Recenzja gimbala Zhiyun Smooth Q3: jeśli nie ma pieniędzy na DJI

Autor: Aleksander Czub | 04.06.2021, 11:20

Wraz z szybkim wzrostem liczby blogerek-samouczek różnych kalibrów popularne stały się stabilizatory do smartfonów w dźwigu, a ich ogromna liczba naprawdę wzrosła. Bohater dzisiejszej recenzji, Zhiyun Smooth Q3, okazał się ciekawym steadycamem, choć kosztuje całkiem adekwatne pieniądze. Od strony sprzętowej był to zdecydowanie sukces: dobrze radzi sobie ze stabilizacją i śledzeniem obiektów. Jest prosty, łatwy w obsłudze, składa się do kompaktowych rozmiarów, a jednocześnie jest w stanie poradzić sobie z każdym, nawet największym i najcięższym nowoczesnym smartfonem. Ale są też skargi dotyczące Zhiyun Smooth Q3. Nie zaszkodziłoby nagrywanie w 4K 60 kl./s, a także możliwość pracy z dodatkowymi aparatami smartfonów. Ale ważniejszym problemem w tej chwili jest nieprzygotowane oprogramowanie, w którym szereg dodatkowych trybów i funkcji nie działa poprawnie lub nie działa w ogóle. W tej chwili cena wynosi XXX złotych.

Zhiyun Smooth Q3

Niedrogi ręczny stabilizator do smartfonów

3-osiowy składany kompaktowy stabilizator do użytku ze smartfonami. Wyposażony jest we wbudowane podświetlenie LED, może współpracować z prawie wszystkimi nowoczesnymi smartfonami o dowolnym rozmiarze i wadze. Obsługuje funkcję śledzenia obiektu w kadrze.

Sprawdź cenę na Amazon Kup na Allegro.pl Kup na AliExpress

4 powody, aby kupić Zhiyun Smooth Q3:

  • świetnie sobie radzi ze stabilizacją
  • wygodna składana konstrukcja i przyjemny wygląd
  • wbudowane obrotowe podświetlenie LED
  • kompatybilny ze smartfonami o niemal każdym rozmiarze i wadze

2 powody, aby nie kupować Zhiyun Smooth Q3:

  • nie ma obsługi wszystkich trybów wideo, które oferuje smartfon, działa tylko z głównym aparatem
  • markowa aplikacja jest prymitywna i wymaga rejestracji
  1. Co jest w zestawie?
  2. Jak wygląda i działa Zhiyun Smooth Q3?
  3. Czy wygodne jest zarządzanie i użytkowanie?
  4. Sprawdza się w pracy i nagrywaniu?
  5. A co z czasem pracy urządzenia
  6. Podsumowanie

Co jest w zestawie?

Zhiyun Smooth Q3 jest dostępny w dwóch wersjach. Najmłodsza przyjechała do nas. Pudełko zawiera sam stabilizator, wymienny statyw, kabel USB Type-C do ładowania i dokumentację. Pakiet Combo zawiera dodatkowy pasek na rękę, twardy futerał i kartę Zhiyun Prime. Biorąc pod uwagę stosunkowo niewielką różnicę w kosztach, Combo prezentuje się ciekawiej, przede wszystkim ze względu na etui.

Jak wygląda i działa Zhiyun Smooth Q3?

Zhiyun Smooth Q3 to 3-osiowy stabilizator o składanej, kompaktowej konstrukcji. Wykonany jest głównie z matowego tworzywa sztucznego z gumowanymi wstawkami i ważnymi elementami konstrukcyjnymi z metalu. Kolor najwyraźniej został podpatrzony przez DJI: stabilizator jest jasnoszary. Wygląda ładnie, ale szybko się brudzi. Strukturalnie steadycamy znacznie różnią się od tego, co widzieliśmy we wspomnianych DJI. Górna część z uchwytem nie rozkłada się, ale „wysuwa się” do stanu roboczego i jest zaciśnięta metalową śrubą dla zapewnienia niezawodności. Ważne jest, aby pamiętać, że musisz wcisnąć go do końca, w przeciwnym razie steadycam się nie uruchomi.

Jest nieusuwalny, przesuwany uchwyt do smartfona. Posiada wskaźnik prawidłowego kierunku kamery smartfona. Zakres obsługiwanej szerokości smartfona (a także wagi) okazał się imponujący: od 55 do 90 mm. Zhiyun Smooth Q3 bez problemu poradził sobie z gigantem Xiaomi Mi 11 Ultra. Ale zabawa na tym się nie kończy. Na tym samym uchwycie znajduje się jeden z chipów stabilizujących: obrotowe podświetlenie LED z trzema poziomami jasności. Dotykowy przycisk służy do włączania i wybierania intensywności.

Na panelu skierowanym w stronę użytkownika znajduje się przycisk fotografowania, przycisk przełączania trybów, joystick oraz cztery diody LED. Odpowiadają one zarówno za wskazanie aktualnego trybu pracy stabilizatora, jak i za poziom naładowania.

Po lewej stronie na bocznym panelu znajduje się suwak powiększenia. Nie jest to najwygodniejsze: lokalizacja jest generalnie logiczna, ale nie jest tak łatwo do niej dotrzeć kciukiem. Trzeba się do tego przyzwyczaić. Po przeciwnej stronie jest złącze USB typu C do ładowania.

Z przodu rękojeści uiejscowiły się dwa przyciski. Przycisk zasilania i wielofunkcyjny. Który w szczególności rozpoczyna śledzenie obiektu w kadrze.

Spód chwytu Zhiyun Smooth Q3 ma możliwość zamocowania paska na nadgarstek oraz standardowego gwintu statywowego. W razie potrzeby przykręca się do niego kompletny składany statyw, ale można użyć dowolnego innego.

Większość nowoczesnych 3-osiowych stabilizatorach do smartfonów ma dość podobny design, z małymi różnicami. W przypadku Zhiyun Smooth Q3 jest to wysuwana „konstrukcja” zamiast składanego „dwuczęściowego sprzętu” i obecność wbudowanego obrotowego podświetlenia LED. W okresie użytkowania. Nie pojawiły się żadne niespodzianki ani reklamacje. Zhiyun Smooth Q3 jest dość wytrzymały i niezawodny.

Czy wygodne jest zarządzanie i użytkowanie?

Steadycam nie ma żadnych osobliwości ani trudności w połączeniu i użytkowaniu. Wszystko jest takie samo jak w innych podobnych modelach: rozkładamy i wkładamy smartfon do wysuwanego zatrzasku. Posiada strzałkę z pożądanym kierunkiem aparatu smartfona. Następnie balansujemy smartfonem i włączamy stabilizator. Ogólnie rzecz biorąc, Zhiyun Smooth-Q3 może być używany wyłącznie jako stabilizator bez zastrzeżonej aplikacji. Jednak w takim przypadku wszystkie dodatkowe funkcje nie będą dostępne. Porozmawiamy o tym bardziej szczegółowo nieco później, ale na razie zajmiemy się sterowaniem fizycznym.

Panel, który jest umieszcony przodem do użytkownika posiada wspomniane diody LED, które wskazują wybrany tryb pracy stabilizatora. Mianowicie: tryb śledzenia Pan (PF), tryb blokady (L), tryb śledzenia (F), tryb fotografowania z perspektywy pierwszej osoby (POV), tryb Vortex (V) i tryb PhoneGo (GO). Są one przełączane przyciskiem Mode. Poniżej znajduje się przycisk nagrywania, a obok joystick.

