Recenzja serii głośników-Bluetooth LG XBOOM Go: magiczny przycisk „Sound Boost”
Seria głośników LG XBOOM Go cieszy swoją produktywnością i wydajnością. Mogą być sterowane za pomocą aplikacji mobilnej, da się w nich dostosować kolorowe ustawienia muzyki i współpracę między setkami głośników, a także dobrym dźwiękiem, który z jakiegoś powodu kryje się za magicznym przyciskiem Sound Boost. Najciekawiej prezentuje się starszy model XBOOM Go PL7: prawie półtorakilogramowy wielki gigant, którego straszne jest włączanie się na pełną głośność w pokoju po siódmej wieczorem, z funkcją powerbanku i maksymalnym zestawem możliwości .
Seria przenośnych głośników Bluetooth, w tym małe, średnie i duże modele o mocy odpowiednio 5, 20 i 30 watów. Wszystkie trzy mają funkcję pracy w parze z innym urządzeniem z tej serii, a dwa starsze modele mogą być połączone w sieć z maksymalnie 100 głośnikami. Wersje PL5 i PL7 są wyposażone w konfigurowalne oświetlenie LED. Starsza wersja może również działać jako power bank. Wszystkie głośniki są wodoodporne, zgodnie ze standardem IPX5.
LG XBOOM Go
5 powodów, aby kupić głośniki LG XBOOM Go:
- dobry dźwięk dzięki technologii Meridian;
- wersja etui na każdą pogodę z ochroną przed wodą;
- możliwość korzystania z kilku głośników tego samego modelu jednocześnie (do 100 sztuk dla PL5 i PL7);
- ładne, dynamiczne oświetlenie (tylko dla PL5 i PL7);
- działanie powerbanku (tylko dla modelu PL7)
3 powody, by nie kupować głośników LG XBOOM Go:
- potrzebujesz określonych funkcji (na przykład latarki lub radia FM);
- szukasz opcji budżetowej bez żadnych specjalnych roszczeń do dźwięku;
- wymagany jest głośnik z poważniejszą ochroną przed wilgocią.
Co jest w komplecie?
Komplet jest identyczny dla wszystkich urządzeń serii. Zawiera samo urządzenie, kabel ładujący USB oraz dokumenty: instrukcję, gwarancję i książeczkę bezpieczeństwa. W pudełku nie ma ładowarki, możesz użyć dowolnej standardowej ładowarki, którą już na pewno posiadasz.
Jak one wyglądają?
Na pierwszy rzut oka widać, że wszystkie trzy urządzenia są ze sobą powiązane. Łączy je opływowy, cylindryczny kształt z charakterystyczną kratką z przodu i okrągłymi dyfuzorami po bokach.
Najmłodszy model jest najbardziej kompaktowy. Dostępny jest w kilku kolorach: czarnym (jak na naszym zdjęciu), białym, żółtym, zielonym i różowym. W praktyce czerń wygląda bardziej jak bardzo ciemnoniebieski. Dwa okrągłe elementy po bokach XBOOM Go PL2 są bardziej dekoracyjne: w przeciwieństwie do swoich odpowiedników w starszych modelach są stacjonarne. Na górze urządzenia znajduje się panel sterowania z rzędem gumowych przycisków: włączanie, parowanie, regulacja głośności, pauza odtwarzania i Sound Boost. Z tyłu głośnika widać wytłoczone logo i dużą nazwę XBOOM. Jest też otwór na pasek, ta cecha jest typowa tylko dla młodszego modelu, jak dla najbardziej przenośnego z tejże rodziny. Spód posiada płaską podkładkę z antypoślizgową gumową podkładką.
Pod jedną z bocznych części ukryte są: port ładowania USB-C, wejście liniowe 3,5 mm i przycisk trybu parowania. Pokrywa tego przedziału wygląda na dobrze chronioną przed wnikaniem wilgoci, podobnie jak właz statku kosmicznego.
Modele PL5 i PL7 są dostępne w kolorze czarnym lub białym. LG XBOOM Go PL5, w przeciwieństwie do swojego młodszego brata, jest nie tylko większy, ale też inny pod różnymi względami technicznymi. Kółka po bokach nie są już potrzebne tylko dla urody, są ruchomymi elementami, które podczas pracy zauważalnie wibrują. Linia wokół koła każdego dyfuzora również nie jest wytworem projektanta, jest elementem podświetlenia LED. Na górnym panelu z przyciskami różnice w stosunku do młodszego modelu są minimalne, sprowadzają się do pojawiającego się wskaźnika naładowania baterii. Ale za logo LG, pod potężną gumową osłoną, kryje się kolejny panel sterowania. Znajdują się w nim przyciski do włączania pary i wielu trybów, przycisk podświetlenia, otwór na przycisk resetowania urządzenia, złącze USB-C i port AUX 3,5 mm. Pokrowiec ochronny jest przymocowany do obudowy grubą gumką, konstrukcja wygląda bardzo niezawodnie.
