Recenzja vivo V21: radość z tik-takera

Autor: Aleksander Czub | 21.09.2021, 16:07
Recenzja vivo V21: radość z tik-takera

vivo V21 to bardzo dobry smartfon klasy średniej, który skupia się na zdjęciach i filmach. Smartfon posiada zaawansowaną przednią kamerę z optyczną stabilizacją i podświetleniem. W większości przypadków strzela naprawdę dobrze. Poza tym, vivo V21 ma bardzo ładny ekran AMOLED o wystarczającej jasności i częstotliwości odświeżania 90Hz. Sprzęt jest w zupełności wystarczający do płynnego działania interfejsu i wszelkich nawet najcięższych aplikacji. Czas pracy na baterii jest całkiem wystarczający, a dodatkową zaletą jest możliwość szybkiego ładowania. Wszystko to zapakowane jest w poręczną i lekką walizkę. Jedynym istotnym problemem w przypadku smartfona jest jego cena 14 000 UAH. W tym segmencie cenowym smartfon ma wielu silnych konkurentów z bardziej wydajnymi procesorami, wsparciem dla dźwięku stereo, a także obecnością ochrony przed kurzem i wilgocią. Aż po marki A, takie jak Samsung Galaxy A72.

5 powodów, dla których warto kupić vivo V21:

  • ładny ekran AMOLED o częstotliwości odświeżania 90 Hz;
  • doskonała kamera przednia i bardzo dobry aparat główny;
  • cienka i lekka obudowa;
  • wygodna i szybka powłoka Funtouch 11.
  • szybkie ładowanie.

2 powody, dla których nie warto kupować vivo V21:

  • w tym przedziale cenowym są mocni konkurenci;
  • brak ochrony przed wilgocią i dźwięku stereo.

Szybki link:

  1. Co jest w opakowaniu?
  2. Jak wygląda vivo V21?
  3. Jak dobry jest ekran?
  4. Jakie są opcje odblokowania?
  5. Co z wydajnością, pamięcią, dźwiękiem i czasem pracy na baterii?
  6. A co z interfejsem?
  7. Jak dobre są te kamery?
  8. W pigułce

Co znajduje się w opakowaniu?

Urządzenie vivo V21 jest zapakowane w ciemnoniebieskie pudełko. W środku znajduje się smartfon, ochronny silikonowy bumper, prosty przewodowy zestaw słuchawkowy ze złączem Type-C, przejściówka z Type-C na 3,5 mm jack do podłączenia zwykłych słuchawek (miły bonus), ładowarka 33W vivo FlashCharge 2.0 , kabel Type-C, narzędzie do wyjmowania tacki oraz dokumentacja. Folia ochronna znajduje się bezpośrednio na ekranie.

Jak wygląda vivo V21?

Recenzja vivo V21: radość z tik-takera-6

Wyglądem vivo V21 nie różni się zbytnio od swojego poprzednika vivo V20, dokładnie tak jak ogromna ilość niedrogich smartfonów. W przeciwieństwie do większości producentów, którzy stosują już przeważnie dość zgrabne otwory na przednią kamerę, vivo V21 nadal korzysta z wycięcia w kształcie kropli. Wygląda to już nieco archaicznie, ale to kwestia gustu. Być może niektórym takie rozwiązanie przypadnie do gustu. W przeciwnym razie, przód jest prawie standardowy: duży ekran z cienkimi ramkami i cienkie gniazdo głośnika na górze. Firma dodała dwie diody LED do standardowego zestawu do robienia autoportretów przy słabym oświetleniu.

Recenzja vivo V21: radość z tik-takera-7

Ogólny kształt smartfona postanowiono uczynić nieco bardziej "kanciastym", a wszystkie krawędzie boczne mają płaski kształt z minimalnymi zaokrągleniami. Wykonane są z tworzywa sztucznego z błyszczącym wykończeniem. Wygląda ciekawiej niż zwykły opływowy kształt z każdej strony. Przyciski regulacji głośności i zasilania znajdują się po prawej stronie, czyli tam, gdzie jesteśmy przyzwyczajeni. Lewa strona nie posiada żadnych elementów funkcjonalnych.

Na dolnej krawędzi znajduje się głośnik zewnętrzny, mikrofon, złącze USB Type-C oraz tacka.

Recenzja vivo V21: radość z tik-takera-12

Taca jest hybrydowa. Karta MicroSD może być zainstalowana, ale tylko zamiast drugiej karty SIM.

Recenzja vivo V21: radość z tik-takera-13

Na najwyższym poziomie dostępny jest tylko opcjonalny mikrofon.

Recenzja vivo V21: radość z tik-takera-14

Według oficjalnej strony internetowej, tylny panel wykonany jest ze szkła o matowym wykończeniu. Jest całkowicie płaski, bez żadnych krzywizn. Dzięki matowej powłoce, odciski palców nie są widoczne. Do naszej recenzji dotarł kolor 'Sunset'. W rzeczywistości jest to kolor gradientowy, który mieni się od pomarańczowego do fioletowego w zależności od kąta padania światła. Istnieje jeszcze bardziej konserwatywna wersja granatowa.

Recenzja vivo V21: radość z tik-takera-15

Główny aparat jest wykonany w stylu znanym z poprzednich smartfonów firmy: czarny prostokąt z trzema modułami i metalową wstawką z lampą błyskową LED na dole. Aparat nie wystaje zbytnio ponad powierzchnię smartfona. A dzięki ochronnemu zderzakowi wystający element nie jest w ogóle wyczuwalny.

Recenzja vivo V21: radość z tik-takera-16

vivo V21 jest smukły i dość lekki: 159,7x73,9x7,29 mm, 176 g. Jest dość wygodny w użyciu. Nie ma ochrony przed pyłem i wodą. Projekt nie jest ani chwytliwy, ani oryginalny, ale na pewno ma swoją grupę odbiorców.

Jak dobry jest ekran?

Recenzja vivo V21: radość z tik-takera-17

W vivo V21 zastosowano 6,44-calowy wyświetlacz AMOLED o rozdzielczości FullHD+, 2400x1080 (proporcje 20:9), z zagęszczeniem pikseli na poziomie około 409 ppi. Główną innowacją w stosunku do poprzednika vivo V20 jest częstotliwość odświeżania 90Hz. Interfejs, listy i kanały informacyjne wyglądają płynnie. Pod względem jakości obrazu ekran jest również dobry, a jego jasność jest wystarczająca do komfortowej pracy w pełnym słońcu.

Recenzja vivo V21: radość z tik-takera-18

Wśród funkcji i ustawień jest Always on Display, interfejs z ciemnym motywem, tryb ochrony wzroku z opcją automatycznej aktywacji według harmonogramu, ustawianie rozmiaru czcionki. Dostępne są trzy tryby wyświetlania kolorów: "standardowy", "normalny" i "jasny", istnieje możliwość ręcznej regulacji temperatury barwowej. Nie ma funkcji DC Dimming, która redukowałaby migotanie.

W trybie "Standard" jasność maksymalna wyniosła 432,087 cd/m², czyli nieco więcej niż miał vivo V20. Paleta barw jest znacznie szersza niż sRGB, ale reprodukcja kolorów wyraźnie przechodzi w chłodniejsze odcienie: temperatura barwowa ma tendencję do 10000K przy wzorcowej 6500K. Na szczęście istnieje możliwość ręcznej regulacji temperatury barwowej.

W trybie "Professional" gama kolorów jest zbliżona do sRGB, a obraz jest bardziej zbliżony do naturalnego odwzorowania kolorów. Istnieje tendencja do chłodniejszych odcieni, ale tylko nieznaczna. Maksymalna jasność jest nieco niższa: 417.052 cd/m².

W trybie "Jasny" wszystkie liczby są prawie takie same jak w trybie "Standardowy", maksymalna jasność wynosi 432.627 cd/m².

Porównanie z innymi modelami:

Nazwa urządzenia Jasność białego pola,
cd/m2
Jasność czarnego pola,
cd/m2
Kontrast
vivo V21 432.627 0
vivo V20 415.542 0
vivo X50 464.169 0
OPPO Reno3 Pro 511.439 0
Huawei P40 428.732 0
Samsung Galaxy A41 398.38 0
realme X2 Pro 473.848 0

Jakie są metody odblokowania?

Recenzja vivo V21: radość z tik-takera-71

Skaner linii papilarnych, podobnie jak w vivo V20, znajduje się pod ekranem. Jest to opcja optyczna, której jedynym minusem (przy odpowiednim oprogramowaniu) jest to, że nie jest przyjazna dla mokrych palców. W przypadku vivo V21 wszystko jest w porządku, skaner działa precyzyjnie i jest dość szybki. Niewiele ustępuje on wariantom pojemnościowym, ale różnica nie jest krytyczna. Rozpoznawanie twarzy właściciela również istnieje, ale jest realizowane standardowo, bez dodatkowych czujników. Metoda ta nie jest więc zbyt bezpieczna, a przy złym oświetleniu prędkość zauważalnie spada.

Co z wydajnością, pamięcią, dźwiękiem i czasem pracy na baterii? 

W vivo V20 zastosowano znany ze średniej półki cenowej procesor Qualcomm Snapdragon 720G. W vivo V21 firma zdecydowała się przejść na MediaTek i zainstalowała w smartfonie procesor Dimensity 800U. Jest on jednak wykonany w 7nm procesie technologicznym i zawiera dwa wydajne rdzenie ARM Cortex-A76 taktowane zegarem do 2.4GHz oraz sześć energooszczędnych rdzeni ARM Cortex-A55 taktowanych zegarem do 2.0GHz. Za grafikę odpowiedzialny jest akcelerator ARM Mali-G57 MC3. Do dyspozycji mamy 8 GB pamięci RAM LPDDR4x oraz 128 GB pamięci wbudowanej UFS 2.2. Ale z pamięcią RAM jest ciekawa sprawa. Smartfon obsługuje wirtualne rozszerzanie pamięci RAM poprzez przydzielanie dodatkowej pojemności z wewnętrznej pamięci masowej. Mówiąc dokładniej, w vivo V21 przeznaczono dodatkowe 3GB. Ogólnie rzecz biorąc, może to być przydatne podczas uruchamiania kilku ciężkich aplikacji w tym samym czasie. Sądząc po wynikach w benchmarkach, Dimensity 800U nieznacznie przewyższa Snapdragona 720G, choć różnica jest dość niewielka. Ogólnie rzecz biorąc, wydajność jest na oczekiwanym poziomie jak na smartfon ze średniej półki cenowej.

Interfejs i wszystkie aplikacje są szybkie i szybko się uruchamiają. Z grami sytuacja jest do przyjęcia, ale tradycyjnie procesory Qualcomm są do tego bardziej odpowiednie. Call of Duty Mobile działa wystarczająco stabilnie na średnich ustawieniach grafiki, bez zauważalnych spadków FPS. Shadowgun Legends i Genshin Impact mają nieco gorszą sytuację: występują sporadyczne lagi i zamrożenia. Dostępne jest również narzędzie do gier vivo. Posiada hub ze wszystkimi zainstalowanymi grami, możliwość optymalizacji smartfona podczas uruchamiania gier, wyłączania powiadomień itp.

Test warunków skrajnych wykazał, że wydajność procesora może spaść nawet o 83% przy długotrwałym maksymalnym obciążeniu. Nie jest to śmiertelne i nie będzie zauważalne w rzeczywistych warunkach. W tym samym czasie obudowa staje się ledwie ciepła.

Recenzja vivo V21: radość z tik-takera-214

Interfejsy: dwuzakresowe 802.11 a/b/g/n/ac Wi-Fi 2,4 GHz i 5 GHz, Bluetooth 5.1 LE oraz moduł NFC do płatności zbliżeniowych. Obsługiwane są globalne systemy pozycjonowania GPS, GLONASS, Beidou, Galileo. Niestety, smartfon nie posiada dźwięku stereo. Głośnik jako jedyny ma średnią głośność. Dołączone do zestawu słuchawki są przeciętnej jakości, czego można się było spodziewać. Tym bardziej, że format słuchawek w ogóle jest słabo dostosowany do jakości dźwięku. Można jednak podłączyć własne słuchawki przewodowe za pomocą dołączonego adaptera. Rezerwa głośności jest wystarczająca dla "zatyczek" lub zwykłych słuchawek na głowę/pełnowymiarowych.

W vivo V21 zastosowano baterię o pojemności 4000 mAh. Dokładnie taki sam jak jego poprzednik. Wspierane jest szybkie ładowanie 33W FlashCharge 2.0, przy czym smartfon uzyskuje około 65% w ciągu pierwszych 30 minut, a pełne naładowanie zajmuje godzinę. Cudów nie ma, bateria wystarcza na cały dzień. Scenariusz użytkowania jest mniej więcej następujący: 15-20 minut rozmów, komunikatory, poczta, przeglądanie stron internetowych, portale społecznościowe, aparat fotograficzny i około pół godziny gier. W sytuacjach awaryjnych dostępny jest tryb oszczędzania energii.

A co z interfejsem?

vivo V21 działa na systemie Android 11 w wersji z własną powłoką Funtouch OS 11. Firma zrezygnowała z kardynalnych eksperymentów w zeszłym roku, a powłoka jest bliska stockowemu Androidowi pod względem funkcjonalności i logiki. Jest szybki, przejrzysty i nie przeładowany zbędnymi rzeczami. Do dyspozycji jest osobne menu aplikacji, standardowa kurtyna, opcje nawigacji za pomocą gestów i przycisków. W skrócie, wszystko jest znane, główne różnice dotyczą wyglądu tego wszystkiego.

Menedżer aplikacji ma standardowy wygląd i działanie. Karuzela kart, pożądane aplikacje mogą być przypinane. Istnieje tryb dwóch okien, ale nie jest on obsługiwany przez wszystkie aplikacje.

vivo postanowiło dać więcej opcji personalizacji interfejsu. Oprócz standardowych możliwości zmiany motywu interfejsu, tapety, czcionki, istnieje cała sekcja ustawień o nazwie "Efekty dynamiczne". w której można wybrać i dostosować animację i wygląd większości animacji systemowych i innych rzeczy.

Preinstalowane oprogramowanie jest minimalne: menedżer smartfonów, dyktafon, kalkulator, kompas/poziom, Easy Share do szybkiego transferu danych ze smartfona do smartfona oraz aplikacja vivo (gwarancja online i inne).

Jak dobre są te kamery?

Recenzja vivo V21: radość z tik-takera-309

Tylny aparat fotograficzny w vivo V21 składa się z trzech modułów. Głównym z nich jest niewielki upgrade w stosunku do vivo V20. Rozdzielczość jest podobna: 64 megapiksele, 1/1,72", 0,8µm, autofokus fazowy, ale pojawiła się nieco jaśniejsza optyka f/1,8 i optyczna stabilizacja. Drugi moduł to szerokokątny 120° z przysłoną f/2.2, bez autofokusa (choć poprzednik go miał). Trzeci moduł to 2-megapikselowe makro zamiast czujnika głębi. Maksymalna rozdzielczość wideo to 4K 30fps. W rozdzielczości FullHD dostępna jest cyfrowa stabilizacja obrazu. Aplikacja aparatu jest zbliżona do typowej: karuzela podstawowych trybów fotografowania, menu z dodatkowymi, ustawieniami lampy błyskowej, HDR, 2x zoom i filtry na ekranie głównym. Nie najwygodniejszym rozwiązaniem jest implementacja przełączania kamer w rozwijanym menu: zamiast jednego dotknięcia trzeba wykonać dwa: nacisnąć przycisk "obiektyw" i wybrać potrzebną kamerę. W przeciwnym razie nie ma żadnych skarg, wszystko jest wygodne.

Główny aparat fotograficzny robi zdjęcia na bardzo dobrym poziomie. Nie do końca tak dobry jak flagowe marki A, ale zdjęcia są bardzo dobre w większości sytuacji. Oczywiście przy wystarczającym oświetleniu wszystko jest w porządku: dobra szczegółowość, szeroki zakres dynamiki i stosunkowo naturalne odwzorowanie kolorów. Tryb nocny również w większości przypadków działa bardzo dobrze. Oryginalne zdjęcia są dostępne na stronie link.

Szerokokątny aparat stracił autofokus i generalnie robi zdjęcia na poziomie konkurencji. Ogólna szczegółowość jest niższa niż w przypadku głównego aparatu, szczególnie na krawędziach kadru. W nocy sytuacja jest gorsza, ale bez przestępcy:

2-megapikselowy aparat makro bez autofokusa to już powszechne rozwiązanie w niedrogich smartfonach. Można się pobawić, ale nie więcej:

Przedni aparat jest główną "atrakcją" vivo V21. Ma on 44 megapiksele z optyką f/2.0 i optyczną stabilizacją obrazu, czego prawie nigdy nie spotyka się w smartfonach. Jest oczywiście autofokus, a wbudowane dwie diody LED pomogą Ci robić zdjęcia i nagrywać filmy również przy słabym oświetleniu. Przedni aparat może również nagrywać wideo w rozdzielczości 4K, więc smartfon będzie pasował do wszystkich rodzajów blogerów i tick-tockers wszelkiego rodzaju. W praktyce frontówka bardzo dobrze radzi sobie z fotografowaniem w słabym świetle.

Smartfon Video może nagrywać filmy w rozdzielczości do 4K przy 30 klatkach na sekundę. Nie ma stabilizacji, obraz wychodzi odpowiednio.

Wideo FullHD ze stabilizacją:

Podsumowanie. Trzy rzeczy, które warto wiedzieć o vivo V21.

  • vivo V21 to smartfon ze średniej półki cenowej z systemem Android, 6,44-calowym wyświetlaczem AMOLED i procesorem MediaTek Dimensity 800U.
  • Smartfon posiada zaawansowaną przednią kamerę 44MP z optyczną stabilizacją, autofokusem, podwójnym oświetleniem i wsparciem dla nagrywania wideo 4K.
  • Główny aparat w vivo V21 jest dobry, natomiast ultraszerokokątny jest nieco gorszy w porównaniu z vivo V20.

Wideo recenzja:

Specyfikacja techniczna vivo V21
Wyświetlacz AMOLED, 6,44 cala, 2400x1080, 409 ppi
Korpus wymiary: 159,7x73,9x7,3 mm, waga: 176g
Procesor MediaTek Dimensity 800U (7nm), 2x2.4GHz ARM Cortex-A76, 6x2.0GHz ARM Cortex-A55, Mali-G57 MC3
RAM 8GB LPDDR4X + 3GB
Flash Memory 128GB UFS 2.2 + MicroSD
Aparat 64 MP, 1/1,72", 0,8µm, przysłona f/1,8, PDAF, OIS; ultraszerokokątny 120˚, f/2,2; kamera makro 2 MP; wideo 2160p@30fps; przedni aparat: 44 MP f/2.0, OIS
Technologie bezprzewodowe Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac (dwuzakresowe, 2,4 i 5 GHz), Bluetooth 5.1 LE, NFC, FM
GPS GPS, A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO
Bateria 4000mAh, niewymienna, szybkie ładowanie 33W
System operacyjny Android 11 + Funtouch OS 11
Karta Sim 2xNanoSIM
Opcjonalnie optyczny skaner linii papilarnych w ekranie


Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej: