Naukowcy stworzyli prototyp procesora opartego na molekułach DNA
Obliczenia oparte na DNA są postrzegane jako jedna z technologii, które zmienią branżę komputerową w przyszłości. Zespół naukowców z Incheon National University w Korei Południowej opracował stosunkowo prosty procesor oparty na cząsteczkach DNA. Naukowcy wierzą, że takie układy zastąpią tradycyjne procesory krzemowe.
Dlaczego taki procesor jest potrzebny
Wykorzystanie cząsteczek DNA w technologii jest zwykle postrzegane jako sposób przechowywania informacji. Naukowcy eksperymentują z DNA w celu stworzenia produktów pamięci masowej o dużej pojemności. Produkty takie mają jednak problemy z szybkością odczytu i zapisu, ponieważ przechowywanie informacji w DNA działa na specyficznej zasadzie i wymaga nowego podejścia do danych.
Naukowcy doszli więc do wniosku, że rozwiązaniem mógłby być procesor oparty na molekułach DNA, który działałby na tej samej zasadzie, co urządzenia pamięci masowej oparte na DNA. Koreańscy naukowcy opracowali właśnie takie urządzenie.
Prototypowy układ scalony został wydany pod nazwą Microfluidic Processing Unit (MPU). Pierwszy prototyp MPU może wykonywać podstawowe operacje logiczne w komputerach, takie jak AND, OR, XOR i NOT, które są dość proste, ale jest to ogromny skok naprzód.
Co czeka procesor
Dotychczas badacze musieli ręcznie zmieniać złożone konfiguracje w probówkach reakcyjnych, aby wykonać każdą manipulację DNA. Takie podejście było bardzo powolne i niepraktyczne. Pojawienie się MPU zmniejsza złożoność i otwiera drogę do prawdziwego procesora opartego na molekułach DNA.
Naukowcy twierdzą, że przy tak silnych dowodach na wykonalność zaprezentowanej przez nich koncepcji, przyszłość procesorów opartych na DNA może nadejść już wkrótce.
Źródło: acs.org, theregister
Ilustracje: blocksandfiles