Recenzja TP-Link Deco X60: szybki i stylowy system AX3000 w standardzie Mesh
Deco X60 jest prawdopodobnie najłatwiejszym w obsłudze systemem Mesh firmy TP-Link. Jest też najnowszym urządzeniem w tegorocznej ofercie Wi-Fi 6 (jest też prostszy model Deco X20). Głównym zadaniem takiego gadżetu, a raczej takiego zestawu jest stworzenie dużej, płynnej sieci Wi-Fi w przestronnym mieszkaniu, prywatnym domu czy małym biurze. I to szybko i bez konieczności zagłębiania się w ustawienia. A przy tym zapewnia szereg dodatkowych korzyści, od dużej szybkości transferu danych i wbudowanego programu antywirusowego po sterowanie głosem i stylowy wygląd. Ma to jednak swoje minusy, takie jak stosunkowo wysoka cena i mała liczba portów do połączeń przewodowych.
Najlepszy zestaw Wi-Fi 6 Mesh
Może składać się z dwóch lub trzech bloków, aby pokryć powierzchnię odpowiednio do 460 lub 620 m². Maksymalna przepustowość sięga 574 Mb/s w paśmie 2,4 GHz i 2402 Mb/s w paśmie częstotliwości 5 GHz. Jest sterowany za pomocą aplikacji mobilnej Deco, obsługuje autorski system Homecare z antywirusem i kontrolą rodzicielską oraz rozumie polecenia głosowe Asystenta Google i Amazon Alexa. Każde urządzenie ma dwa złącza Gigabit RJ-45, brak obsługi USB
TP-Link Deco X60
5 powodów, dla których warto kupić TP-Link Deco X60:
- wysoka prędkość transmisji danych;
- duży obszar pokrycia ze stabilnym, bezszwowym sygnałem;
- łatwa instalacja, konfiguracja, zarządzanie i skalowanie;
- elastyczne ustawienia usług HomeCare;
- stylowy wygląd.
3 powody, dla których nie warto kupować TP-Link Deco X60:
- nie potrzebujesz tak dużego zasięgu;
- chcesz bezpośrednio podłączyć wiele urządzeń przewodowych do routera;
- bezpośrednia obsługa pamięci USB jest dla Ciebie ważna.
Co jest w zestawie?
Najpierw spójrzmy na samo opakowanie. Na zewnątrz wygląda całkiem zwyczajnie, ale wewnątrz pudełka projektanci wykazali się kreatywnością. Dwa urządzenia Mesh znajdujące się w pudełku są umieszczone w głębokich piankowych wgłębieniach. Tak, że widoczne są tylko wierzchołki. Ciekawe i nietypowe, jak na urządzenie z dbałością o estetykę.
Komplet wygląda na zwyczajny. W skład zestawu wchodzą dwa identyczne routery, dwa zasilacze, jeden płaski kabel Ethernet oraz dokumentacja papierowa. Na rynku dostępny jest również pakiet z trzema takimi urządzeniami.
Jak to wygląda?
Wygląda zarówno podobnie, jak i inaczej niż inne systemy Deco Mesh. Podczas gdy urządzenie Deco E3 wygląda jak wysoki cylinder, a M9 Plus jest płaskie, X60 można umieścić gdzieś pośrodku. Te elementy techniczne są również cylindryczne, ale ich wysokość jest zbliżona do średnicy. Kompaktowy i umiarkowanie zauważalny, jest to w końcu element designu, którego nie chce się ukrywać.
Minimalizm króluje w designie Deco X60. Obudowa to biały, matowy plastik, gładkie linie i piękno dla oczu. Na jednej stronie (chyba z przodu) znajduje się logo Deco. Po przeciwnej stronie (z tyłu) jest miejsce na zasilacz, dwa porty Ethernet, a nad nimi logo TP-Link.
