Mikroboty MANiAC będą w stanie dostarczać leki do układu nerwowego
Różne zespoły naukowców i inżynierów pracują obecnie nad stworzeniem maleńkich "robotów", które mogłyby dostarczać leki do konkretnych miejsc w organizmie. Jeden z najnowszych takich mikrorobotów, znany jako MANiAC, został zaprojektowany specjalnie do pracy w delikatnym i złożonym centralnym układzie nerwowym.
MANiAC, którego nazwa jest akronimem od słów magnetically aligned nanorods in alginate capsules, jest obecnie opracowywany przez konsorcjum amerykańskich instytutów badawczych i firm biotechnologicznych.
Podobnie jak w przypadku innych mikrobotów dostarczających leki, pomysł polega na załadowaniu ich ładunkiem farmaceutycznym, przeprowadzeniu przez ciało pacjenta do miejsca, gdzie lek jest potrzebny, a następnie pozwoleniu na uwolnienie tego ładunku. W porównaniu z tradycyjnym podejściem, gdzie lek działa na cały organizm po spożyciu lub podaniu do krwiobiegu, mniej leków będzie potrzebnych, a skutki uboczne będą ograniczone do minimum.
Każdy "milimetrowej wielkości" MANiAC składa się z grona magnetycznych nanorodów niklowych zamkniętych w miękkiej, kulistej powłoce alginianowej. Pod wpływem wirującego pola magnetycznego - które może być generowane przez elektromagnes umieszczony poza ciałem pacjenta - mikrorobot "toczy się" zgodnie z kierunkiem obrotu. W ten sposób, poprzez powolne przesuwanie elektromagnesu, MANiAC może być prowadzony z jednego miejsca w drugie.
Naukowcy mają nadzieję, że pewnego dnia będzie można wstrzyknąć MANiAC do rdzenia kręgowego, a następnie przeprowadzić je przez płyn mózgowo-rdzeniowy do mózgu, omijając bariery organizmu.
Źródło: frontiers