest duża szybkość i niezawodność, ale jest ona coraz rzadziej stosowana ze względu na wysokie koszty;
 • TLC (Triple-Level Cell) jest najczęściej stosowanym typem pamięci. W porównaniu do MLC charakteryzuje się ona mniejszą szybkością zapisu i krótszą żywotnością. Pamięć TLC pomogła jednak uczynić dyski SSD bardziej przystępnymi cenowo;
 • QLC (Quad-Level Cell) dopiero zaczyna podbijać rynek. Ze względu na niską wytrzymałość, pamięć QLC jest jak dotąd stosowana tylko w konsumenckich dyskach SSD.

Oprócz tego istnieją dyski Intel Optane z pamięcią 3D XPoint. Wykorzystują one strukturę crosspoint do adresowania poszczególnych komórek, które z kolei przechowują tylko jeden bit danych. Zaletami tej technologii są szybkość (choć pojawiły się już szybsze dyski SSD NVMe) i wytrzymałość. Wciąż jednak dużym problemem są wysokie ceny.

najlepszy dysk ssd do serwera

Wydajność

Rzeczywiste scenariusze obejmują mieszane obciążenia, więc testy porównawcze nie dają ogólnego obrazu. Wydajność dysku jest jednak zazwyczaj mierzona za pomocą następujących wskaźników:

- IOPS

IOPS - liczba operacji wejścia/wyjścia (I/O), które dysk SSD może obsłużyć w ciągu jednej sekundy. Jest ona podawana w odniesieniu do rozmiaru bloku danych (zwykle 4 KB), oddzielnie dla operacji odczytu i zapisu. Producenci dysków klasy korporacyjnej czasami podają mieszany IOPS (70/30 odczyt/zapis).

- Przepustowość

Sekwencyjna przepustowość odczytu i zapisu dysku SSD. Mierzona w megabajtach na sekundę (MB/s) lub gigabajtach na sekundę (GB/s).

- Opóźnienie

Opóźnienie to odstęp czasu między wysłaniem żądania przez uruchomioną aplikację a otrzymaniem odpowiedzi, niezależnie od tego, czy jest to potwierdzenie zapisu, czy odczyt danych. Opóźnienie jest mierzone w mikrosekundach i rośnie wraz ze wzrostem głębokości kolejki (tj. liczby jednoczesnych żądań).

- Jakość usług (QoS)

Jakość usług (QoS) odzwierciedla stabilność i przewidywalność opóźnienia dysku. Musi ona spełniać określony poziom usług (99,9%, 99,99% lub 99,999%). Na przykład, jeśli opóźnienie przy jakości usług na poziomie 99,999% wynosi 20 ms, to 99,999% operacji wejścia/wyjścia zostanie ukończonych w czasie 20 ms lub krótszym.

Wytrzymałość i ochrona przed awariami zasilania
Oczekiwana żywotność dysku jest wyrażana w zapisach na dysku dziennie (DWPD) lub zapisanych terabajtach (TBW). Jest to ilość danych, jaką urządzenie może zapisać przed awarią. Można obliczyć jedną wartość na podstawie drugiej. Na przykład:

TBW = DWPD * Gwarancja w latach * 365 * Pojemność w TB

Jest całkiem możliwe, że dysk o dużej pojemności z niższym DWPD może zapisywać więcej danych. Można również wydłużyć żywotność dysku poprzez zwiększenie obszaru nadmiarowego (jeśli to możliwe), aby mieć więcej zapasowych komórek pamięci do zastąpienia tych, które są zużyte. W każdym razie, zwykły dysk SSD klasy konsumenckiej ma stosunkowo niską wytrzymałość. W przypadku serwerów zaleca się stosowanie najlepszych dysków SSD klasy korporacyjnej, które mieszczą się w budżecie.

Kolejną zaletą wyspecjalizowanych dysków SSD jest ochrona przed utratą zasilania. W tym celu na płycie instalowane są dodatkowe kondensatory, których ładunek wystarcza do przeprowadzenia wszystkich niedokończonych operacji zapisu.