Górna powierzchnia czołowa zwieńczona jest powierzchnią z charakterystyczną "falą"; na jej obwodzie widać szczelina wentylacyjna. Na spodzie znajdują się otwory wentylacyjne, gumowe podstawki, zatopiony przycisk reset oraz wskaźnik LED. Ten ostatni jest technicznie umieszczony na dole, ale ze względu na lekko ściętą powierzchnię oświetla przestrzeń tuż pod logo na "przednim panelu". Wskaźnik jest wielokolorowy i w zależności od sytuacji może świecić na zielono, żółto, czerwono lub niebiesko.
Podsumowując, Deco X60 wygląda całkiem ciekawie. Urządzenia są zarówno kompaktowe, aby nie zajmować zbyt wiele miejsca, jak i na tyle dyskretne, aby pełnić rolę akcesoriów, nie psując istniejącego wnętrza. Ze względu na swoją konstrukcję, urządzenia nie są przeznaczone do montażu na ścianie, lecz wymagają półki lub innej poziomej powierzchni.
Jak się podłączyć i skonfigurować?
Do skonfigurowania urządzenia potrzebna będzie aplikacja mobilna TP-Link Deco, dostępna na systemy iOS i Android. Należy pamiętać, że to właśnie ta aplikacja zarządza mash-upami, a nie aplikacja Tether, którą znamy z innych routerów TP-Link. Ale konto TP-Link będzie działać tak samo dobrze jak stare, które można było wykorzystać do zarządzania "zwykłymi" routerami. Po zainstalowaniu, uruchomieniu i zalogowaniu się do aplikacji, wszystko, co musisz zrobić, to wykonać kroki opisane w kreatorze konfiguracji. Nie są wymagane żadne specjalne umiejętności, nawet początkujący użytkownik poradzi sobie z tym zadaniem.
Po skonfigurowaniu jednego z dostarczonych urządzeń, kolejne urządzenia można podłączać w ten sam sposób. Jeśli jednak zignorujesz konwencje i po prostu podłączasz drugi "słoik" do gniazdka, będzie on nadal działał, automatycznie integrując się z siecią bezprzewodową. Zostanie to zasygnalizowane zieloną diodą LED i odpowiednim powiadomieniem w aplikacji. Drugie urządzenie nie wymaga osobnych ustawień, jedynie rozszerza obszar pokrycia, dlatego warto umieścić je w dogodnej odległości od pierwszego. Oba dołączone urządzenia są wymienne, "pierwszy" i "drugi" nie są pojęciami, kolejność ich podłączenia nie gra roli.
Co to może zrobić?
Może tworzyć bezproblemową sieć bezprzewodową na dużym obszarze dla dużej liczby urządzeń. Umieść dwie "puszki" z zestawu w różnych kątach domu i masz do 460 metrów kwadratowych, pod warunkiem, że jest stabilny sygnał. Sieć jest łatwo skalowalna: zestaw trzech routerów powinien pokryć już około 650 "kwadratów". W tym przypadku sieć ma wspólną nazwę, jedno hasło i uniwersalne ustawienia. A przełączanie pomiędzy urządzeniami w zestawie jest bezproblemowe dla użytkownika.
Urządzenia tego typu były już przez nas wielokrotnie analizowane, ale Deco X60 różni się od swoich poprzedników obsługą standardu Wi-Fi 6 i odpowiadającej mu formuły prędkości AX3000 (czyli do 3000 Mb/s przepustowości łącznie we wszystkich pasmach).
Oczywiście, Deco X60 obsługuje technologie bezprzewodowe:
- Beamforming - do tworzenia kierunkowej wiązki radiowej docierającej do trudno dostępnych miejsc;
- MU-MIMO - do jednoczesnego przesyłania danych w obie strony z wieloma klientami;
- OFDMA - do optymalizacji usług dla wielu urządzeń obsługujących Wi-Fi 6.
A jak tym zarządzać?
Zdjęcie z ustawieniami są trochę nieznane. Wcześniej można było wybrać tylko podstawowe ustawienia w aplikacji mobilnej i przejść do interfejsu internetowego, aby uzyskać pełny obraz możliwości, ale teraz jest odwrotnie. To, co może być skonfigurowane, jest skonfigurowane w aplikacji Deco. Webadmin ma bardzo ograniczoną funkcjonalność. Początkowo myślałem nawet, że w ogóle nie istnieje: aplikacja nie linkuje do zewnętrznych źródeł i nie ma nic pod standardowym adresem 192.168.0.1. Jednak po zajrzeniu do ustawień sieci bezprzewodowej okazało się, że moje urządzenie jako główną podsieć wybrało nie zero, a 68, dlatego panel WWW znajdował się pod adresem 192.168.68.1. Do autoryzacji wymagał podania hasła z TP-Link ID (tylko hasła, bez logowania), a wewnątrz nie pokazywał nic nowego. Na ekranie startowym możesz zobaczyć mapę sieci z wszystkimi podłączonymi jednostkami Deco i aktywnymi klientami oraz sprawdzić aktualne obciążenie CPU i pamięci. W sekcji ustawień zaawansowanych znajduje się jedynie ekran statusu (parametry wszystkich aktywnych sieci), narzędzie do aktualizacji firmware z pliku (można wykonać tę procedurę "over the air" w aplikacji), dziennik systemowy, ustawienie strefy czasowej oraz przyciski do restartu. Możesz zrestartować każdą z jednostek Deco, lub wszystkie naraz. Możliwe jest również włączenie funkcji IGMP i WAN Unicast. To wszystko, co pozostało z panelu ustawień internetowych. Z jednej strony dużo wygodniej jest korzystać z aplikacji na smartfonie niż z interfejsu webowego, ale z drugiej strony miło byłoby móc zarządzać wszystkimi ustawieniami również przez przeglądarkę internetową.
A teraz wracamy do aplikacji. W sekcji "Overview" możesz zobaczyć wszystkie urządzenia podłączone do sieci, zarówno routery jak i klientów. Następnie znajduje się sekcja Smart Home Actions, w której można tworzyć skróty i skrypty automatyzacji dla kompatybilnych urządzeń. Niestety, nie dysponowałem żadnym z nich, więc jedynym skryptem automatyzującym, jaki udało mi się stworzyć, było wysyłanie powiadomień o wykryciu zagrożenia sieciowego.
Kolejna karta w interfejsie aplikacji poświęcona jest funkcjom HomeCare. W tym miejscu można aktywować funkcje antywirusowe (opracowane przez TrendMicro), wybrać tryb QoS i skonfigurować ustawienia kontroli rodzicielskiej. Tradycyjnie dla routerów TP-Link są one dość elastyczne, można tworzyć użytkowników, wykrywać ich urządzenia oraz ustawiać parametry dostępu zarówno czasowe jak i treściowe.
Skromna zakładka "więcej" zawiera wszystkie parametry techniczne. Moim zdaniem powinna ona być lepiej zorganizowana, ponieważ ustawienia sieci bezprzewodowej, aktualizacje oprogramowania sprzętowego i raporty są wymieszane w jedną całość. Jednak może po prostu nie jestem przyzwyczajony do posiadania tego wszystkiego w aplikacji zamiast w panelu webowym, dlatego marudzę. Pod względem funkcjonalności ma wszystko, czego przeciętny użytkownik może potrzebować. Jego prostotę i skupienie się na użytkowniku, a nie na administratorze systemu podkreślają takie rzeczy jak kreator optymalizacji sieci, który bardzo ładnie coś optymalizuje, czy unikanie różnych SSID w różnych pasmach (wystarczy włączyć lub wyłączyć pasma 2,4 i 5 GHz, a nazwa sieci będzie taka sama). Osobną pozycją jest test prędkości sieci, Deco X60 nie wstydzi się pokazać na co go stać.
I tylko pozycja "opcjonalne" ukrywa "nudne" ustawienia dla administratorów lub wymagających użytkowników. I nie jest ich tak dużo jak w mniej efektownych routerach. Dostępne są standardowe ustawienia podsieci, DHCP, IPTV/VLAN, DDNS i SIP ALG. Możesz sklonować adres MAC, zarezerwować konkretne "IP" dla wybranego urządzenia, przekierować port oraz włączyć lub wyłączyć formowanie wiązki. Z ustawień Mesh-specific, jest funkcja szybkiego roamingu dla szybszego przełączania pomiędzy routerami. Brakuje tylko serwera VPN i narzędzi systemowych, takich jak ping i traceroute. Prawie zapomniałem wspomnieć o wsparciu dla Amazon Alexa i Google Assistant. Pomysł jest pewnie dobry, ale przyzwyczajenie do wydawania komend głosowych w celu przyspieszenia ruchu na jakimś laptopie wydaje się na razie egzotyczne.
A co z prędkością?
Jak już wiemy, Deco X60 obsługuje standard AX3000 i powinien nominalnie zapewnić prędkości do 574 i 2402Mbps na pasmach 2.4 i 5GHz odpowiednio. W prawdziwym życiu takie wartości są trudne do osiągnięcia z wielu powodów. Jednak w porównaniu z innymi testowanymi przez nas urządzeniami, Deco X60 jest bardzo szybki. Przy łączu gigabitowym Speedtest daje około 700Mbps (to internet), natomiast seria pomiarów w WiFi Speed test Pro wykazała średni wynik 721Mbps (to test bez uwzględnienia prędkości łącza zewnętrznego). Niestety, testy wydajności intranetu są bardzo zależne od używanych urządzeń i pomiary, które wykonywaliśmy kilka lat temu, powinny być albo wykonywane na tych samych smartfonach (już przestarzałych), albo nie porównywane w wartościach bezwzględnych z nowymi testami. Jeśli zmyliłem Was tymi danymi, to oto szybkie podsumowanie: w niektórych parametrach Deco X60 nie ustępuje nawet flagowemu modelowi TP-Link Archer AX6000. Jest wiele zmiennych w terenie, ale X60 jest zdecydowanie w porządku z prędkością.
Podsumowanie
Firmie TP-Link udało się stworzyć łatwy w obsłudze i nowoczesny system mesh. Z przyjazną dla użytkownika i funkcjonalną aplikacją mobilną, wysoką wydajnością, pakietem usług HomeCare i atrakcyjnym wyglądem. Ale bez obsługi USB, z małą ilością portów Ethernet i słabym panelem sterowania. Z ceną XXX zł za zestaw dwóch urządzeń, Deco X60 mieści się w wysokim segmencie cenowym: dokładnie w tej samej cenie, co flagowy Archer AX6000. Dodatkowo, za tę samą kwotę można kupić, aż dwa komplety dwóch gadżetów Deco M5. Jednak X60 jest szybki, świeży, zaawansowany technologicznie i będzie dobrze wyglądał na nowych urządzeniach. Owszem, jest to rozwiązanie nie wszechstronne, nieistotne dla małych przestrzeni, ale w swojej klasie jest to doskonały wybór.
Trzy rzeczy, które warto wiedzieć o urządzeniu TP-Link Deco X60:
- to stylowy system sieciowy w standardzie AX3000 z obsługą Wi-Fi 6;
- charakteryzuje się dużą prędkością transmisji danych;
- jest zarządzany za pomocą aplikacji mobilnej Deco i posiada wbudowany program antywirusowy oraz inne funkcje bezpieczeństwa sieciowego.
Najlepszy zestaw Wi-Fi 6 Mesh
Może składać się z dwóch lub trzech bloków, aby pokryć powierzchnię odpowiednio do 460 lub 620 m². Maksymalna przepustowość sięga 574 Mb/s w paśmie 2,4 GHz i 2402 Mb/s w paśmie częstotliwości 5 GHz. Jest sterowany za pomocą aplikacji mobilnej Deco, obsługuje autorski system Homecare z antywirusem i kontrolą rodzicielską oraz rozumie polecenia głosowe Asystenta Google i Amazon Alexa. Każde urządzenie ma dwa złącza Gigabit RJ-45, brak obsługi USB
TP-Link Deco X60