Recenzja Acer Predator Triton 300 SE: gamingowy drapieżnik wielkości ultrabooka

Autor: Aleksander Czub | 08.10.2021, 16:56
Recenzja Acer Predator Triton 300 SE: gamingowy drapieżnik wielkości ultrabooka

Acer Predator Triton 300 SE to doskonały przykład wszechstronnego notebooka, który nadaje się zarówno do pracy, jak i rozrywki. Posiada kompaktową i lekką metalową obudowę o stylowym i dość dyskretnym wyglądzie. Jednocześnie w środku znajduje się bardzo wydajny sprzęt, który wystarczy do wszystkich nowoczesnych gier, a także do pracy z grafiką i wideo. Jednocześnie układ chłodzenia całkiem nieźle radzi sobie ze swoim zadaniem, co jest szczególnie trudne, biorąc pod uwagę kompaktowe rozmiary. Notebook został wyposażony w wysokiej jakości ekran o częstotliwości odświeżania 144 Hz oraz wystarczający zestaw interfejsów, w tym Thunderbolt 4 i HDMI 2.1. Drobne zastrzeżenia dotyczą miernej jakości wbudowanych głośników i skromnych opcji rozbudowy. Co jest do przewidzenia przy takich wymiarach i sprzęcie. Model właśnie trafia do sprzedaży, skromniejsza konfiguracja z Core i5, 16 GB RAM i 512 GB SSD kosztuje około 49.000 UAH.

5 powodów, dla których warto kupić Acer Predator Triton 300 SE:

  • wysoka wydajność;
  • doskonały ekran z częstotliwością odświeżania 144 Hz;
  • stylowa metalowa obudowa, kompaktowe rozmiary i niewielka waga;
  • wydajny system chłodzenia;
  • dobry wybór portów, w tym Thunderbolt 4 i HDMI 2.1.

2 powody, dla których nie warto kupować laptopa Acer Predator Triton 300 SE:

  • skromne opcje rozbudowy;
  • przeciętny system audio.

Fastpass

  1. Co jest w pudełku?
  2. Jak to wygląda i czy jest dobrze zmontowane?
  3. Jak wygodny jest w użyciu?
  4. Jak dobry jest ekran?
  5. A co z wydajnością, czasem pracy na baterii i dźwiękiem?
  6. Co jest w pudełku

Co jest w pudełku?

Recenzja Acer Predator Triton 300 SE: gamingowy drapieżnik wielkości ultrabooka-2

Opakowanie i opakowanie laptopa Acer Predator Triton 300 SE jest absolutnie standardowe. Duże czarne kartonowe pudło z logo serii Predator, zawierające sam laptop, niezbyt duży zasilacz 180W, odłączany kabel zasilający i dokumentację (do nas nie dotarła).

Jak to wygląda i czy jest dobrze zmontowane?

Recenzja Acer Predator Triton 300 SE: gamingowy drapieżnik wielkości ultrabooka-3

Laptopy z mocnym sprzętem nie zawsze są kupowane wyłącznie do gier. A nie wszyscy gracze lubią krzykliwe modele z podświetleniem RGB. W ostatnich latach pojawiło się wiele modeli z gamingowymi podzespołami w środku, ale o powściągliwym wzornictwie i kompaktowych wymiarach. Jednym z takich notebooków jest Acer Predator Triton 300 SE. Na pierwszy rzut oka trudno powiedzieć, że to w ogóle model gamingowy. Obudowa jest wykonana ze srebrnego metalu, podświetlenie jest tylko na klawiaturze, a jedyną rzeczą, która zdradza gamingową naturę, jest małe, zgrabne logo Acer Predator gaming w prawym górnym rogu pokrywy. Jednocześnie notebook wygląda bardzo stylowo i reprezentacyjnie. Górna pokrywa jest matowa i ma przyjemną fakturę. Odciski palców są ledwo zauważalne na górnej pokrywie.

Wszystkie porty znajdują się na bocznych krawędziach notebooka. Na lewym boku znajduje się gniazdo blokady Kensington, otwory wentylacyjne, gniazdo zasilania, pełnowymiarowe USB Type-A 3.2 Gen2 (10Gb/s) oraz Type-C 3.2 Gen 2 z obsługą Thunderbolt 4 i DisplayPort.

Recenzja Acer Predator Triton 300 SE: gamingowy drapieżnik wielkości ultrabooka-8

Na prawym boku znajduje się gniazdo audio combo 3,5 mm do podłączenia słuchawek, HDMI w wersji 2.1, pełnowymiarowe USB Type-A 3.2 Gen 2 z obsługą ładowania power-off oraz otwory wentylacyjne. Zakres portów jest w zupełności wystarczający do komfortowego użytkowania.

Recenzja Acer Predator Triton 300 SE: gamingowy drapieżnik wielkości ultrabooka-9

Z tyłu znajduje się tylko duża liczba otworów wentylacyjnych, które wydmuchują gorące powietrze na zewnątrz.

Recenzja Acer Predator Triton 300 SE: gamingowy drapieżnik wielkości ultrabooka-10

Na przedniej ściance notebooka nie ma żadnych elementów funkcjonalnych. Włącznie z wycięciami do otwierania pokrywy. Chociaż nie musi, ma lekko klinowaty kształt, który ułatwia podnoszenie.

Recenzja Acer Predator Triton 300 SE: gamingowy drapieżnik wielkości ultrabooka-11

Dolna pokrywa notebooka ma z tyłu ciągłą gumowaną taśmę, a z przodu dwie szerokie nóżki zapewniające stabilność. Mnóstwo otworów wentylacyjnych i maskownic głośników. Trójkątne oznaczenia to tradycyjny element notebooków Acer do gier: wskazują one najgorętsze miejsca notebooka pod obciążeniem.

Recenzja Acer Predator Triton 300 SE: gamingowy drapieżnik wielkości ultrabooka-12

Ramki na obwodzie ekranu są dość cienkie. Nad ekranem umieszczona jest kamera internetowa z mikrofonem. Pod ekranem znajdują się diody LED sygnalizujące pracę i ładowanie.

Notebook ma wymiary 323x228x17,9 mm i waży 1,8 kg, dzięki czemu można go wygodnie przenosić w plecaku każdego dnia. W momencie wprowadzenia ultrabooków jako klasy, istniały konkretne kryteria dotyczące wielkości i wagi. Acer Predator Triton 300 SE doskonale spełnia te kryteria, a w środku ma dużą wydajność. Nie ma wątpliwości co do jakości materiałów oraz spasowania i wykończenia: wszystkie części są dobrze spasowane, panele są praktycznie pozbawione odchyleń.

Jak wygodny jest w użyciu?

Zawiasy notebooka Acer Predator Triton 300 SE pozwalają na otwarcie go jedną ręką. Wyświetlacz dobrze blokuje się w pozycji i praktycznie się nie chwieje. Pokrywę można otworzyć na 180°, co jest więcej niż wystarczające.

Recenzja Acer Predator Triton 300 SE: gamingowy drapieżnik wielkości ultrabooka-17

Układ klawiatury jest zbliżony do standardowych wariantów ultraportable. To znaczy, że nie ma dodatkowego bloku numerycznego. Po prawej stronie znajduje się jednak kolumna z dodatkowymi przyciskami. Zawiera on przycisk zasilania (w prawym górnym rogu), przycisk uruchamiający autorskie oprogramowanie Predator Sense, a także przyciski regulacji głośności i odtwarzania treści multimedialnych. Przycisk wyciszenia ma odpowiadającą mu diodę LED. Poza tym, wszystko jest dość standardowe: jednopiętrowy Enter, obniżony górny rząd klawiszy funkcyjnych i długie klawisze Shift. Prawdę mówiąc, w tym przypadku prawy Shift został nieco skrócony, dzięki czemu klawisze strzałek mają standardową wysokość. Wszystkie te drobne szczegóły nie wpływają znacząco na ogólną użyteczność klawiatury i bardzo szybko można się do nich przyzwyczaić.

Recenzja Acer Predator Triton 300 SE: gamingowy drapieżnik wielkości ultrabooka-18

Rozmiar klawiszy i odstępy między nimi są standardowe, skok nie jest najdłuższy, ale całkiem wygodny i treściwy. Podświetlenie jest w standardzie RGB, który można regulować za pomocą oprogramowania Acer NitroSense. Dostępne są trzy strefy podświetlenia i cztery poziomy jasności.

Recenzja Acer Predator Triton 300 SE: gamingowy drapieżnik wielkości ultrabooka-19

Touchpad nie jest największy, ale jest czuły i dobrze pokryty. Podczas pracy i przeglądania stron internetowych nie ma potrzeby podłączania myszy. W lewym górnym rogu znajduje się mały skaner linii papilarnych. Umiejscowienie nie jest najlepsze, ale jak pokazała praktyka, podczas korzystania z touchpada w ogóle nie przeszkadza.

Recenzja Acer Predator Triton 300 SE: gamingowy drapieżnik wielkości ultrabooka-20

Jak dobry jest wyświetlacz?

Acer Predator Triton 300 SE posiada 14-calowy wyświetlacz IPS o rozdzielczości 1920x1080, częstotliwości odświeżania 144 Hz i matowym wykończeniu. Firma w swoich materiałach promocyjnych nie kładzie szczególnego nacisku na ekran. W rzeczywistości jednak okazał się bardzo dobry zarówno pod względem jakości obrazu i kątów widzenia, jak i marginesu jasności. pomiary kolorymetrem

Recenzja Acer Predator Triton 300 SE: gamingowy drapieżnik wielkości ultrabooka-21

wykazały maksymalną jasność na poziomie 327.455 cd/m². Całkiem imponująca liczba jak na model do gier. Jasność czarnego pola wynosi 0,368 cd/m², a kontrast statyczny 890:1. Mimo to ekran jest bardzo dobrze skalibrowany. Paleta barw jest niemal identyczna z sRGB, krzywa Gamma i krzywe RGB są niemal dokładnie takie same jak wartości referencyjne. A błąd koloru ΔE waha się od 1 do 4, co jest bardzo dobrym wynikiem.

A co z wydajnością, czasem pracy na baterii i dźwiękiem?

W laptopie Acer Predator Triton 300 SE zastosowano procesory Intel Core 11. generacji Tiger Lake-H35. W naszym przypadku zainstalowany jest Intel Core i7-11375H. Jest on produkowany w 10nm procesie technologicznym SuperFin, zbudowany na architekturze Willow Cove, zawiera cztery rdzenie i obsługuje 8 wątków Hyper Threading. Częstotliwość bazowa to 3.3GHz, a częstotliwość Boost to 5.0GHz. Pamięć podręczna L3 wynosi 12MB, a TDP może wynosić nawet 35W. Procesor posiada zintegrowany układ graficzny Intel Iris Xe z 96 jednostkami obliczeniowymi i taktowany jest zegarem do 1,35 GHz. Zastosowany dyskretny akcelerator to NVIDIA GeForce RTX 3060 Laptop z 6 GB pamięci wideo GDDR6, który zbudowany jest na układzie GA106 z 3 840 blokami obliczeniowymi, 120 modułami teksturującymi, 48 blokami rasteryzującymi, 120 blokami tensorowymi i 30 rdzeniami RT. Podstawowa częstotliwość GPU w naszej konfiguracji to 817MHz, a częstotliwość Boost to 1282MHz. Ciekawa jest sytuacja z pamięcią RAM w laptopie. Na płycie wlutowane jest 8GB i jest jeden slot na dodatkową kartę. W naszym przypadku zainstalowana jest tam karta o pojemności 16GB, co daje 24GB pamięci DDR4-3200 pracującej w trybie dual channel. Jest to maksymalna pojemność dla tego laptopa. Interfejsy bezprzewodowe: karta Intel Killer Wi-Fi 6 AX1650 z obsługą standardu 802.11ax i Bluetooth 5.1.

Omawiany laptop uzyskał dobre wyniki w testach syntetycznych. Dotyczy to zarówno podsystemu graficznego, jak i procesora. W testach wielowątkowych pozostaje nieco w tyle za modelami ośmiordzeniowymi. W testach jednowątkowych procesor jest jednak w stanie sprostać wymaganiom. Wydajność notebooka jest wystarczająca zarówno do nowoczesnych gier, jak i odtwarzania filmów czy grafiki.

Dysk SSD Western Digital PC SN730 PCIe Gen3 x4 NVMe v1.4 o pojemności 1 TB jest wykorzystywany do przechowywania danych w notebooku. Deklarowana prędkość odczytu wynosi do 3400 MB/s, a zapisu do 3100 MB/s. Nie ma dodatkowego gniazda na dysk SSD, więc konfiguracje o mniejszej pojemności do gier mogą nie być najlepszym wyborem.

Recenzja Acer Predator Triton 300 SE: gamingowy drapieżnik wielkości ultrabooka-60

System chłodzenia AeroBlade 3D 5-tej generacji z dwoma wentylatorami, z których każdy składa się z 89 specjalnie ukształtowanych smukłych łopatek oraz trzech rurek cieplnych, służy do chłodzenia wnętrza notebooka. Wlot powietrza odbywa się z dołu i góry notebooka, natomiast powietrze wydmuchiwane jest na tył i boki. Warto jednak zaznaczyć, że nawet przy długotrwałym maksymalnym obciążeniu strumień gorącego powietrza z bocznych otworów jest bardzo mały i nie powoduje smażenia dłoni z myszką. Testy obciążeniowe wykazały, że przy długotrwałym obciążeniu wnętrze może nagrzewać się do 90-93° i występuje minimalne kłusowanie do 7%. W rzeczywistych zadaniach nie ma jednak problemów z wydajnością: podczas długiej rozgrywki nie zaobserwowano zauważalnych spadków FPS ani zamrożenia systemu. 

Recenzja Acer Predator Triton 300 SE: gamingowy drapieżnik wielkości ultrabooka-67

Wszystkie testowane gry były uruchamiane z wysokimi ustawieniami grafiki i ray tracingiem, tam gdzie jest on wspierany i DLSS. Wyniki są bardzo wyrównane. W Kontroli framerate waha się w granicach 60-75 FPS. Gears 5 ma 70-85 FPS, Metro Exodus ma 90-100 FPS, a The Ascent ma 50-60 FPS.

Wbudowane w notebooka głośniki są raczej przeciętne, zarówno pod względem głośności, jak i jakości. Mimo to, kompaktowa obudowa wprowadza pewne ograniczenia. Do oglądania filmów i teledysków są wystarczające. Do muzyki i gier lepiej jest podłączyć słuchawki.

Recenzja Acer Predator Triton 300 SE: gamingowy drapieżnik wielkości ultrabooka-88

Nie ma zbyt wiele preinstalowanego oprogramowania. Do dostrajania dźwięku służy narzędzie DTS.

Wszystkie podstawowe ustawienia są wykonywane w aplikacji Acer NitroSense. W tym wybór poziomu wydajności, tryb systemu chłodzenia, ustawienia podświetlenia klawiatury, wyłączenie przycisku Win, monitorowanie systemu i wiele innych.

Aplikacja Killer Control Center ustala priorytety wykorzystania sieci przez różne aplikacje:

Recenzja Acer Predator Triton 300 SE: gamingowy drapieżnik wielkości ultrabooka-113

Notebook jest zasilany przez 4-komorową baterię 60Wh. Zapewnia do 10 godzin pracy na baterii. W użytkowaniu "biurowym" z niską jasnością, przy pracy z dokumentami, przeglądarką i odrobiną Photoshopa, laptop wytrzymał około 6 godzin. I to jest bardzo dobra liczba jak na model do gier.

Podsumowanie. Trzy rzeczy, które warto wiedzieć o Acer Predator Triton 300 SE:

  • Acer Predator Triton 300 SE został wyposażony w wydajną konfigurację procesorów Intel Core 11. generacji, kartę graficzną nVidia GeForce RTX 3060 Mobile oraz 24 GB pamięci RAM.
  • Notebook wyposażony jest w wysokiej jakości i szybki ekran FullHD o częstotliwości odświeżania 144Hz.
  • Laptop posiada kompaktową, lekką i stylową metalową obudowę
Specyfikacja Acer Predator Triton 300 SE
Wyświetlacz 14 cali, 1920x1080, IPS, 144Hz
Wymiary 323x228x17,9 mm
Waga 1.8 kg
System operacyjny Windows 10
Procesor Intel Core i7-11375H (3.3-5.0 GHz), 4 rdzenie, 8 wątków, (Willow Cove, 10nm SuperFin)
Pamięć RAM 24GB DDR4 3200MHz
Grafika nVidia GeForce RTX 3060 Laptop, 6GB GDDR6, zintegrowana Intel Iris Xe
Pamięć masowa 1 NB SSD M.2 PCI Express Gen3 x4
Komunikacja Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax (Wi-Fi 6), 2,4 i 5 GHz, Bluetooth 5.1
Złącza 2xUSB Type-A 3.2 Gen 2, USB Type-C 3.2 Gen 2 (Thunderbolt 4), HDMI 2.1, Kensington Lock, 3.5 mm, gniazdo zasilacza
Kamera jest, HD
Bateria 60Wh, 4 ogniwa

Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej

Wszystkie zdjęcia wykonane na Samsung Galaxy S21+