Walka Intela z AMD zaostrza się w związku z plotkami o nowym 24-rdzeniowym Raptor Lake-S [wideo]
Dominacja Intela na rynku procesorów została ostatnio nieco zachwiana przez odradzające się AMD, ale wygląda na to, że firma nie zamierza się poddawać, jeśli wierzyć nowym plotkom na temat 13. generacji procesorów Raptor Lake-S dla komputerów stacjonarnych.
Z tego co wiemy z plotek, procesory z rodziny Raptor Lake-S, które pojawią się po premierze 12 generacji Alder Lake-S od Intela, będą miały dwie nowe architektury rdzeni - rdzenie Raptor Cove do wysokowydajnych zadań oraz ulepszone rdzenie Gracemont, które są bardziej energooszczędne.
Założenie jest takie, że Raptor Lake-S będzie wykorzystywał energooszczędne rdzenie do codziennych zadań, zmniejszając ogólne zużycie energii, a następnie przełączy się na wydajne rdzenie, gdy komputer będzie potrzebował dodatkowej mocy obliczeniowej. Procesory w urządzeniach mobilnych firm ARM i Qualcomm robią coś podobnego już od jakiegoś czasu.
YouTube'owy kanał AdoredTV najwyraźniej otrzymał przeciek na temat nadchodzących procesorów i opowiada o nich w filmie, który możecie obejrzeć poniżej.
Jak podaje AdoredTV, Intel Raptor Lake-S będzie wyposażony we flagowy procesor Intel Core i9 serii K, który będzie posiadał 24 rdzenie, 32 wątki i 36MB pamięci podręcznej. Taka liczba rdzeni rzuca się w oczy, ponieważ jest wyższa niż to, co zazwyczaj można znaleźć w konsumenckich procesorach Intela, choć warto zauważyć, że zostanie ona podzielona pomiędzy osiem wydajnych rdzeni Raptor Cove i 16 wydajnych rdzeni Gracemont.
Z kolei flagowy procesor Intela 12. generacji Alder Lake-S, Intel Core i9-12900K, ma mieć podobno 16 rdzeni (z ośmioma rdzeniami wydajnościowymi i ośmioma wydajnymi) i 24 wątki.
Intel Raptor Lake-S będzie miał także wariant Intel Core i7 z serii K z 16 rdzeniami (osiem Raptor Cove i osiem Gracemont) i 24 wątkami oraz Intel Core i5 z serii K z 14 rdzeniami (sześć Raptor Cove i osiem Gracemont) i 24 MB pamięci podręcznej.
Wszystkie procesory z serii K są odblokowane, co oznacza, że użytkownicy mogą je podkręcać, aby uzyskać większą wydajność.
Ilustracja: Shutterstock / Pawarun Chitchirachan