Po przeciwnej stronie są dwa przyciski. Praktycznie nie wystają ponad korpus. I początkowo było podejrzenie, że będę źle umiejscawiał. Ale na szczęście ich lokalizacja okazała się całkiem udana i nie było fałszywych naciśnięć niewłaściwego przycisku. Po jednym naciśnięciu na przycisk zasilania wskaźniki LED pokazują poziom naładowania. Aby włączyć/wyłączyć należy przytrzymać przycisk przez 3 sekundy. Przez 8 sekund – ustawienia Bluetooth są resetowane. Duży przycisk jest o wiele bardziej interesujący. Pełni jednocześnie kilka funkcji. Rozpoczyna śledzenie obiektu w ramce (jedno naciśnięcie), centruje pozycję ramki (dwa naciśnięcia) i przełącza między trybem portretowym i poziomym (trzy naciśnięcia). A jeśli go przytrzymasz, stabilizator przejdzie w tryb PhoneGo. W tym trybie kamera przechyla się i przesuwa panoramę zgodnie z ruchem stabilizatora z zablokowaną osią i wyłączonym joystickiem.

Przejdźmy teraz do problematycznej części stabilizatora – jego autorskiej aplikacji. Nazywa się ZY Cami i jest dostępnana Androida i iOS. Brak lokalizacji, co generalnie nie jest problemem, ale warto powiedzieć. Pierwsza rzecz, która mnie trochę niepokoiła: do pierwszego sparowania smartfona ze stabilizatorem aplikacja wymaga rejestracji własnego konta. Ponadto wniosek można warunkowo podzielić na dwie części. Pierwsza opcja- materiały promocyjne, instrukcje, filmy wrzucane przez użytkowników, prosty edytor i gotowe szablony wideo. Markowa usługa ma nawet coś takiego jak subskrypcja premium Zhiyun Prime. Daje dostęp do dodatkowych szablonów, filtrów i tak dalej.

Druga opcja aplikacji to samo nagranie. Tryby fotografowania przełączane są jak w standardowej aplikacji aparatu w smartfonie. Dostępny jest początkowy zestaw zdjęć, filmów, panoram oraz Timelapse, Hyperlapse. Od niezwykłego - Dolly Zoom, czyli efektu Hitchcocka, widzieliśmy go już w DJI OM4. I jeszcze dwa tryby - Smart z gotowymi szablonami do tworzenia filmów z małych kawałków z różnymi efektami. A AiLive to transmisja na żywo: nie ma usług, które znamy. W trybach nie ma fotografowania w zwolnionym tempie.

Na samym ekranie znajdują się przyciski do szybkiej nawigacji po filtrach, przełączania na przedni aparat, aktywacji sterowania gestami i zoomu cyfrowego. Niestety aplikacja może działać tylko z głównym aparatem smartfona. Nie będziesz w stanie przełączyć się na moduły ultraszerokokątny lub teleobiektyw. Zresztą w smartfonach z Androidem (używano Samsunga Galaxy S21+ i Xiaomi Mi 11 Ultra) sytuacja z iOS jest chyba lepsza. Również na ekranie głównym możesz wybrać rozdzielczość i liczbę klatek na sekundę. Aplikacja nie wie, jak to zrobić 4K 60 fps, chociaż smartfony potrafią (a wspomniany DJI OM4 to umieją). Co więcej, przy przełączaniu do 60 fps w FullHD aplikacja wyświetla błąd i odpowiednio nie nagrywa wideo. W rozwijanym menu ustawień można wybrać balans bieli (nie można regulować ekspozycji i czasu otwarcia migawki). Ustawienia samego stabilizatora pozwalają wybrać prędkość śledzenia obiektu, tryby śledzenia, prędkość zoomu oraz czułość joysticka. Dostępna jest również funkcja autokalibracji. Ogólnie rzecz biorąc, aplikacja jest prosta i nieskomplikowana, ale wciąż niesamowicie prymitywna, z mnóstwem błędów i mnóstwem brakujących funkcji. Pozostaje mieć nadzieję, że zostanie to przypomniane.

Sprawdza się w pracy i nagrywaniu?