Warto zauważyć, że konsumencka seria Intel Optane 905P nie ma kondensatorów, ale mimo to zdecydowaliśmy się dodać ją do listy. Ponieważ dysk nowej generacji nie wykorzystuje buforowania DRAM (potwierdzenie zapisu jest wysyłane, gdy dane znajdują się już w pamięci), ryzyko awarii jest niezwykle niskie. Jeśli jednak budżet na to pozwala, można wybrać produkty Optane dla centrów danych z "Ulepszoną ochroną danych przed utratą zasilania", aby uzyskać większą niezawodność.

Najlepsze dyski SSD dla serwerów - TOP 7

Poznaj naszą listę najlepszych dysków SSD do serwerów, które oferują niezrównaną wydajność, trwałość i unikalne funkcje.

Wybór redakcji Western Digital Red SA500
Western Digital Red SA500
 • Pojemności: 500 GB - 4 TB; Format: 2,5 cala
 • Sekwencyjny odczyt/zapis (do): 560/560 MB/s
 • Interfejs: sata 6 0 gb
Najlepszy ogólnie Intel Optane SSD 905P
Intel Optane SSD 905P
 • Pojemności: 380 GB - 1,5 TB; Format: M.2, U.2, AIC
 • Sekwencyjny odczyt/zapis (do): 2600 / 2200 MB/s
 • Interfejs: PCIe Gen 3.1 x4; Wytrzymałość (DWPD): 10
Wybór publiczności Gigastone Enterprise NAS SSD
Gigastone Enterprise NAS SSD
 • Pojemności: 128 GB - 2 TB
 • Format: 2,5 cala
 • Sekwencyjny odczyt/zapis (do): 560/560 MB/s
NAJLEPSZY DYSK SSD SAS Dysk SSD Intel D3-S4510
Dysk SSD Intel D3-S4510
 • Pojemność: 1.92TB; Form Factor: 2.5"
 • Sekwencyjny odczyt/zapis (do): 510 / 560 MB/s
 • Interfejs: ATA-4, sata 6 0 gb
Premium Choice Micron 9300 Max
Micron 9300 Max
 • Pojemności: 3,2 TB - 12,8 TB; Format: U.2
 • Sekwencyjny odczyt/zapis (do): 3500 / 3500 MB/s
 • Interfejs: PCIe 3.0 x4; Wytrzymałość (DWPD): 1
Najlepszy budżet Kingston DC500R
Kingston DC500R
 • Pojemności: 480 GB - 7,68 TB; Form Factor: 2,5"
 • Sekwencyjny odczyt/zapis (do): 555 / 525 MB/s
 • Interfejs: SATA 3 (6 Gb/s); Wytrzymałość (DWPD): 0.5
Najlepsza alternatywa WD GOLD SN600
WD GOLD SN600
 • Pojemności: 960 GB - 7,86 TB; Form Factor U.2
 • Sekwencyjny odczyt/zapis (do): 3100 / 1800 MB/S
 • Interfejs: PCIE 3.1 X4 / NVME; Wytrzymałość (DWPD): 0.8

Najlepsze dyski SSD dla serwerów: Porównanie

Zanurz się głębiej w dane techniczne, zalety, wady i unikalne cechy tych najlepszych dysków SSD dla serwerów

Model dysku SSD Pojemność (dostępne rozmiary) Interfejs/protokół Prędkość sekwencyjnego odczytu/zapisu (do)
Western Digital Red SA500 500 GB - 4 TB SATA 6 0 gb 560/560 MB/s
Intel Optane SSD 905P 380 GB, 960 GB, 1,5 TB PCIe NVMe 3.0 x4 2600/2200 MB/s
Gigastone Enterprise 128 GB - 2 TB SATA 6 0 gb 560/560 MB/s
Intel D3-S4510 SSD 1,92 TB SATA 6 0 gb 510/560 MB/s
Micron 9300 Max 3,2 TB, 6,4 TB, 12,8 TB PCIe NVMe 3.0 x4 3 500/3 500 MB/s
Kingston DC500R 480 GB, 960 GB, 1,92 TB, 3,84 TB SATA III 6 Gb/s 555/525 MB/s
WD Gold SN600 960 GB, 1,92 GB, 3,84 GB, 7,68 GB PCIe NVMe 3.0 x4 3 100/2 000 MB/s

Western Digital Red SA500 SSD dla serwerów

Wybór redakcji

Western Digital Red SA500 to wyjątkowy wybór dla osób poszukujących pamięci masowej zoptymalizowanej pod kątem buforowania w systemach NAS. Został zaprojektowany z myślą o zapewnieniu szybkiego dostępu do często używanych plików, dzięki czemu jest idealny zarówno dla użytkowników domowych, jak i biznesowych. Dzięki doskonałej wytrzymałości, ten dysk SSD może obsługiwać duże obciążenia odczytu i zapisu wymagane przez środowiska NAS, zapewniając niezawodność przez całą dobę. Dysk został stworzony specjalnie z myślą o NAS i wykorzystuje sprawdzoną technologię 3D NAND firmy Western Digital, aby zapewnić maksymalną wydajność SATA.

Ponadto zmniejsza opóźnienia i poprawia szybkość reakcji w różnych zastosowaniach, w tym w bazach danych OLTP, środowiskach wielu użytkowników, renderowaniu zdjęć oraz edycji wideo 4K i 8K. Ogólnie rzecz biorąc, Western Digital Red SA500 to najlepszy wybór do zwiększenia wydajności i niezawodności systemu NAS.

Plusy:

 • Zoptymalizowany pod kątem buforowania NAS
 • Najwyższa wytrzymałość
 • Sprawdzona technologia 3D NAND
 • Lepsza responsywność

Wady:

 • Ograniczona wydajność SATA

Podsumowanie: Western Digital Red SA500 to zoptymalizowany pod kątem serwerów NAS dysk SSD, który oferuje szybki dostęp do często używanych plików, doskonałą wytrzymałość zapewniającą niezawodność 24/7 oraz maksymalną wydajność SATA dzięki sprawdzonej technologii 3D NAND firmy Western Digital. Został zaprojektowany z myślą o poprawie szybkości reakcji w różnych aplikacjach, w tym bazach danych, środowiskach wieloużytkownikowych i edycji wideo. Może być jednak ograniczony prędkością SATA, potencjalnie mieć problemy z kompatybilnością z niektórymi systemami NAS, mieć wyższą cenę i ograniczone opcje pojemności.

Western Digital Red SA500
Western Digital Red SA500
 • Pojemności: 500 GB - 4 TB; Format: 2,5 cala
 • Sekwencyjny odczyt/zapis (do): 560/560 MB/s
 • Interfejs: sata 6 0 gb

Sprawdź cenę


Intel Optane SSD 905P do pamięci masowej dla serwerów

Najlepszy ogólnie

Dyski Intel Opt ane SSD z technologią 3D XPoint są niezwykle trwałe. Mogą zapisać dziesiątki petabajtów danych przez cały okres eksploatacji. Dla porównania, większość typowych dys ków SSD ma żywotność mierzoną w terabajtach. Co więcej, urządzenia Optane wyjątkowo dobrze radzą sobie z losowymi żądaniami pamięci, generując do 575 000/550000 IOPS dla odczytów i zapisów.

Optane SSD 905P zapewnia wysoką jakość usług i pozostaje responsywny podczas jednoczesnych operacji we/wy. Jest to doskonały wybór dla osób wykonujących duże obciążenia związane z zapisem danych. Seria obejmuje trzy formaty (karta rozszerzeń, U.2 i M.2), choć opcje pojemności są ograniczone.

Intel ma również oddzielną serię Optane dla centrów danych z jeszcze wyższym DWPD i ulepszoną ochroną przed utratą zasilania, ale kosztują one znacznie więcej.

Plusy:

 • Najlepsza w swojej klasie wydajność losowego odczytu i zapisu
 • Znakomita ocena wytrzymałości
 • Dostępne w wielu formatach

Wady:

 • Niska pojemność pamięci masowej

Podsumowanie: Dyski Intel Optane SSD z technologią 3D XPoint oferują niezwykłą wytrzymałość, są w stanie zapisywać dziesiątki petabajtów danych i doskonale radzą sobie z losowymi żądaniami pamięci z prędkością do 575 000/550 000 IOPS dla odczytów i zapisów. Optane SSD 905P idealnie nadaje się do obciążeń wymagających intensywnego zapisu, zapewniając wysoką jakość usług i szybkość reakcji. Jest dostępny w trzech wersjach, ale z ograniczonymi opcjami pojemności.

Intel Optane SSD 905P
Intel Optane SSD 905P
 • Pojemności: 380 GB - 1,5 TB; Form Factor: M.2, U.2, AIC
 • Sekwencyjny odczyt/zapis (do): 2600 / 2200 MB/s
 • Interfejs: PCIe Gen 3.1 x4; Wytrzymałość (DWPD): 10

Sprawdź cenę


Gigastone Enterprise NAS SSD do przechowywania danych na serwerach

Wybór publiczności

Gigastone Enterprise NAS SSD to najlepszy wybór dla tych, którzy szukają niezawodnej i wydajnej pamięci masowej dla swoich systemów NAS. Został zaprojektowany do pracy w trybie 24/7 i oferuje prędkości odczytu na poziomie 560 MB/s i zapisu 530 MB/s, dzięki czemu idealnie nadaje się do ekstremalnych obciążeń. Ten dysk SSD doskonale nadaje się do dużych obciążeń, takich jak wirtualizacja, wspólna edycja, renderowanie zdjęć i edycja wideo 4K/8K, zapewniając maksymalną wydajność, produktywność i efektywność zarówno w środowisku domowym, jak i biurowym.

Jedną z kluczowych zalet tego dysku SSD jest jego szeroka kompatybilność. Oferuje on wysoką wytrzymałość i bezpieczną konsolidację danych dla biznesowych serwerów NAS RAID lub domowych konfiguracji laboratoryjnych, ze sprawdzoną kompatybilnością z popularnymi modelami NAS firm Synology, QNAP, Asustor i innych. Sprawia to, że jest to wszechstronna opcja dla różnych konfiguracji.

Gigastone Enterprise NAS SSD oferuje również zaawansowaną technologię, w tym 3D NAND z pamięcią podręczną SLC, która zapewnia wysoką wydajność i długowieczność produktu. Jego 2,5-calowa (7 mm) obudowa SATA III sprawia, że nadaje się do serwerów biznesowych NAS, PS4, laptopów, komputerów PC i konfiguracji RAID.

Zalety:

 • Klasa korporacyjna
 • Wysoka wydajność
 • Szeroka kompatybilność
 • Zaawansowana technologia
 • Nadaje się do serwerów biznesowych NAS, PS4, laptopów, komputerów PC i obsługuje konfiguracje RAID.

Wady:

 • W zależności od dostępnych modeli, mogą występować ograniczenia w wyborze pojemności pamięci masowej
 • Choć oferuje wysoką wydajność jak na dysk SATA, może nie dorównywać szybkością dyskom SSD NVMe.

Podsumowanie: Gigastone Enterprise NAS SSD to niezawodny i wydajny wybór dla tych, którzy szukają wysokiej jakości rozwiązania pamięci masowej dla swoich systemów NAS, oferując solidną wydajność i kompatybilność z wieloma aplikacjami i urządzeniami.

Gigastone Enterprise NAS SSD
Gigastone Enterprise NAS SSD
 • Pojemności: 128 GB - 2 TB
 • Format: 2,5 cala
 • Sekwencyjny odczyt/zapis (do): 560/560 MB/s

Sprawdź cenę


Intel D3-S4510 SSD dla serwerów

Najlepszy dysk SSD SATA

Dysk Intel D3-S4510 SSD to solidny wybór do zastosowań serwerowych klasy korporacyjnej, oferujący połączenie wydajności, niezawodności i pojemności. Format 2,5 cala i pojemność 1,92 TB zapewniają wystarczającą ilość pamięci masowej dla szerokiego zakresu potrzeb serwerowych. Dysk SSD jest wyposażony w interfejs SATA3 i wykorzystuje pamięć flash TLC NAND, zapewniając kompatybilność z różnymi konfiguracjami serwerów i macierzy, które akceptują 2,5-calowe dyski SATA 7 mm.

Pod względem wydajności, D3-S4510 zapewnia niskie opóźnienia (36 µs odczyt, 37 µs zapis) i przyzwoitą liczbę operacji wejścia/wyjścia na sekundę (97 000 losowy odczyt, 35 500 losowy zapis). Prędkości sekwencyjnego odczytu i zapisu wynoszą odpowiednio 560 MB/s i 510 MB/s, dzięki czemu dysk nadaje się do wydajnej obsługi dużych transferów danych.

Dysk SSD został zaprojektowany tak, aby wytrzymać rygory środowisk korporacyjnych, z 2 milionami godzin MTBF (średni czas między awariami) oraz solidną odpornością na wstrząsy i wibracje (praca: 1000G @ 0,5ms, nie praca: 1000G @ 0,5ms). Zużycie energii jest rozsądne, przy aktywnym użytkowaniu na poziomie 3,2 W i bezczynności na poziomie 1,1 W, przyczyniając się do ogólnej efektywności energetycznej.

Plusy:

 • Wysoka pojemność
 • Niskie opóźnienia i dobra wydajność
 • Rozsądny pobór mocy - 3,2 W w trybie aktywnym i 1,1 W w trybie bezczynności
 • Dobrze pasuje do serwerów i macierzy, które akceptują dyski SATA 2,5" 7 mm

Wady:

 • Choć niezawodny, interfejs SATA3 może nie oferować takiej samej prędkości jak dyski SSD NVMe, co może być czynnikiem ograniczającym dla niektórych aplikacji o wysokiej wydajności.

Podsumowanie: Dysk Intel D3-S4510 SSD to niezawodna i wydajna opcja dla serwerów korporacyjnych, oferująca dobrą wydajność, trwałość i dużą pojemność. Jego kompatybilność ze standardowymi konfiguracjami serwerów sprawia, że jest to wszechstronny wybór do różnych zastosowań korporacyjnych.

Dysk SSD Intel D3-S4510
Dysk SSD Intel D3-S4510
 • Pojemność: 1,92 TB; Format: 2,5"
 • Sekwencyjny odczyt/zapis (do): 510 / 560 MB/s
 • Interfejs: ATA-4, sata 6 0 gb

Sprawdź cenę


Micron 9300 Max SSD dla serwerów

Premium Choice

Rodzina dysków Micron 9300 jest reprezentowana przez wersje Pro i Max. Opierają się one na tym samym sprzęcie, ale wersja Max ma więcej miejsca zarezerwowanego na nadprowizję. Daje to wyższe prędkości zapisu losowego. Micron 9300 Max zapewnia niezrównaną wydajność przy dużej głębokości kolejki, przewyższając swoich najbliższych konkurentów.

Możliwe jest osiągnięcie prędkości sekwencyjnego odczytu i zapisu do 3500 MB/s, co jest bliskie limitowi czteropasmowego PCIe 3.0. Dysk oferuje pełny zestaw funkcji klasy korporacyjnej. W celu bardziej efektywnego wykorzystania pamięci masowej, administratorzy mogą zdefiniować do 32 przestrzeni nazw. Dzięki temu pojedyncze urządzenie będzie wyświetlane jako wiele logicznych dysków SSD, umożliwiając więcej równoległych sesji. Dyski zostały zaprojektowane do zapisu od 18,6 do 74,7 petabajtów danych.

Zalety:

 • Wszechstronność i możliwość zastosowania w niemal każdym typie serwera
 • Obsługa wielu przestrzeni nazw
 • Wysoka pojemność do 15,36 TB

Wady:

 • Wysoki pobór mocy (co jest typowe dla dysków o dużej pojemności)

Podsumowanie: Model 9300 Max oferuje niezrównaną wydajność przy dużej głębokości kolejki. Może on osiągać prędkości sekwencyjnego odczytu i zapisu do 3500 MB/s, co stanowi niemal limit prędkości czteropasmowego interfejsu PCIe 3.0. Dysk jest wyposażony w pełen zestaw funkcji korporacyjnych, w tym możliwość zdefiniowania do 32 przestrzeni nazw, dzięki czemu pojedyncze urządzenie może działać jako wiele logicznych dysków SSD dla większej liczby równoległych sesji. Dyski są przeznaczone do zapisu danych o pojemności od 18,6 do 74,7 petabajtów.

Micron 9300 Max
Micron 9300 Max
 • Pojemności: 3,2TB - 12,8TB; Form Factor: U.2
 • Sekwencyjny odczyt/zapis (do): 3500 / 3500 MB/s
 • Interfejs: PCIe 3.0 x4; Wytrzymałość (DWPD): 1

Sprawdź cenę


Kingston DC500R Server SSD

Najlepszy budżet

Kingston DC500R został zaprojektowany z myślą o zastosowaniach skoncentrowanych na odczycie, na co wskazuje litera "R" w nazwie. Jest to najbardziej przystępny cenowo model z tej serii, który został wyposażony w kondensatory chroniące przed przypadkową utratą zasilania. W ten sposób ryzyko utraty danych jest znacznie zmniejszone.

Interfejs SATA ogranicza maksymalne prędkości odczytu i zapisu, jednak DC500R jest kompatybilny z większością istniejących platform serwerowych. Metalowa obudowa pomaga odprowadzać ciepło, zapobiegając przegrzaniu kontrolera. Narzędzie Kingston SSD Manager umożliwia nie tylko monitorowanie stanu dysku, ale także konfigurację obszaru nadmiarowego.

Nieznacznie zmniejszając przestrzeń dostępną dla użytkownika, administratorzy mogą poprawić wydajność i wydłużyć żywotność dysku. Jeśli serwer musi obsługiwać wiele operacji zapisu, warto zwrócić uwagę na najwyższej klasy dysk Kingston DC500M z oceną DWPD na poziomie 1,3.

Plusy:

 • Dobra wydajność w stosunku do ceny
 • Bardzo konkurencyjny koszt w przeliczeniu na gigabajt
 • Dostępne w dużych pojemnościach

Wady:

 • Opóźnienia pod obciążeniem są wyższe niż pożądane.

Podsumowanie : Kingston DC500R to skoncentrowany na odczycie dysk SSD zaprojektowany z myślą o przystępnej cenie i niezawodności, z kondensatorami chroniącymi przed utratą zasilania w celu zmniejszenia ryzyka utraty danych. Interfejs SATA ogranicza prędkości odczytu i zapisu, ale jest kompatybilny z większością platform serwerowych. Metalowa obudowa pomaga w rozpraszaniu ciepła, a narzędzie Kingston SSD Manager umożliwia monitorowanie stanu i konfigurację nadmiarowych zasobów w celu zwiększenia wydajności i żywotności. W przypadku serwerów z dużą liczbą operacji zapisu zalecany jest wyższej klasy dysk Kingston DC500M o współczynniku DWPD wynoszącym 1,3.

Kingston DC500R
Kingston DC500R
 • Pojemności: 480 GB - 7,68 TB; Format: 2,5"
 • Sekwencyjny odczyt/zapis (do): 555 / 525 MB/s
 • Interfejs: SATA 3 (6 Gb/s); Wytrzymałość (DWPD): 0.5

Sprawdź cenę


WD Gold SN600 SSD dla serwerów

Najlepsza alternatywa

Dzięki wysokim prędkościom transferu danych, dyski SSD NVMe są coraz częściej stosowane w serwerach. WD Gold SN600 może odczytywać dane z prędkością do 3100 MB/s i zapisywać je z prędkością 2000 MB/s. Rzeczywiste liczby różnią się w zależności od pojemności, ale nawet model podstawowy będzie co najmniej dwa razy szybszy niż dysk SATA.

Seria ta jest w rzeczywistości rebrandingiem linii produktów Ultrastar DC SN640. Nowe dyski SSD wykorzystują tę samą technologię i 96-warstwową pamięć flash BICS4 3D TLC NAND. Dysk posiada ochronę przed utratą zasilania i obsługuje bezpieczne usuwanie danych. Biorąc pod uwagę wytrzymałość na poziomie 0,8 DWPD, SN600 nie będzie odpowiedni do ekstremalnych zastosowań wymagających intensywnego zapisu, takich jak przechowywanie pamięci podręcznej.

Jest to jednak świetna opcja dla obciążeń mieszanych i skoncentrowanych na odczycie.

Plusy:

 • Wysokie prędkości transferu danych
 • Świetny stosunek ceny do wydajności
 • Zaawansowane funkcje bezpieczeństwa

Wady:

 • Wyższy niż przeciętny pobór mocy w trybie bezczynności

Podsumowanie: Dyski SSD NVMe, takie jak WD Gold SN600, są coraz częściej stosowane w serwerach ze względu na wysokie prędkości transferu danych, z prędkościami odczytu do 3100 MB/s i zapisu do 2000 MB/s. Seria SN600, będąca rebrandingiem Ultrastar DC SN640, wykorzystuje 96-warstwową pamięć flash BICS4 3D TLC NAND i oferuje takie funkcje, jak ochrona przed utratą zasilania i bezpieczne usuwanie danych. Jednak przy wytrzymałości na poziomie 0,8 DWPD, nie nadaje się do zastosowań wymagających bardzo intensywnego zapisu, takich jak pamięć podręczna.

WD Gold SN600
WD Gold SN600
 • Pojemności: 960GB - 7.86TB; Form Factor: U.2
 • Sekwencyjny odczyt/zapis (do): 3100 / 1800 MB/s
 • Interfejs: PCIe 3.1 x4 / NVMe; Wytrzymałość (DWPD): 0.8

Sprawdź cenę


Najczęściej zadawane pytania na temat najlepszych dysków SSD dla serwerów

Oto kilka typowych pytań, które zadaje wiele osób rozważających zakup najlepszego dysku SSD do serwera.

Czym są dyski SSD i dlaczego są używane w serwerach?

Dyski SSD lub Solid State Drive to urządzenia do przechowywania danych, które wykorzystują pamięć flash opartą na NAND. W przeciwieństwie do tradycyjnych dysków twardych (HDD), nie mają one ruchomych części, co czyni je szybszymi, bardziej energooszczędnymi i niezawodnymi, szczególnie odpowiednimi dla serwerów, w których wydajność i niezawodność mają kluczowe znaczenie.

Co sprawia, że dysk SSD nadaje się do użytku w serwerach?

Dyski SSD klasy serwerowej są przeznaczone do ciągłej pracy bez przestojów i intensywnych obciążeń roboczych. Zazwyczaj mają one takie cechy, jak wytrzymałość na poziomie korporacyjnym, wyższa pojemność, lepsza wydajność, zwiększona niezawodność, a czasem nawet podwójne porty do przełączania awaryjnego.

dysk ssd do serwera

Jakie są kluczowe czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze dysku SSD do serwera?

Kluczowe czynniki obejmują pojemność pamięci masowej, wydajność (prędkość odczytu/zapisu), wytrzymałość (liczba zapisów na dysk dziennie - DWPD), niezawodność, gwarancję i cenę.

Jaka jest różnica między dyskami SSD klasy korporacyjnej i konsumenckiej? Czy mogę używać konsumenckich dysków SSD w moim serwerze?

Dyski SSD klasy korporacyjnej są skonstruowane z myślą o ciągłej pracy, większej niezawodności i często są wyposażone w funkcje takie jak ochrona przed utratą zasilania.

Choć konsumenckie dyski SSD mogą być używane w serwerach, mogą nie zapewniać takiego samego poziomu wydajności i trwałości. Do zastosowań serwerowych zazwyczaj zaleca się stosowanie dysków SSD klasy korporacyjnej.

Jaki interfejs powinienem wybrać dla mojego serwerowego dysku SSD? SATA, NVMe czy SAS?

Wybór pomiędzy SATA, NVMe lub SAS zależy od konkretnych wymagań. SATA jest popularny i ekonomiczny, NVMe oferuje wyższą wydajność, a SAS jest znany z niezawodności i jest często używany w środowiskach korporacyjnych.

Najlepszy dysk SSD dla serwera: Podsumowanie

dyski ssd do serwera 2024

Wybór najlepszego dysku SSD do serwera to krytyczna decyzja, która może mieć znaczący wpływ na wydajność, niezawodność i efektywność całego systemu. Przeanalizowaliśmy najlepsze naszym zdaniem dyski, takie jak Western Digital Red SA500 lub WD Gold SN600, Intel Optane SSD 905P i inne. Wszystko, co musisz zrobić, to przeczytać i wybrać, który z nich jest odpowiedni dla Twoich potrzeb.

Inwestycja w odpowiedni dysk SSD klasy serwerowej to nie tylko optymalizacja bieżących operacji; to ochrona systemu na przyszłość, zapewnienie, że poradzi sobie z rosnącymi obciążeniami i stworzenie solidnych podstaw dla ciągłego sukcesu firmy lub projektu. Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu!


Więcej informacji: