Stworzono hologramy, które można dotknąć
Serial telewizyjny Star Trek: Następne pokolenie wprowadził miliony ludzi do idei holodeku: realistycznej trójwymiarowej holograficznej projekcji kompletnego środowiska, w którym można wchodzić w interakcje z otoczeniem i dotykać przedmiotów. Teraz naukowcy wynaleźli system, który pozwala urzeczywistnić ten pomysł.
Hologramy są coraz częściej wykorzystywane w naszym codziennym życiu: znajdują zastosowanie w systemach medycznych, edukacji, sztuce, bezpieczeństwie i obronie. Ale jak na razie obrazy wizualne pozostają tylko obrazami wizualnymi. Zespół naukowców zajmujących się elastyczną elektroniką i czujnikami na Uniwersytecie w Glasgow opracował system hologramów wykorzystujący "aerohaptykę", która tworzy wrażenie dotyku poprzez strumienie powietrza. Strumienie powietrza powodują odczucie dotyku na palcach, dłoniach i nadgarstkach.
Technologia może umożliwić nam uściśnięcie dłoni kolegi, który znajduje się na drugim końcu świata i z którym komunikujemy się wirtualnie - poczuć dotyk i uścisnąć dłoń. I można tylko spekulować, jakie są perspektywy dla stron takich jak OnlyFans czy PornHub. Najważniejsze to nie przeziębić się w prądach powietrza.
Pod pewnymi względami jest to krok naprzód w stosunku do obecnej generacji wirtualnej rzeczywistości, która wymaga zestawu słuchawkowego, okularów i inteligentnych rękawic lub ręcznych kontrolerów, aby zapewnić haptyczne sprzężenie zwrotne. Dodanie zmysłu dotyku mogłoby nadać hologramom dodatkowy wymiar, bez konieczności noszenia rękawiczek, aby poczuć kontakt z obiektami.
Źródło: theconversation