LG XBOOM Go PL7 to największy głośnik w ofercie. Półtora kilograma wagi, solidna, stabilna, imponująca konstrukcja. Zewnętrznie, poza rozmiarem, jest bardzo podobny do PL5. Te same boczne dyfuzory, oświetlenie LED, gumowy panel z przyciskami u góry i drugi pod osłoną z tyłu. Na tylnym panelu dodano jednak jeszcze jeden element: port USB-A do używania urządzenia jako mobilnej baterii i ładowania z niej innych gadżetów. Korpus, podobnie jak inne modele, jest przyjemny w dotyku: to praktyczny, niebrudzący matowy plastik z lekkim efektem soft touch.
Wszystkie głośniki wyglądają solidnie i niezawodnymi. Jedynym zastrzeżeniem jest potencjalna niestabilność. Prawie nie dotyczy to najcięższych PL7, ale lżejsze modele można niechcący przewrócić. Jednak w razie przewrócenia za bardzo nie ucierpią.
Jak podłączyć i skonfigurować?
Aby podłączyć głośnik do smartfona lub innego źródła Bluetooth, musisz: nacisnąć i przytrzymać przycisk parowania, a następnie wybrać odpowiednią nazwę z listy dostępnych urządzeń (zawiera ona kod modelu i numery, aby nie pomylić kilku identycznych głośników). W tym momencie głośnik jest gotów do użycia.
Jak są zarządzane?
Na górnym panelu przycisków umieszczono porządny zestaw do sterowania kolumną. Z jego pomocą regulujemy głośność i wstrzymujemy muzykę bez dotykania smartfona. Krótko mówiąc, ten sam przycisk (odtwarzaj/pauza) można wykorzystać do wywołania asystenta głosowego, jeśli przytrzymasz go przez dwie sekundy. Włącz Sound Boost osobnym przyciskiem i pozostaw go w tym stanie (powiem Ci dlaczego trochę później). Dotyczy to wszystkich trzech urządzeń. Ale dwa starsze modele mają dodatkowe elementy sterujące z tyłu pod wodoodporną osłoną. Przycisk z wizerunkiem żarówki odpowiada za włączanie i wyłączanie podświetlenia LED, nieco później zobaczymy jak jest skonfigurowane w aplikacji mobilnej. Przycisk Dual aktywuje tryb dwukolumnowy (jest obecny we wszystkich trzech modelach). Jeśli masz dwie kolumny i chcesz z nich korzystać jednocześnie, kliknij w obie. Podobna zasada jest stosowana w trybie Multi (tylko w PL5 i PL7): jedno z urządzeń może być nadrzędne, a inne podrzędne za pomocą odpowiedniego przycisku.
Aby w pełni wykorzystać możliwości sterowania głośnikami, musisz pobrać aplikację mobilną LG XBOOM na system iOS lub Android. Działa bezpośrednio z urządzeniem przez Bluetooth, więc nie wymaga żadnych kont w chmurze. Tutaj można:
- użyć wbudowanego odtwarzacza audio;
- elastycznie konfiguruj podświetlenie LED;
- połączyć kilka głośników w jedną „sieć” odtwarzającą tę samą muzykę;
- zobaczyć poziom naładowania baterii w procentach i dostosować szereg parametrów (korektor, zarządzanie energią, ustawienia czułości)
Aby przełączyć się z głośnika na wbudowane głośniki smartfona, można aktywować charakterystyczny gest (potrząsnąć smartfonem), a także zaktualizować firmware głośników.
Jak sprawdzają się w pracy?
Najbardziej godną uwagi cechą XBOOM Go PL5 i PL7 jest dynamiczne oświetlenie RGB. W trybie włączonym trudno go nie zauważyć, ale po wyłączeniu w żaden sposób nie jest widoczny. Jest to przydatne, gdy chcesz zrezygnować z efektów świetlnych. A kiedy jest to właściwe, można nie tylko włączyć podświetlenie (jest do tego osobny przycisk na tylnym panelu), ale także dostosować jego zachowanie w aplikacji mobilnej. Dostępne są trzy ustawienia wstępne (Party, Water, Forest) oraz możliwość dostosowania własnych, wybierając szybkość i schemat kolorów. Możesz także zsynchronizować dynamikę zmiany podświetlenia z muzyką. Wygląda imponująco.
Jeszcze raz chciałbym zwrócić uwagę na funkcję multiplayer. Nie raz miałem ochotę podłączyć kilka głośników bluetooth do jednego smartfona jednocześnie i jakoś nie mogłem uwierzyć, że nie ma masowego uniwersalnego rozwiązania do tak prostego zadania. Jeśli go znasz, to zapraszam w komentarzy, ale tutaj mamy opcję, która nie jest uniwersalna, ale niezwykle prosta w obsłudze. Zarówno XBOOM Go PL5, jak i PL7 mogą ze sobą współpracować, ale w parach działają tylko głośniki tego samego modelu – tak działa funkcja Wireless Party Link, która pozwala na podłączenie do 100 głośników jednocześnie. Innym ciekawym przypadkiem użycia jest podłączenie dwóch głośników do telewizora LG jako alternatywy dla soundbara w celu uzyskania stereofonicznego dźwięku przestrzennego. Krótko mówiąc, jest funkcja Multipoint, a jednym głośnikiem można sterować z dwóch urządzeń jednocześnie.
Z wyglądu, po gumowym przyciskam i wtyczkom, można by przypuszczać, że głośniki będą działać niemal pod wodą. Ale tak nie jest, gwarantowany poziom ochrony to tylko IPX5. Co jednak w zupełności wystarczy, aby uchronić się przed deszczem, który nagle pojawił się na imprezie.
Starszy model LG XBOOM Go PL7 posiada funkcję ładowania innych urządzeń oraz złącze USB-A do ich podłączenia. To prawda, że pojemność wbudowanego akumulatora jest stosunkowo niewielka, bo tylko 3900 mAh. Dla głośnika to oczywiście wystarczy, ale jak na powerbank to za mało, to bardziej rozwiązanie zapasowe niż stałe.
A co z czasem pracy ?
Czas pracy trzech testowanych modeli różni się proporcjonalnie do ich wymiarów. Flagowy XBOOM Go PL7 może pochwalić się 24-godzinną niezależnością ładowania (ładna cyfra, ale to przy wyłączonym podświetleniu, przy połowie głośności i innych sprzyjających warunkach). Modele PL5 i PL2 są zaprojektowane na odpowiednio 18 i 10 godzin żywotności. W rzeczywistości wyniki są w przybliżeniu takie same, jak podane, ale oczywiście wszystko zależy od warunków użytkowania głośników.
Jak brzmią?
Zapewne zauważyłeś, że wszystkie trzy głośniki mają na sobie logo Meridian. To brytyjska firma, która od ponad 40 lat produkuje sprzęt Hi-Fi, a teraz stosuje swoją technologię do niektórych produktów z bardziej popularnego segmentu.
Współpraca z LG dała dobre rezultaty: dźwięk wszystkich trzech głośników okazał się całkiem skuteczny. Nie ma magicznego przycisku, który aktywuje jakąś tajną technologię Meridian, ale jest przycisk Sound Boost. Podejrzewam, że jest to potrzebne właśnie do demonstrowania technologii poprawy dźwięku. Ponieważ po zabawie z włączaniem i wyłączaniem kilka razy, po prostu zostawiasz go na zawsze. Dźwięk od razu nabiera objętości i koloru, wydaje się, że głośnik został zastąpiony innym, o klasę wyższą.
Technologia Dual Action Bass zapewnia wyjątkowo ekspresyjny bas. Efekt jest najbardziej widoczny w największym modelu PL7. Obudowa świetnie radzi sobie z tłumieniem drgań, ale dźwięk można dosłownie zobaczyć oczami dzięki bokom głośnika
W skrócie
Seria XBOOM Go dzięki swoim technologiom dawała radość z jazdy. Na rynku jest mnóstwo głośników Bluetooth i nie jest łatwo wyróżnić się w tłumie. XBOOM Go może pochwalić się sterowaniem za pomocą aplikacji mobilnej, ustawieniami kolorowej muzyki i współpracą nawet z setką głośników, a także dobrym dźwiękiem, który z jakiegoś powodu ukryty jest za magicznym przyciskiem Sound Boost. To właśnie starszy XBOOM Go PL7 wygląda najciekawiej: ważący prawie 1,5 kg wielkolud, którego aż strach rozkręcić na maksa w apartamentowcu po 19:00, z funkcją powerbanku i najdoskonalszymi funkcjami.
Trzy rzeczy, które należy wiedzieć o głośnikach LG XBOOM Go:
- Są to głośniki Bluetooth połączone wspólnym designem i protokołem współpracy;
- Część dźwiękowa została opracowana we współpracy z marką Meridian i jest szczególnie skuteczna w trybie Sound Boost;
- Średnie i starsze modele są wyposażone w konfigurowalne oświetlenie RGB.
Charakterystyka | LG XBOOM Go PL2 | LG XBOOM Go PL5 | LG XBOOM Go PL7 |
---|---|---|---|
Wymiary, mm | 126x82x80 | 201x79x79 | 245x98x98 |
Waga, g | 350 | 620 | 1460 |
Moc wyjściowa, waty | 5 | 20 | 30 |
Głośniki | 1x1,75" | 2x1,75" | 2x2,3" |
Pojemność baterii | 3,7 W, 1500 mAh | 3,8 W, 3900 mAh | 7,4 W, 3900 mAh |
Maksymalna żywotność baterii, h | 10 | 18 | 24 |
Ochrona obudowy | IPX5 | ||
Bezprzewodowe parowanie urządzeń | Dual mode | Dual mode, Multi mode | |
Bluetooth | 5.0 | ||
Interfejsy | AUX 3.5mm, USB-C | AUX 3.5mm, USB-C | AUX 3.5mm, USB-C, USB-A |
Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej: