Mastercard zrezygnuje z pasków magnetycznych na swoich kartach od 2024 roku
Firma Mastercard ogłosiła, że w ciągu najbliższej dekady będzie stopniowo wycofywać paski magnetyczne z kart kredytowych i debetowych, ponieważ branża zmierza w kierunku bezpieczniejszych i wygodniejszych rozwiązań alternatywnych, takich jak chipy i płatności zbliżeniowe. Firma twierdzi, że będzie pierwszą siecią płatniczą, która stopniowo wycofuje się z technologii, która pochodzi z lat 60-tych.
Mastercard twierdzi, że przejście rozpocznie się w 2024 roku, kiedy pasek nie będzie już wymagany na nowych kartach w regionach takich jak Europa, gdzie karty chipowe są już powszechnie stosowane. W Stanach Zjednoczonych, gdzie wprowadzanie płatności z wykorzystaniem chipów odbywało się wolniej, przejście na ten system rozpocznie się w 2027 roku. Od 2029 r. żadna nowa karta debetowa ani kredytowa Mastercard nie będzie miała paska magnetycznego, a do 2033 r. pasek ten zniknie całkowicie.
Paski magnetyczne były ogromnym postępem w porównaniu z płaskimi maszynami do pisania (zwanymi "knypkami"), których kasjerzy używali do zapisywania danych z kart. Jednak w latach 90. wprowadzono globalny standard chipowy EMV, który utorował drogę do bezpieczniejszego przechowywania danych właścicieli kart na małych układach scalonych wbudowanych w karty. Obecnie 86 procent transakcji kartami osobistymi na całym świecie jest dokonywanych przy użyciu chipów EMV.
Podczas gdy karty chipowe są postrzegane jako następca pasków magnetycznych, Mastercard zauważa, że w czasie pandemii gwałtownie wzrosła popularność płatności zbliżeniowych, które mogą być dokonywane zarówno kartą, jak i cyfrowo za pośrednictwem większości nowoczesnych smartfonów. Liczba transakcji zbliżeniowych wzrosła o 1 miliard w pierwszym kwartale tego roku w porównaniu z rokiem ubiegłym, podała spółka. W skali globalnej w drugim kwartale tego roku 45% transakcji osobistych było dokonywanych za pomocą technologii zbliżeniowej.
Źródło: mastercard