Salwador staje się pierwszym krajem, który przyjmuje bitcoin jako oficjalną walutę
Bitcoin jest teraz oficjalną walutą Salwadoru obok dolara amerykańskiego, po tym jak kraj Ameryki Środkowej stał się pierwszym, który przyjął kryptowalutę jako prawny środek płatniczy. Trzy minuty przed północą czasu lokalnego, prezydent kraju Naid Bukele zatweetował, że kraj zamierza "stworzyć historię" dzięki temu posunięciu, po wcześniejszym potwierdzeniu, że nabył 400 bitcoinów, co stanowi równowartość około 20,9 mln dolarów według dzisiejszych cen.
Zwolennicy tego posunięcia argumentują, że migranci będą mogli taniej i łatwiej wysyłać pieniądze do Salwadoru, co jest ważne, biorąc pod uwagę, że takie przekazy stanowią ponad 24% produktu krajowego brutto tego kraju, według Banku Światowego. Istnieją również nadzieje, że posunięcie to może poprawić dostęp obywateli do usług finansowych. Dyrektor generalny Strike, firmy zajmującej się finansami cyfrowymi, która pomogła w logistyce nowego prawa, powiedział, że ponad 70% "aktywnej populacji" kraju nie posiada obecnie konta bankowego.
3 minutos para hacer historia.
- Nayib Bukele (@nayibbukele) 7 września, 2021
W 3 minuty tworzymy historię.#BitcoinDay #BTC
Salwador od miesięcy przygotowuje się do wsparcia kryptowalut. W sierpniu rozpoczęto instalację 200 bankomatów w całym kraju, w których obywatele mogą dokonywać wymiany pomiędzy dwiema oficjalnymi walutami kraju. Uruchomiła również swój własny portfel cyfrowy o nazwie "Chivo", który zapewnia użytkownikom 30 dolarów w przeliczeniu na bitcoiny, aby zachęcić do przyjęcia kryptowaluty.
Istnieją jednak obawy, że przyjęcie tak historycznie niestabilnej waluty może zaszkodzić Salwadorczykom i zagrozić stabilności gospodarczej. Bitcoin osiągnął rekordowy poziom ponad 60 000 dolarów w kwietniu, po czym stracił prawie połowę swojej wartości w wyniku załamania w lecie. Ustawa ta przyczyniła się do decyzji agencji ratingowej Moody's o obniżeniu ratingu długu Salwadoru, a MFW ostrzegł również przed jej potencjalnie destabilizującym wpływem.
Ustawa oznacza, że obywatele będą mogli płacić podatki w bitcoinach, a sklepy będą mogły podawać ceny w tej cyfrowej walucie. Pieniądze wymienione na walutę nie będą również podlegały podatkowi od zysków kapitałowych. Ruch ten sprawia, że Salwador jest pierwszym krajem, który oficjalnie ma bitcoin w swoim bilansie i trzyma go jako część swoich rezerw.
Źródło: cnbc, cnn, nayibbukele