Zhiyun Smooth Q3 doskonale radzi sobie ze swoim głównym zadaniem. Podczas nagrywania filmy są dość płynne, bez wstrząsów i innych rzeczy. Warto również zwrócić uwagę na śledzenie obiektów SmartFollow 3.0. Uruchamiany przez naciśnięcie przedniego przycisku wielofunkcyjnego lub wybranie żądanego obiektu w wizjerze. Nie idealnie, ale całkiem nieźle. Dosłownie raz system chybił i przełączył się na inny obiekt podczas pracy.

Jeśli chodzi o dodatkowe tryby nagrywania, to nie wszystko jest takie dobre. W trybie Timelapse można wybrać interwały i czas trwania fotografowania, a także kilka punktów „trasy”, po której aparat ma się poruszać. Funkcjonalnie jest wszystko, czego potrzebujesz. Ale wynik jest trochę dziwny. Teledysk został nakręcony z kompletnego statywu, ale obraz nie idzie gładko po ustalonej trasie, ale trochę drga. Jaki jest tego powód, trudno powiedzieć.

Również w przypadku panoram pojawiły się pewne niuanse. Dostępnych jest kilka trybów, w tym 180°, 240°, klon i 3x3. 180° "skleja" poprawnie:

Ale dwie próby nagrania 3x3 zakończyły się bardzo dziwnymi wynikami. Nagranie i ruchy stabilizatora były jednak prawidłowe. Prawdopodobnie kolejny błąd aplikacji markowej:

Hyperlapse działa całkiem dobrze:

Dolly Zoom nadal działa trochę inaczej niż trzeba i nie tak skutecznie, jak byśmy chcieli:

Jeśli mówimy o fizycznej stabilizacji, Zhiyun Smooth Q3 dobrze sobie radzi. I nie musi być używany z zastrzeżoną aplikacją. Jeśli jednak mowa o dodatkowych funkcjach i trybach, to chociaż sprawy nie są najlepsze: warto poczekać na aktualizacje.

A co z czasem pracy urządzenia?

Stabilizator zasilany jest z niewymiennej baterii 1300 mAh. Pełne ładowanie zajmuje około 2,5 godziny. Firma wymienia dwie wartości żywotności baterii. Standardowo: 7 godzin i maksymalnie: 16 godzin. W rzeczywistości wszystko bardzo zależy od trybów pracy, używanego smartfona i dokładności wstępnego wyważenia. Z dość ciężkimi smartfonami pracuje około 6 godzin.

Podsumowanie. Trzy rzeczy, które warto wiedzieć o Zhiyun Smooth Q3.

  • Zhiyun Smooth Q3 jest kompatybilny z większością nowoczesnych smartfonów wszystkich rozmiarów.
  • Ma wygodną składaną konstrukcję i kompaktowy rozmiar.
  • Aby skorzystać z dodatkowej funkcjonalności, musisz użyć aplikacji, która wciąż jest bardzo prymitywna.

Zhiyun Smooth Q3

Niedrogi ręczny stabilizator do smartfonów

3-osiowy składany kompaktowy stabilizator do użytku ze smartfonami. Wyposażony jest we wbudowane podświetlenie LED, może współpracować z prawie wszystkimi nowoczesnymi smartfonami o dowolnym rozmiarze i wadze. Obsługuje funkcję śledzenia obiektu w kadrze.

Sprawdź cenę na Amazon Kup na Allegro.pl Kup na AliExpress

Specyfikacje Zhiyun Smooth Q3
Etui Rozłożone: 279x127x90 mm
Złożone: 180x154x45 mm
Waga: 340 g
Kompatybilna waga smartfona 280 g
Kompatybilna szerokość smartfona 55-90 mm
Bateria 1300 mAh
Port ładowania stabilizatora USB typu C
Gwint statywu 1/4 cala
Połączenie bezprzewodowe Bluetooth 4.2
Kąty Panoramiczne: 300°
Pan: -170° - 170°
Tilt: -260° - 80°
Aplikacja ZY Cami
Wymiary statywu 138х32х32 mm, waga 72 g

Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej: