Liczba Pi została obliczona na rekordową liczbę 68,2 biliona cyfr. Dlaczego?

Autor: Yuriy Stanislavskiy | 18.08.2021, 12:59
Liczba Pi została obliczona na rekordową liczbę 68,2 biliona cyfr. Dlaczego?

Naukowcy ze Szwajcarii zamierzają pobić rekord dokładności matematycznej stałej pi, używając superkomputera do obliczenia słynnej liczby z dokładnością do 68,2 biliona miejsc po przecinku.

Co to jest pi?

Pi to stosunek obwodu koła do jego średnicy. Nazwa "pi" pochodzi od 16. litery alfabetu greckiego i była używana przez matematyków w odniesieniu do stałej od początku XVIII wieku. Pierwsze 10 cyfr liczby pi to 3,141592653, ale ta stała jest tak zwaną liczbą irracjonalną, co oznacza, że nie może być wyrażona jako zwykły ułamek i ma nieskończoną liczbę miejsc po przecinku.

Jaki jest zapis?

Naukowcy z Grizon University of Applied Sciences w Szwajcarii ogłosili 5 sierpnia, że użyli komputera w Data Analysis, Visualization and Simulation Center of Excellence (DAViS) do pobicia rekordu dokładności liczby pi o ponad 18 trylionów miejsc po przecinku. Próba pobicia rekordu nie została jeszcze oficjalnie potwierdzona przez Księgę Rekordów Guinnessa.

W 2019 roku Google Cloud Computing obliczył wartość stałej z ponad 31 trylionami miejsc po przecinku, a w 2020 roku Timothy Mullican z Huntsville w Alabamie, założyciel organizacji non-profit North Alabama Charitable Computing, obliczył 50 trylionów miejsc po przecinku za pomocą swojego komputera osobistego, zgodnie z Księgą Rekordów Guinnessa.

Do czego to służy?

Znajomość większej liczby cyfr liczby pi nie jest szczególnie ważna w matematyce. Jednak obliczanie wartości liczby pi z dużą dokładnością od dawna jest wykorzystywane jako wzorzec do testowania mocy obliczeniowej komputerów.

Komputer DAViS przewyższył poprzednich rekordzistów poprzez zwiększenie ilości pamięci RAM (random access memory). Naukowcy planują w przyszłości wykorzystać ten wymagający obliczeniowo komputer do obliczeniowej dynamiki płynów, głębokiego uczenia się i analizy RNA. 

Źródło: fhgr.ch