Transparent Crystal: wideorecenzja telefonu LG GD900 Crystal

Autor: Technosław Bergamot | 10.10.2021, 19:27

Niezależnie od tego, że firma LG nie planuje dostarczyć tego telefonu na rynek ukraiński (przynajmniej na razie), nie mogliśmy się powstrzymać od dotknięcia pierwszego na świecie urządzenia z przezroczystą klawiaturą, ale to działa.

LG_GD900_00.jpg

Trochę historii

Informacje o telefonie po raz pierwszy wyciekły na dzień przed MobileWorld Congress 2009. Na samej wystawie słuchawka została ukryta pod szkłem, a następnie został nazwany Transparent. Przy okazji, wraz z telefonem na stojaku znajdował się zestaw słuchawkowy o takim samym designie, o którym wszelkie wzmianki już zniknęły. Nazwa Crystal pojawiła się nieco później - w kwietniu, kiedy to zademonstrowano kolejną z jego funkcji - możliwość wykorzystania przezroczystego panelu jako touchpada. Technologicznie LG GD 900 Crystal jest klonem flagowego LG Arena, choć są widoczne różnice: wyświetlacz nie jest chroniony szkłem hartowanym, nie ma GPS, ilość pamięci wewnętrznej jest zmniejszona. Ale aparat z pięciomegapikselowego zmienił się w ośmiomegapikselowy, pozostawiając możliwość nagrywania wideo w rozdzielczości 720x480, zamieniając to urządzenie w zabójczą kamerę. Dla tych, którzy nie pamiętają - możliwości takiej kamerki opisaliśmy w recenzji LG Arena, gdzie notabene można też zobaczyć filmy demonstrujące interfejs klasy S odziedziczony po GD 900 Crystal.

Główne dane techniczne

Wymiary 105x53x14 mm
Waga 127 g
Wyświetlacz Ekran dotykowy, TFT, 3 cale, 800x480, 16 mln kolorów
Pamięć 1,5 GB, obsługa kart microSD do 32 GB
Aparat 8 MP (3264x2448), wideo 720x480 30 fps
Komunikacja HSDPA, GPRS, EDGE, Bluetooth 2.1 A2DP, microUSB, Wi-Fi, TV-out
Bateria litowo-jonowa, 1000 mAh
Funkcje Interfejs S-Class, Dolby Mobile, przezroczysta klawiatura, obsługa DivX i XviD, ładowanie przez USB

Wideo recenzja telefonu LG GD 900 Crystal

Wygląd

Korpus, w przeciwieństwie do Areny, nie metalowy. Nawet klawisze sprzętowe, które wyglądają metalicznie, są pokryte przezroczystym laminatem.

LG_GD900_01.jpg

Przedni panel jest ozdobiony gradientowym niebieskim wypełnieniem. Z przezroczystego obszaru na dole telefonu przechodzi do głębokiego błękitu na górze.

LG_GD900_02.jpg

Ze względu na światło lampy błyskowej kolor niebieski nie jest tak widoczny na zdjęciach jak w rzeczywistości.

LG_GD900_03.jpg

Pod względem rozmiarów, urządzenie jest całkiem zgodne z nowoczesnymi wyobrażeniami o smukłości i grubości slidera. Zmniejszenie go byłoby prawie niemożliwe ze względu na 3-calowy ekran. I czy jest to naprawdę konieczne?

LG_GD900_04.jpg

Przezroczysty plastik jest albo zadymiony od urodzenia, albo po prostu ściemniał w trakcie użytkowania - nie udało się tego stwierdzić na pewno.

LG_GD900_05.jpg

Ten prototyp ma wyraźnie więcej niż kilka miesięcy, więc kupujący powinien być przygotowany na to, że przezroczysty plastik może się porysować, a sam plastik zmętnieć (jak przezroczyste silikonowe etui, jeśli ktoś wie).

LG_GD900_06.jpg

Telefon dobrze leży w dłoni i nie różni się od innych sliderów. Ale jakże imponująco wygląda ta przezroczystość! Przyciąga uwagę innych lepiej niż magnes w postaci spinacza.

LG_GD900_07.jpg

Co ciekawe, ze względu na przezroczystość wieczka, można zobaczyć glansnapis na baterii, gdy jest ona otwarta. Osobiście podobało mi się również to, że kamera chowa się po zamknięciu.

LG_GD900_08.jpg

Wymiary porównawcze LG GD900 i Nokia N97

LG_GD900_09.jpg

Widoki boczne w stanie zamkniętym i otwartym.

LG_GD900_10.jpg

Wyraźnie widać metalową ramkę, w której zamontowany jest cały mechanizm suwaka.

LG_GD900_11.jpg

Na tym zdjęciu widać wyraźnie, że pokrywa baterii również ma gradient.

LG_GD900_12.jpg

Tutaj widać ramkę jeszcze lepiej.

LG_GD900_13.jpg

Aparat w telefonie to 8 megapikseli z autofokusem, lampą błyskową LED i lustrem. Warto również zwrócić uwagę na gniazdo kart microSD. Pomysł otwierania karty poprzez otwieranie suwaka uważam za ciekawy.

LG_GD900_14.jpg

Widok z tyłu w pozycji zamkniętej

LG_GD900_15.jpg

Na samym końcu ramy znajduje się delikatny mechanizm zatrzaskowy. Można powiedzieć, że przezroczysta pokrywa jest mocowana tylko w tym miejscu.

LG_GD900_16.jpg

Być może LG GD900 jest jedynym telefonem, w którym użytkownik będzie musiał regularnie czyścić wnętrze klawiatury. Ponieważ każdy odcisk palca pozostawiony na wewnętrznej stronie plastiku będzie widoczny na zewnątrz.

LG_GD900_17.jpg

Logo na zdjęciu jest podwójne, ponieważ odbija się od lustrzanej powierzchni.

LG_GD900_18.jpg

Aby zdjąć pokrywę, należy lekko odchylić ten zaczep tutaj.

LG_GD900_19.jpg

Złącze microUSB, które służy do ładowania telefonu, jest dobrze ukryte w rogu urządzenia. Pokrywa przesuwa się po łuku jak pokrywa chlebaka.

LG_GD900_20.jpg

Synchronizacja danych

Wszystko wygląda dokładnie tak samo, jak w przypadku recenzji LG Arena. LG PC Suite III służy do synchronizacji danych z programem MS Outlook. Jest zrusyfikowany, dzięki standardowemu zunifikowanemu złączu wszystko jest łatwe do podłączenia, rozpoznania i synchronizacji. Istnieje możliwość selektywnej synchronizacji danych oraz archiwizacji zapasowych wiadomości SMS.

Screenshot01.jpg
Screenshot02.jpg

Wrażenia

Zrozumiałe, że nie mogliśmy rozwodzić się nad szczegółami w recenzji wideo, więc będę musiał opowiedzieć o interesujących drobiazgach tutaj.

  1. Pomimo tego, że telefon nie jest planowany na rynek ukraiński, posiada wsparcie dla języka ukraińskiego i odpowiedni interfejs menu
  2. Klawisze na przezroczystym plastiku nie tylko wibrują po naciśnięciu, ale są również podświetlane na niebiesko (chociaż w naszym prototypie podświetlenie nie działało)
  3. Przezroczysta klawiatura może być używana jako touchpad w prawie każdym momencie i służy do przewijania stron lub pozycji menu
  4. LG GD900 Crystal używa tego samego interfejsu S. Dlatego też w recenzji nie ma przykładowych zdjęć.

Bottom line

Szczerze mówiąc, nie ma sensu produkować slidera z przezroczystą klawiaturą i dotykowym wyświetlaczem. Slider z dotykowym wyświetlaczem (np. Samsung S8300) to już ewidentny overkill. Wyświetlacze dotykowe dają przewagę dużej klawiatury przy niewielkich rozmiarach - coś, z czym historycznie borykały się najpierw clamshelle, a potem slidery. Ale to, co się sprawdziło, jest tym, co się sprawdziło. W rzeczywistości, LG GD900 Crystal jest klonem LG Arena i wykorzystuje ten sam interfejs klasy S. Różnice to ulepszony aparat (8 megapikseli wobec 5), zredukowany GPS (brak nawigacji dla Crystal) oraz korpus nie chroniony szkłem hartowanym i metalową obwódką. Jednak wszystkie te argumenty są bzdurą w obliczu efektu, jaki przezroczysty panel suwaka wywiera na osoby znajdujące się w jego otoczeniu. To właśnie tutaj zrozumiesz głębię wyrażenia "obraz jest wszystkim"! Szczerze mówiąc, nie jest jasne, dlaczego LG ma zamiar rozpocząć sprzedaż LG GD910 przed Nowym Rokiem i "dostarczyć" ten slider z szalonym wzornictwem z uwagi na ukraińską publiczność. Ma swój urok i efekt, którego oczekiwałbym od niego bardziej niż od LG Chocolate w swoim czasie, który zachwycał ukrytymi klawiszami dotykowymi. Pozostaje jeszcze oczywiście kwestia ceny. Ale to będzie wyraźnie niższa niż LG GD910 (szacuję, że na plus 1.500-2.000 hrywien nad LG Arena). Telefon LG GD900 Crystal może, ale nie musi pojawić się na naszym rynku. Ale przejdzie do historii jako pierwszy telefon z przezroczystą obudową. To na pewno.