Chińskie "sztuczne słońce" może wzejść już za 10 lat
Chińscy naukowcy zakończyli prace nad chińskim reaktorem testowym CFETR (China Fusion Test Reactor). Projekt wykorzystuje wszystkie najnowsze osiągnięcia i technologie w dziedzinie kontrolowanej fuzji termojądrowej. Jeśli chiński rząd zatwierdzi projekt, naukowcy obiecują zasilić "sztuczne słońce" w ciągu maksymalnie 10 lat.
Elektrownia CFETR, jak sama nazwa wskazuje, jest nadal projektem testowym, ale w przeciwieństwie do międzynarodowego projektu ITER będzie wytwarzać ogromne ilości energii elektrycznej dla przedsiębiorstw i gospodarstw domowych. Chiny udowodniły już swoją zdolność do ustanawiania rekordów w podtrzymywaniu procesów termojądrowych przez długi okres czasu.
Przykładowo, w maju tego roku reaktor testowy Tokamak HL-2M był w stanie utrzymać temperaturę plazmy 120 milionów °C przez 101 sekund. Nie jest to bynajmniej ograniczenie, a w kolejnych fazach oczekuje się wydłużenia czasu przebywania w plazmie najpierw do 400 sekund, a następnie do 1000 sekund.
Projekt CFETR, który ma być w pełni zrealizowany w Chińskim Instytucie Fizyki Plazmy, ma generować 200 megawatów mocy, biorąc pod uwagę straty związane z ogrzewaniem i utrzymaniem plazmy. Elektrownia ta mogłaby stać się pierwszą na świecie zdolną do dostarczania czystej energii z reakcji fuzji jądrowej.
Źródło: scmp
Ilustracja: Xinhua